Nawigacja

 • W czwartek 16 listopada w Szkole w Otrębusach odbył się III Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej.

  W kategorii klas 1-3 wystąpiły dwie dziewczynki z klasy 3a: Joanna Paciorkiewicz i Oliwia Janas.

  Asia pięknie zaśpiewała utwór Ireny Santor „Powrócisz tu”, a Oliwia piosenkę „Dziewczyna z granatem w ręce”. Za wykonanie tej piosenki otrzymała 2 miejsce i srebrną statuetkę.

  W kategorii klas 4-7 wystąpił duet Kamil Pietrzak i Jan Dybowski klasy 4a. Chłopcy z dużą odwagą i zapałem zaśpiewali piosenkę „O mój rozmarynie". Michał Policht z klasy 5 w sposób bardzo sugestywny zaprezentował piosenkę pt. „Miejcie nadzieję" do wiersza Adama Asnyka. Natomiast gimnazjum reprezentowała Weronika Sybińska, która śliczne zaśpiewała piosenkę z filmu „Miasto 44".

  Wszystkie wykonania były piękne, a publiczność bardzo wsłuchana w wykonania naszych uczniów. Z pewnością nie jednemu ze słuchaczy przeszedł dreszczyk emocji, jednak to Michał Policht przywiózł złotą statuetkę i dyplom za zajęcie I miejsca w kategorii klas 4-7.

  Serdecznie gratulujemy!!

  Marta Semkiw, Marta Czerniak

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=766

 • W miniony wtorek uczniowie klasy 2, 3b oraz 0a uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, które poprowadziła pani edukator z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Trzecioklasiści poznali Elzę, Aniceta i Tadzika, czyli bohaterów filmu pt. ” Mieszkańcy spod 11”. Podczas różnych działań warsztatowych sprawdzali, co losy mieszkańców spod 11 mają wspólnego z historią Polski i czego możemy się od nich nauczyć. Na koniec udało im się znaleźć odpowiedź na dwa ważne pytania: „ Dlaczego ludzie tracą wolność?” i „Jak ją odzyskują?”.                                                                         

  Uczniowie kl.2 oraz 0a spotkali się z ciekawą książką  pt. „Kto ty jesteś?” Joanny Olech i Edgara Bąka. Podczas warsztatu dzieci zastanawiały się, co oznacza dzisiaj słowo „patriota” i co ma wspólnego z sadzeniem drzew, czytaniem książek i kasowaniem biletów w autobusie. Zastanawiały się również nad znaczeniem pojęć takich jak „ojczyzna” i „obywatel”. Kluczem do poznania historii kilku niezwykłych ludzi były zwrotki hymnu narodowego. Dzięki nim, próbowano określić co było ważne dla patrioty 100 lat temu, a co jest istotne dla niego dzisiaj.                                         

  Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach i formułowały celne odpowiedzi na niełatwe pytania.

  Milena Golańska

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=764

 • 6 XI dzieci z klasy pierwszej i drugiej wybrały się na warsztaty plastyczne „Uwaga! Tu są piraci!!!" do Muzeum Karykatur w Warszawie. Warsztaty inspirowane były serią opowieści pt. „Burzliwe dzieje pirata Rabarbara”, które spisał Wojciech Witkowski i z humorem zilustrował Edward Lutczyn. W czasie zajęć dzieci mogły wysłuchać fragmentów opowiadań o Rabarbarze i jego przygodach, nauczyły się pirackiej piosenki oraz samodzielnie wykonały portret Rabarbara z kolorowych kółek.

  Po warsztatach był czas na wędrówkę ulicami Warszawy. Uczniowie odwiedzili ważne dla wszystkich miejsca, a dla nich szczególnie ważne w czasie zbliżającego się Święta Niepodległości i zarazem Święta Szkoły, która nosi imię 11 Listopada. Był to Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie szczególnie chłopcy z zaciekawieniem przyglądali się żołnierzom pełniącym honorową wartę oraz Pomnik Józefa Piłsudskiego. W drodze do autokaru wszyscy zwrócili uwagę na pomnik innego wielkiego Polaka Mikołaja Kopernika oraz Pałac Prezydencki, który w słońcu prezentował się wspaniale. To był udany wyjazd.

  Hanna Łukasiewicz

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=763

 • Konkurs na „Najciekawszy Różaniec”

  30 października odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na „Najciekawszy Różaniec”. Jak co roku kreatywność dzieci była imponująca! Zwalniając nauczycieli z  trudnego zadania  wyboru najciekawszych różańców, postanowiłam oddać sprawę w ręce samych dzieci. W tym roku odbyło się głosowanie dzieci, który różaniec według nich, jest najciekawszy.

