Nawigacja

 • 20 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim organizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Brwinowie, którego temat brzmiał "Razem słuchajmy życia" Reprezentowali nas przedstawiciele klas od I SP do II gimnazjum: Tosia Senkalska, Krystian Rechciński, Asia Paciorkiewicz, Iga Charuba, Tosia Auguściuk, Zosia Hejno, Ania Nowakowska, Marysia Paciorkiewicz, Kuba Pietrzak, którzy pokazali się z jak najlepszej strony. Widownia z przyjemnością wysłuchała wszystkich recytacji.

  W najmłodszej kategorii I miejsce zajęło dwoje naszych reprezentantów: Asia Paciorkiewicz i Krystian Rechciński, wyróżnione zostały zaś Iga Charuba i Tosia Senkalska.

  Wśród uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce "wyrecytowała" Zosia Hejno, zaś drugie - Ania Nowakowska.

  Gratulujemy!

  Małgorzata Brzozowska

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=800

 • W zeszłym tygodniu na zajęciach świetlicowych rozmawialiśmy o ptakach, które zimują u nas i o tych, które przylatują do Polski na zimę. Nauczyliśmy się rozpoznawać najpopularniejsze ptaki goszczące w karmnikach, dowiedzieliśmy się także czym je karmić oraz co najchętniej jedzą poszczególne gatunki.

  Umiemy już rozpoznawać wróble, sroki, jemiołuszki, dzięcioły, sikorki, sójki, gile. 

  Dzisiaj wybraliśmy się na zimowy spacer, aby skontrolować szkolne karmniki i sprawdzić czy jest w nich pokarm dla ptaków, czy ewentualnie trzeba dosypać ziarno lub wyczyścić karmnik. Nie ominęliśmy żadnej ptasiej stołówki.

  Po "przeglądzie" wszystkich karmników wróciliśmy do sali i wykonaliśmy piękne prace plastyczne na temat - "Ptasia stołówka".

  Mamy nadzieję, że nasi skrzydlaci przyjaciele podziękują nam na wiosnę swoim pięknym śpiewem.

                                                                                                                                                     

  Anna Normark

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=799

 • 17 lutego uczniowie klas IV pod opieką p. Emilii Gawin i p. Marcina Oprządka udali się na wycieczkę do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. W dobrych humorach, rządni wiedzy dotarliśmy na miejsce, gdzie czekała na nas pani przewodnik. W Muzeum Sportu i Turystyki mieliśmy możliwość poznania historii olimpiad i polskich sportowców. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie gdzie i kiedy narodziła się idea organizowania Olimpiad. Zobaczyliśmy eksponaty przypominające o Starożytnych Igrzyskach Olimpijskich, upamiętniające Greków, dla których sprawność fizyczna była wyznacznikiem zdrowia i doskonałości. Następnie podziwialiśmy wystawy poświęcone różnym dyscyplinom sportowym. Na każdej z nich zaprezentowano jak na przestrzeni lat zmieniała się dana dyscyplina, jak unowocześniano i usprawniano sprzęt, jak zmieniały się stroje sportowców. Umieszczono także medale i odznaczenia zdobyte przez reprezentantów Polski w danej dyscyplinie. Mogliśmy podziwiać jak bardzo zmienił się wygląd bobsleju czy sanek zjazdowych, obejrzeliśmy dawne, eleganckie stroje do jazdy konnej. Przekonaliśmy się jak wysoko muszą podnosić nogi osoby uprawiające bieg przez płotki. Widzieliśmy narty Adama Małysza. Patrząc na ścianę chwały, na której umieszczono symboliczne medale zdobyte przez reprezentantów polski na Zimowych i Letnich Igrzyskach Olimpijskich, byliśmy dumni, że nasza Ojczyzna miała tak wielu wybitnych sportowców, którym nie brakowało motywacji, waleczności do pokonywania przeciwności, kontuzji i własnych słabości. Nową atrakcją jaką mogliśmy ujrzeć była „Gablota Olimpijska” zawierająca medale zdobyte i podarowane przez polskich sportowców. Podziwialiśmy kolekcję pochodni służących do przekazywania ognia olimpijskiego, który wędruje z Grecji, do kraju organizującego daną Olimpiadę, aby w dniu rozpoczęcia zmagań sportowych posłużył do zapalenia znicza olimpijskiego, który informuje o trwaniu wyjątkowego święta sportu jakim są Igrzyska.

  Muzeum Sportu i Turystyki polecamy wszystkim, którzy interesują się historią sportu i lubią powspominać sukcesy polskich zawodników!

