Projekt unijny "Wiedza moją potrzebą"

Lekcja pokazowa z robotyki w Podkowie Leśnej

14 maja uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Żółwinie wraz z nauczycielką informatyki, p. Martą Szwemin, poprowadzili lekcje pokazowe z robotyki dla uczniów dwóch klas 4 Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej. Było to podsumowanie zajęć z informatyki prowadzonych w ramach projektu „Wiedza moją potrzebą” realizowanego w Szkole Podstawowej w Żółwinie.

W ramach lekcji zostały zaprezentowane małe robociki edukacyjne: Ozoboty. Roboty te mają zdolność rozpoznawania kolorów i tę właśnie własność można wykorzystać w ich programowaniu.

Uczniowie klas 4 rysowali flamastrem kolorowe linie, a ozoboty, jeżdżąc po nich, świeciły kolorowymi światłami, w kolorze linii, po której jechały.

Następnie uczniowie ze Szkoły w Żółwinie, prowadzący zajęcia, pokazali czwartoklasistom kolorowe kody, które można wykorzystać do programowania robocików. Kolorowe sekwencje, w zależności od kolejności użytych kolorów mogą m.in. przyspieszać lub zwalniać robota, kazać mu skręcać lub wykonywać różne ewolucje w czasie drogi.

Uczniowie kl. 4 uczyli się programować robociki uzupełniając odpowiednimi kodami karty pracy z trasami robotów.

Obie lekcje minęły bardzo szybko. Dzieciom bardzo podobały się pokazane pomoce dydaktyczne, a ósmoklasiści ze szkoły w Żółwinie stwierdzili, że mogliby przyjechać jeszcze raz na podobną lekcje.