  Oto osoby wyłonione:

  I miejsce zajęła Patrycja Bigos kl. 3a (24 punkty)

  II miejsce zajęli Wojtek Tuszyński kl. 1  i Mikołaj Policht kl. 2 (po 13 punktów)

  III miejsce Patrycja Sierpińska klasa 1 (10 punktów)

  IV miejsce Ewa Złoch kl. 6b i Antek Rusak kl. 6a (po 8 punktów)

  V miejsce Ania Nowakowska kl. 4b (7 punktów)

  Wyróżnienia: Maja Borkowska kl. 4a, Róża Rusak kl. 3b

  Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy! Zapraszam za rok!

  Izabela Markiewicz

 • Ostatniego dnia października wybraliśmy się do Warszawy na niezwykłe widowisko: „W poszukiwaniu bańki szczęścia”.

  Uczniowie magicznej „Bul- Bul Szkoły” pokazali nam poufne sztuczki i sekrety tworzenia kolorowych baniek mydlanych, które ku wielkiemu zachwytowi widzów dosłownie ożywały na scenie.

  Były bańki malutkie i ogromne, bańki tęczowe i dymiące, bańki podłużne i okrągłe, setki i tysiące baniek. Scena mieniła się kolorami, a dzieci z zapartym tchem czekały, co jeszcze uda się wyczarować młodym wynalazcom.

  Po spektaklu czekali już na nas aktorzy w pięknych, bajkowych strojach i zaprosili do wspólnego zdjęcia. Postanowiliśmy, że kiedy zrobi się ciepło też spróbujemy swoich i sił i wyczarujemy wielkie bańki na szkolnym boisku.

  Marta Czerniak

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=762

 • W miniony czwartek, zgodnie z tradycją naszej szkoły, obchodziliśmy Dzień Ziemniaka. Z tej okazji zorganizowaliśmy Festiwal Piosenki Jesiennej. Trzeba powiedzieć, że wszystkie dzieci z klas 1-3 oraz grup przedszkolnych pięknie zaprezentowały się w piosenkach, którym często towarzyszyły skomplikowane i bardzo efektowne układy choreograficzne. Oddział przedszkolny zagrał nawet na instrumentach. To nie wszystko! Nasze dzieci podziwialiśmy także w tańcach. O tym, jak były różnorodne, niech świadczy fakt, że klasa 3a zabrała nas na chwilę do Rosji, a 3b do Ameryki z pierwszej połowy XIX wieku. W naszym programie, zgodnie z najlepszymi tradycjami,  nie zabrakło i wzruszeń i śmiechu. Nad całością czuwały panie wychowawczynie, które tak wspaniale przygotowały dzieci.                                                             

  Po programie artystycznym przyszedł czas na degustację potraw z ziemniaka przygotowanych przez rodziców, którzy  wykazali się nie tylko talentem kulinarnym, ale także niebywałą fantazją.  No powiedzcie sami, czy ziemniak może być inspirujący? Roślina okopowa, jadalne bulwy, wykopki jesienią… nuda. Otóż nie! Nasi rodzice udowodnili, że może być ciekawie, smacznie i kolorowo.                                 

  Imprezę zakończyliśmy dyskoteką. Bawiliśmy się znakomicie. Czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku :)

  Milena Golańska 

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=761

 • 10 października klasa 5 wyruszyła na wycieczkę do Łodzi - miasta filmów, ulicy Piotrkowskiej i pięknego Planetarium! Przede wszystkim Łódź przywitała nas super pogodą - lekkim jesiennym chłodem i pięknym słońcem. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Animacji Semafor. Tam obejrzeliśmy film - laureat Oscara! - Piotruś i Wilk oraz dowiedzieliśmy się jak robi się filmy animowane - takie w których używa się lalek i jak ogromna jest to praca :) Można było zrobić sobie zdjęcie z Misiem Uszatkiem! Potem przespacerowaliśmy się po łódzkiej Pietrynie, czyli Piotrkowskiej. Było tam wiele ciekawych pomników i skwerów. Po pysznym obiedzie w Manufakturze, zajrzeliśmy do Eksperymentarium na warsztaty Tajniki Elektroniki. Oj działo się tam:) Wytwarzaliśmy prąd i wprawialiśmy różne obiekty w ruch. Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Planetarium na zapierającym dech w piersiach filmie Dream to Fly. Jeszcze tylko obkupiliśmy się w czekoladowe pyszności w jednej z najlepszych łódzkich cukierni i już wracaliśmy do Żółwina. To był niezwykle udany dzień.:)