   

  Emilia Gawin, Marcin Oprządek

   

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=798

 • Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Brwinowie

  12 lutego mieliśmy przyjemność wysłuchania wierszy przygotowanych przez uczniów klas 1-3 w ramach eliminacji do konkursu gminnego. Cieszy fakt, że dzieci bardzo lubią poezję i chętnie podejmują  taki rodzaj aktywności. Wysłuchaliśmy dwudziestu pięciu wierszyków, a wybór trzech najlepszych był jak zwykle bardzo trudny. Komisja złożona z nauczycieli wybrała 4 osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę. Są to:

  Tosia Senkalska- klsa 1

  Krystian Rechciński- klasa 2

  Joasia Paciorkiewicz- klasa 3a

  Iga Cheruba- klasa 3b

  Wszystkim wykonawcom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

  Marta Czerniak

 • Klasowy Konkurs Recytatorski w kl. 1

  Na początku lutego w klasie pierwszej odbył się Klasowy Konkurs Recytatorski.

  Przystąpiło do niego  dziesięcioro uczniów. Dzieci z radością i zaangażowaniem wzięły udział w tym konkursie.

  Wybór laureatów nie był łatwy. Jury wyłoniło następujących zwycięzców: 1 miejsce - Olek Rusak, 2 miejsce – Tosia Senkalska, 3 miejsce - Julka Gil i Ola Żebrowska.

  Katarzyna Kaźmierczak

 • Wyjazd kl. 1 do teatru

  Klasa 1 była w Teatrze Syrena na jednej  z najbardziej znanych baśni Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Przedstawienie przenosi widza w głąb baśniowego świata, gdzie Kaj i Gerda,  zostają rozdzieleni  za sprawą okrutnej Królowej Śniegu. Zrozpaczona dziewczynka wyrusza na poszukiwanie przyjaciela. Przeżywa ona wiele niebezpiecznych przygód. Ostatecznie Gerda odnajduje Kaja w krainie Królowej Śniegu i oboje wracają do domu. Spektakl bardzo się uczniom podobał i mocno działał na ich wyobraźnię, ukazując przede wszystkim siłę przyjaźni i zwycięstwo dobra nad złe.

  Katarzyna Kaźmierczak

 • W ostatni czwartek klasa 5 odwiedziła Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Milanówku. Nie były to zwykłe odwiedziny, ale zwieńczenie całej akcji pomagania, bo jak wiadomo uczniowie klasy piątej chętnie angażują się w pomaganie. Zaczęło się od wspólnego ustalenia beneficjenta Kawiarenki Dobrego Serca. Stwierdziliśmy, że chcemy pomóc lokalnie zwierzakom, więc padło na schronisko w Milanówku. Następnie przez trzy dni sprzedawaliśmy ciasta, słodycze i napoje. Udało się zebrać 520 zł. Za te pieniądze nabyliśmy karmę dla psów. Dołożyli się jeszcze klasowi przyjaciele i uzbierało się prawie 150 kg karmy! I tu przez chwilę był problem bo trzeba było to wszystko razem z nami przewieźć do schroniska. Zorganizowanie transportu nie było proste, ale dla chcącego nic trudnego. Dzięki zaangażowaniu rodziców i uprzejmości OSP Brwinów dojechaliśmy bez problemu. Na miejscu powitała nas pani kierownik schroniska. Trzeba przyznać, że choć schronisko to nie powinien być dom dla żadnego psiaka, to widać było, że tu zwierzęta mają zapewnione godziwe warunki. Każdy ma oddzielny kojec i budę. Są dobrze odżywione i leczone. Pani opowiadała nam o działalności schroniska i z oddaniem mówiła o każdym z podopiecznych. Naprawdę czuliśmy, że nasze dary trafiły we właściwe ręce. Dowiedzieliśmy się, jak można zostać wolontariuszem w schronisku i pomagać w opiece nad zwierzętami. Może kiedyś? Kto wie? Chyba najważniejsze tym razem było to, że zaangażowany w cała akcję był każdy uczeń klasy.  Jeśli nie piekł ciastek, to sprzedawał. Jeśli nie sprzedawał to sprzątał lub pakował itd. I chyba właśnie dlatego było tak niesamowicie!

  Katarzyna Bączyk

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=797

 • W czwartek 11 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i 0b przygotowały dla swoich Babć i Dziadków uroczystość z okazji Ich Święta, która przypada na 21-22 stycznia.

  Na zaproszonych gości czekało przedstawienie, do którego dzieci z wielkim zaangażowaniem  przygotowywały się. Po przedstawieniu wnuczęta zaprosiły swoich Dziadków na słodki poczęstunek, który sami przygotowali. Dzieci obdarowały też Babcie i Dziadków upominkami wykonanymi własnoręcznie. Widać było, że niespodzianki podobały się, wywołały wiele radości a także wzruszenie.