  A ponieważ ostatnio uczymy się na angielskim czasu przeszłego oto nasza skrócona relacja po angielsku:
  On the 10th of October we meet outside the school at 9 am. We went to Łódź by bus. It took us 2 hours to get to Łódź. It was sunny and a little cold. The first thing we saw was the Muzeum of Animation SeMaFor. We watched Peter the Wolf. We learnt a lot about animation. After the Muzeum our next stop was the restaurant Rajskie Jadło. We ate tomato soup, chicken, potatoes and salad. Then we went to Ekserymentarium. Its a science center in Manufaktura. We did experiments with electricty. It was fun. We bought some gadgets. After Ekserymentarium we went by bus to Planetarium. We watched a very interesing film Dream to Fly. We went to school by bus. The trip was very interesing. We had fanatastic time!

  Katarzyna Bączyk

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=760

 • Klasy VI odwiedziły Powązki. Ta ponad 200-letnia nekropolia jest miejscem spoczynku nie tylko wielu znakomitych Polaków, ale także licznego grona zwykłych obywateli Warszawy. Z panią przewodnik spotkaliśmy się przy bramie św. Honoraty i już w tym miejscu rozpoczęło się poszukiwanie symboli nawiązujących do wieczności i śmierci. Później odkrywaliśmy kolejne tajemnice Powązek. Co oznacza złamana kolumna, a co kotwica? Jak odczytywać rzeźby, które znajdują się na grobach? Co mówią one o pochowanych tam ludziach? Szukaliśmy odpowiedzi na te pytania i co krok stawaliśmy przy grobach tych, którzy zapisali się na kartach naszej narodowej historii.

  Stare Powązki to nie tylko galeria sztuki cmentarnej, lecz również miejsce spoczynku wielu wybitnych osób. Nieraz pod skromnymi głazami pochowano ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej nauki, sztuki czy też walczyli o Polskę wolną i niepodległą. My na znak naszej pamięci pozostawiliśmy zapalone znicze.

  Małgorzata Brzozowska, Beata Dytkiewicz

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=759

 • W dniu 12 października 2017r.uczniowie klas 4 mieli okazję wybrać się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Zwiedzanie Kopernika rozpoczęliśmy od poznania rozmawiającego i poruszającego się robota Hespiana. Zachwycił nas przede wszystkim umiejętnością konwersacji nie tylko w języku polskim, ale i angielskim.

  Kolejnym miejscem, gdzie utknęliśmy na dłużej była wystawa „ Płyń lub giń”, która  pomogła odpowiedzieć na pytania: Czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim? Jak powstaje wir? Czym jest gruszka dziobowa? I trzeba przyznać, że w tym miejscu szybko się zorientowaliśmy, że eksponaty w Koperniku to nie są przedmioty w złoconych ramach. To swego rodzaju stacje doświadczalne. Tu wszystkiego można dotknąć, sprawdzić, przekręcić, czasem nawet podskoczyć lub krzyknąć – aby uruchomić eksponat. Każde z nas znalazło coś ciekawego dla siebie. A  skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie i zanim się obejrzeliśmy musieliśmy wracać do domu.

   Ale na pewno jeszcze tam wrócimy, bo w Koperniku można się bawić i jednocześnie zgłębiać naukę.

  Lidia Iwoła, Katarzyna Pełka

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=758

 • Dzień Edukacji Narodowej stał się okazją do wspólnego spotkania uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. O oprawę muzyczną zadbały Martyna i Weronika. Dziewczyny swoją muzyczną interpretacją wprowadziły wszystkich w dobry nastrój. Potem wystąpili piątoklasiści ze "Słoniem Trąbalskim", tylko w jakby trochę innej wersji. Wiersz przerodził się w inscenizację, słoń powstał z wiaderka i szczotek a aktorzy świetnie się zaprezentowali. Następnie przyszła pora na zmagania drużyn: uczniów i nauczycieli. Jedni i drudzy mieli za zadanie ułożenie słów z podanych liter. Trudność polegała na zasłoniętych oczach. Było i trochę śmiechu i zabawy. Kolejnym elementem spotkania był krótki film składający się z wywiadów z uczniami i nauczycielami. Ci pierwsi mówili po co jest szkoła, drudzy wskazywali cechy idealnego ucznia i klasy. I wreszcie przyszła pora na życzenia najpierw filmowe a potem te osobiste, składane przez członków SU.
  "Dobry nauczyciel wie, że każdy uczeń zaczyna od zera. I że dziecko nie jest głupie - po prostu nikt mu nie powiedział ani nie pokazał, jak cos zrobić"

  Małgorzata Brzozowska

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=757

 • W środę, 10 października, klasa V i VIa miały możliwość uczestniczenia w lekcji edukacyjnej dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów. Przeprowadziły ją panie: Anna Hiszpańska – Małek z firmy L'Oreal i Patrycja Bratek z firmy Feniks, która jest ekspertem ponownego przetwarzania odpadów.

  Uczniowie w trakcie zajęć mieli odpowiedzieć na kilka pytań: Ile odpadów generuje każdy z nas w ciągu roku? W jaki sposób należy prawidłowo segregować odpady? Jak długo rozkładają się nasze śmieci ? Co pozostawimy po sobie w środowisku?

  Uczniowie brali aktywny udział w lekcji. Segregowali ilustracje odpadów do odpowiednich „ koszy”. Przewidywali, jak długo rozkłada się ogryzek, gazeta, opona, puszka, plastikowa torebka i szklana butelka. Dyskutowali, w jaki sposób należy prowadzić prawidłowo domową segregację odpadów. W końcowym etapie lekcji każdy uczestnik otrzymał dyplom Ekodeklaracji.

  Uczniowie podpisali się na swoich dyplomach i tym samym złożyli deklarację ekologicznego segregowania odpadów. Klasy, które uczestniczyły w zajęciach otrzymały upominki – gry edukacyjne oraz dyplomy i naklejki pozwalające zadeklarować dobre praktyki w zakresie segregacji odpadów.

  Trzymamy kciuki za deklaracje ekosegregacji. Wierzymy, że nasi uczniowie będą szerzyć zdobytą wiedzę wśród kolegów, znajomych i rodziny.

  Bądźmy EKO ! Dajmy drugą szansę odpadom!


  Beata Dytkiewicz

   

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=756

 • 7 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Edycji Narodowego Dnia Sportu organizowanego na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Podczas pikniku uczniowie mogli nieodpłatnie korzystać ze specjalnie zorganizowanych treningów z wielu dyscyplin sportowych, a część z nich mogła odbyć trening z największymi sławami polskiego sportu – mistrzami i olimpijczykami: Krzysztofem Człapskim, Andrzejem Supronem, Szymonem Ziółkowskim, Ryszardem Wolnym. Każdy mógł wejść i spróbować różnych dyscyplin sportowych, m.in: szermierki, sztuk. Atrakcją pikniku było spotkanie z iluzjonistą Damianem Kość z programu „Mam Talent” oraz spotkanie z Szymonem Ziółkowskim – polskim lekkoatletą, młociarzem, mistrzem olimpijskim i mistrzem świata. Część grupy była pod dużym wrażeniem nowej gry Spikeball, zbliżonej nieco do siatkówki, która przywędrowała do nas prosto ze Stanów Zjednoczonych. Piknik spełnił nasze oczekiwania. Żałowaliśmy, że nie mogliśmy dłużej zostać.

  Emilia Gawin

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=755

 • 5 października, mimo kiepskiej pogody, nasze klasy gimnazjalne wybrały się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.

  Zwiedziliśmy piękny rynek z zabytkowymi kamienicami, Basztę, ruiny zamku oraz weszliśmy na Górę Trzech Krzyży, aby podziwiać panoramę miasta. Przeszliśmy również dzielnicą żydowską. Na rynku obowiązkowo zakupiliśmy „kazimierzowskie koguty” i pyszne regionalne krówki.

  Jednak zdecydowanie największą atrakcją była jazda samochodami terenowymi po kazimierzowskich lessowych wąwozach. I tu deszcz okazał się dodatkowym atutem. Błoto, woda, mnóstwo emocji i piękne widoki sprawiły, że wielu z nas z pewnością wróci do Kazimierza.

  Anna Deuter

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=754

 • W czwartek 28 września dzieci z oddziału przedszkolnego 0b odbyły swoją pierwszą wycieczkę autobusem podmiejskim do Brwinowa. Celem wyjazdu była wizyta w brwinowskiej piekarni.