  Dorota Deleżuch

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=796

 • Pierwsza niedziela ferii- to wtedy odbywał się kolejny, 26. finał WOŚP. Tym razem celem było pozyskanie funduszy dla wyrównania szans w leczeniu noworodków. Jak udowodniły poprzednie lata, uczniowie szkoły w Żółwinie to nadzwyczaj zaangażowani i skuteczni wolontariusze. W tym roku nie zniechęcił ich nawet fakt, że właśnie rozpoczęły się ferie. Zamiast leniuchowania dzielnie kwestowali na ulicach Brwinowa. Może dzięki takiej postawie udało im się zebrać aż 8812 zł 19 gr. W tym roku wśród kwestujących znaleźli się również przedstawiciele klasy 1 SP i klasy 0. Dobry początek :) Nad wolontariuszami czuwali rodzice i pani Małgosia Brzozowska. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

  Katarzyna Bączyk

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=79

 • Z wielką radością informujemy, że uczniowie klasy 3a wyśpiewali 3 miejsce w Powiatowym Konkursie Kolęd. Zaprezentowali z niezwykłą ekspresją pastorałkę „Oto o północy” zespołu TGD i rozśpiewali całą publiczność. Jednak to nie koniec sukcesów. W kategorii solistów swoim występem wzruszyła Asia Paciorkiewicz. Pięknie zaprezentowała „Kolędę dla nieobecnych” i zdobyła pierwsze miejsce wśród klas 1-4.

  Na koncercie finałowym, w blasku reflektorów, migających świateł i sali wypełnionej po brzegi publicznością mieliśmy okazję wystąpić jeszcze raz oraz wysłuchać  wspaniałych popisów wokalnych uczniów z innych szkół.

   Występy na scenie, przełamywanie tremy, wzajemne wsparcie i współpraca to bezcenne umiejętności, których uczymy się  na każdym takim konkursie.

   

  Marta Czerniak

   

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=794

 • W grudniu klasy 0-3 brały udział w konkursie plastycznym, który dotyczył wykonania świątecznej kartki. Dzieci w swojej twórczej pracy wykorzystały różnorodne materiały: bibułę, patyczki, błyszczące papiery, naklejki, brokaty, piórka. Powstały śliczne kartki, które można było podarować bliskim, wysłać do znajomych lub ozdobić szkolny korytarz.

  Dzieci z niecierpliwością czekały na wyniki konkursu i po przerwie świątecznej spotkały się na uroczystym wręczeniu nagród.

  Oto nasi zwycięzcy:

  Klasa OA: 1.Magda Chęć, 2. Ala Jakubowska, 3. Sylwia Przesmycka

  Klasa OB”: 1. Nikodem Jakimiak, 2. Adrian Wójcik, 3. Antoni Robert

  Klasa 1: 1. Ola Żebrowska, 2. Michał Górka, 3. Natalka Gliwińska

  Klasa 2: 1.Wojtek Auguściuk, 2. Gabrysia Kosińska, 3. Kuba Auguściuk

  Klasa 3a: 1. Sebastian Szepietowski, 2. Maja Janiec, 3. Charlotte Messy

  Klasa 3b: 1. Ola Szwonder, 2.Ola Walendzik, 3. Olek Wall

  Gratulujemy wszystkim artystom i zapraszamy do kolejnego konkursu już w lutym.

  Marta Czerniak

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=793

 • Przez cały grudzień trzy klasy z naszej szkoły, klasa 1, 3a i 6b, brały udział w ogólnopolskim projekcie dotyczącym podstaw programowania i kodowania.

  Celem tej inicjatywy było zainteresowanie programowaniem szerokiej grupy odbiorców w różnym wieku i o różnych umiejętnościach z zakresu programowania, poszerzenie umiejętności programistycznych, wprowadzenie elementów kodowania i robotyki do codziennych zajęć dydaktycznych, zainspirowanie nauczycieli do wykorzystania robotów w nauce programowania oraz wspólne oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia.

  Każdego dnia uczniowie wykonywali jedno wybrane zadanie. Wśród nich były dyktanda graficzne, odczytywanie zaszyfrowanych wiadomości, kodowanie kolorowych kubeczków na matach, gry matematyczne z wykorzystaniem kubeczków, liczbowe i obrazkowe sudoku, poznawanie działania ozobotów, rysowanie tras, kodów i tworzenie ozobotowych opowieści. Były też zadania związane z kodowaniem ruchu z wykorzystaniem krzeseł, czy na zajęciach w-fu.