  Jadąc dzieci podziwiały okolicę i obserwowały w drodze poznane wcześniej znaki drogowe. Mogły też w praktyce uczyć się bezpiecznego korzystania z ruchu drogowego, przemierzając wiele ulic w drodze do piekarni. Przeszły bezpiecznie przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Ćwiczyły chodzenie po chodniku i poboczem drogi, kiedy nie było chodnika zwracając uwagę na stronę lewą i prawą.

  Kiedy dotarliśmy do celu, w drzwiach powitała  nas współwłaścicielka piekarni. Oprowadziła nas, pokazując różne pomieszczenia od ,,ziarenka do bochenka”. Na początek był to skład różnego rodzaju mąki, którą robi się ze zmielonego w młynie ziarna. Następnie dzieci mogły zobaczyć ,,na własne oczy” pracę piekarzy i produkcję różnego rodzaju pieczywa oraz maszyny i sprzęt, a także wielki, rozgrzany piec do wypieku chleba. Zobaczyły jak ciężka i często niebezpieczna jest praca piekarza, że maszyny nie zrobią wszystkiego za człowieka. Postanowiły więc, że trochę pomogą piekarzom w ugniataniu bochnów chleba. Same odważały porcje ciasta na chleb, a potem patrzyły jak piekarze wkładają chleb do pieca. Mogły też poczęstować się świeżo upieczonymi, ciepłymi bułeczkami.

  Na pożegnanie każde z dzieci otrzymało kawałek ciasta, z którego w sali mogło ulepić to, co chce. Zabawy było co niemiara. Z ciasta powstały bardzo ciekawe figury, a dzieci mogły rozwijać swoją fantazję, ćwicząc jednocześnie sprawność manualną rąk.

  W oczekiwaniu na autobus powrotny spacerowaliśmy w miejskim parku, obserwując zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie. Była piękna, słoneczna pogoda. Liczyliśmy i karmiliśmy kaczki pływające po stawie. Na koniec odwiedziliśmy plac zabaw.

  Po tak wyczerpującej wycieczce wróciliśmy do szkoły, gdzie na dzieci czekali rodzice.

  Dorota Deleżuch, Monika Zarychta

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=750

 • W piątek 29 września odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum.

  W tym roku przewodniczy nam Stanisław Pokropek, zastępuje go Weronika Sybińska, a funkcję sekretarzy pełnią Aleksandra Podsaba i Martyna Struś.

  W tym roku planujemy działalność następujących sekcji:

  - sekcja sportowa, lider Daniel Pływaczewski,

  - sekcja czytelnicza, lider Wiktoria Tembaum,

  - sekcja redakcyjna (gazetka i strona), lider Martyna Struś,

  - sekcja kulturowa, lider Weronika Sybińska,

  sekcja charytatywna, lider Jakub Gawlak.

  Pracą każdej sekcji opiekuje się lider wybrany na okres jednego semestru.

  Zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjum do współpracy i dzielenia się pomysłami działań na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej.

  Magdalena Marchwiak

  link do galerii zdjeć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=749

 • 29 IX odbyły się wybory Przewodniczącego Samorządu Szkolnego SU. Poprzedziła je prezentacja kandydatów. Każdy z nich przygotował plakat informujący o swoich zamierzeniach i planach na ten rok szkolny. Była więc możliwość poznania "programów wyborczych" i wyboru osoby, która najbardziej odpowiadała oczekiwaniom. Do "punktu wyborczego" ustawiła się nawet kolejka :)

  Przewodniczącą na ten rok szkolny została Karolina Wojtasik z klasy VIb. Pomagać jej będzie Ola Gomuła z klasy V

  Teraz przed dziewczynami i innymi chętnymi do pracy ustalenie planu na ten, mamy nadzieję, obfity w wydarzenia rok.

  Małgorzata Brzozowska

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=753

 • klasa 2 z wizytą w domu seniora w Owczarni

  27 września klasa druga wybrała się do Domu opieki dla osób starszych w Owczarni. W drzwiach powitali przybyłych uśmiechnięci pracownicy ośrodka. Pensjonariusze wcześniej poinformowani o odwiedzinach małych gości, zebrali się w świetlicy.  Jedni siedzieli na wózkach, inni wygodnie rozsiedli się w fotelach i z zainteresowaniem oczekiwali na drugoklasistów. W kilku słowach wybrana dziewczynka przedstawiła maluchy. Poinformowała, że są uczniami Szkoły Podstawowej im 11 Listopada w Żółwinie i przybyli zaprezentować przedstawienie pt. „Dzika Kaczka”.  Dzieci w pięknych strojach tańczyły, śpiewały, recytowały, doskonale grając swoje role. Co chwilę słychać było słowa podziwu wypowiadane przez oglądających, a w niejednych oczach pojawiły się łzy. Na zakończenie występu nie zabrakło gromkich braw. Aby osłodzić starszym ludziom codzienność, dzieci podarowały im pyszne ciasto upieczone przez rodziców i obiecały, że jeszcze kiedyś przybędą z odwiedzinami.

  Hanna Łukasiewicz

 • Tym razem i my postanowiliśmy zaangażować się w Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony w całej Europie w dniu 26 września. Wcześniej uczniowie każdej klasy przygotowywali plakat na temat wylosowanego kraju. Dowiedzieliśmy się zatem ciekawych rzeczy na temat Francji, Słowenii, Węgier jak i innych krajów. Mieliśmy także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat krajów anglojęzycznych. Ponieważ język angielski jest obecnie tym, dzięki któremu mogą porozumieć się ze sobą ludzie ze wszystkich zakątków świata, mieliśmy też szansę sprawdzić naszą znajomość angielskiego. A jeśli ktoś chciał połamać sobie język - też miał okazję recytując jeden z łamańców  językowych na przykład takich jak ten:

  Peter Piper picked a peck of pickled peppers
  A peck of pickled peppers Peter Piper picked
  If Peter Piper picked a peck of pickled peppers
  Where’s the peck of pickled peppers Peter Piper picked?

  Proste prawda? Każda klasa przygotowała też tradycyjną potrawę z prezentowanego kraju. Było bardzo smacznie :) Wszystkie konkursy były konkursami internetowymi, co sprawiło dodatkową frajdę uczestnikom. Nikt nie wyszedł bez nagrody. Było mnóstwo wrażeń. Dziękujemy również wszystkim ambasadom i Komisji Europejskiej w Warszawie, które wsparły nas w tym dniu. Mamy nadzieję, że imprezę uda się zorganizować w następnych latach :)

  Katarzyna Bączyk, Katarzyna Pełka

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=748

 • Dzisiaj w naszej świetlicy wcieliliśmy się w rolę małych chemików, a to za sprawą naszych wolontariuszek - koleżanek ze starszych klas Zosi z kl. VII i Zuzi z kl. II Gim. Dziewczęta po omówieniu i uzgodnieniu z wychowawcą świetlicy przygotowały dla dzieci ciekawe doświadczenia, a mianowicie: pompowanie balona dwutlenkiem węgla, oddzielanie wody od oleju, barwniki w mleku, tworzenie modelu wulkanu na wyspie ( namalowanej przez dzieci )i jego " mini eksplozja ".

  Do naszych doświadczeń użyto nienapompowanego balonu, sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, wody, oleju, butelki, płynu do naczyń, octu,mleka, miseczki, barwnika i patyczka.

  Dzieci z wielkim zaciekawieniem, aktywnie brały udział w tych eksperymentach.Po każdym przeprowadzonym doświadczeniu wspólnie formułowany był wniosek.

  Wszyscy byli bardzo zadowoleni z dzisiejszych zajęć i z niecierpliwością czekają na następne eksperymenty.

  Anna Normark

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=747

 • W czwartek 14 września do naszej szkoły przybyli z wizyta studyjną nauczyciele z Islandii. Wizyta służyła wymianie doświadczeń i poglądów na temat systemu edukacji w obu krajach, ale nie tylko. Nasi goście odwiedzili uczniów w kilku klasach na lekcji. Obserwowali jak uczą nauczyciele w naszej szkole.

  Organizacja dalszej części wizyty zajęła się  klasa II gimnazjum.  Postanowiliśmy pokazać czym interesują się nasi uczniowie.  Było staropolskie jedzenie, fragmenty historii Polski, polski folklor, muzyka ze starych polskich filmów grana na żywo. Jednak największym zainteresowaniem gości cieszył się pokaz polskiej motoryzacji. Chłopcy zaprezentowali najpierw prezentację multimedialną a potem goście mogli na żywo zobaczyć Poloneza Caro, motocykl Romet, czy rower Wigry 3.

  Wspólnie z rodzicami przygotowaliśmy dla naszych gości prezent w postaci kosza przetworów z polskich owoców i warzyw.

  Uczniowie przygotowując pokazy mieli bardzo dużo frajdy, ponieważ pokazali to, co lubią i czym się interesują, a goście byli pod ich wielkim wrażeniem.

  Mamy nadzieję, że długo będą wspominać wizytę w naszej szkole.

  Anna Deuter

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=741