  Każdego dnia umieszczaliśmy relacje z naszych działań na stronie „Uczymy Dzieci Programować” i oglądaliśmy zadania z innych szkół.

  Udział w projekcie dostarczył wszystkim wielu emocji i poszerzył naszą wiedzę dotyczącą programowania. Planowanie działań, dokładność, tworzenie instrukcji, współpraca, szukanie najlepszych rozwiązań to niektóre tylko umiejętności zdobyte podczas zajęć.

  Ten przedświąteczny czas minął bardzo szybko i cieszymy się, że w taki twórczy sposób mogliśmy oczekiwać na najpiękniejsze święta w roku.

  Marta Czerniak

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=792

   

 • 19 grudnia klasa II odwiedziła Dom opieki dla starszych osób w Owczarni. Była to już ich druga wizyta w tym miejscu. Tym razem uczniowie przedstawili Jasełka. Na scenie pojawił się opiekuńczy  Józef, prześliczna Maryja z małym Dzieciątkiem, pracowity Aniołek, migotliwe Gwiazdki, dzielni Pasterze. Uczniowie z zapałem recytowali swoje role, śpiewali melodyjne pastorałki, ruchem i gestem naśladowali odgrywane postacie. Licznie zgromadzeni starsi ludzie z zainteresowanie obejrzeli występ małych artystów. Na zakończenie dzieci obdarowały zebranych samodzielnie wykonanymi kartami świątecznymi, a wychowawczynie z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia złożyły życzenia. Wszystkich ogarnął miły, świąteczny nastrój, a podziękowaniom ze strony starszych osób nie było końca.

  Hanna Łukasiewicz

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=789

 • 13 grudnia 2017r. już po raz kolejny w naszej szkole odbył się turniej w „Dwa ognie” dla klas IV. Główne cele turnieju to prowadzenie zdrowej rywalizacji między szkołami, podniesienie sprawności fizycznej uczniów i wzbudzenie wielu emocji poprzez czynny udział w zawodach. W tym roku szkolnym wzięło udział 3 reprezentacje ze szkół podstawowych Gminy Brwinów i były to drużyny: SP nr 1 z Brwinowa, SP nr 2 z Brwinowa oraz SP z Żółwina. Drużyny rozgrywały swoje spotkania systemem „każdy z każdym” i mecz trwał 2x10 min. z 5 minutową przerwą na odpoczynek. Uczniowie grali z ogromnym zaangażowaniem i determinacją.  Turniej toczył się w szybkim tempie, angażował znaczną grupę uczniów, wyzwolił mnóstwo energii i sprzyjał integracji międzyszkolnej.

  A oto poszczególne miejsca wszystkich drużyn:

  I miejsce: SP nr 2 z Brwinowa

  II miejsce: SP z Żółwina

  III miejsce: SP nr 1 z Brwinowa

  Dziękujemy serdecznie wszystkim zespołom i opiekunom za wspaniałe przygotowanie się do zawodów. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy już za rok.

  Emilia Gawin

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=787

 • 14 grudnia klasy IVa i IVb wybrały się na wycieczkę do pensjonatu Młyn Gąsiorowo. Tematem przewodnim były Święta Bożego Narodzenia w staropolskim, wiejskim stylu. Dzieci miały okazję własnoręcznie ulepić pyszne pierogi z kaszą, a następnie zjeść je popijając wybornym barszczem czerwonym. Największe łakomczuchy zjadły nawet po 12 pierogów!
  Po posiłku dzieci wysłuchały opowieści o tradycyjnych zwyczajach świątecznych, zaśpiewały kolędy oraz wykonały przepiękne stroiki świąteczne. Nie zabrakło prezentów, które należało najpierw znaleźć pod śniegiem:)))
  Zabawa była przednia!!!

  Katarzyna Pełka

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=788

 • Wspólne, przedświąteczne spotkania stały się tradycją naszej klasy. Spotykamy się, by spędzić razem czas, by porozmawiać, pośmiać się, zjeść nieco smakołyków, a przede wszystkim by wykonać piękne ozdoby na szkolny kiermasz.

  W tym roku było podobnie. Rodzice i dzieci przybyli tak licznie, że ledwo zmieściliśmy się przy wspólnym stole. Naszym zadaniem było wykonanie skrzatów ze skarpet wypchanych ryżem w filcowych czapkach oraz aniołków z odlewów gipsowych. Zajęcie to bardzo nas pochłonęło, a posługiwanie się igłą i nitką okazało się całkiem proste. Skrzaty wyglądały jak żywe, każdy inny, wyjątkowy i nikt nie chciał się z nimi rozstać.

  Na spotkaniu nie mogło też zabraknąć ozdabiania pachnących pierniczków i podziwiania klasowej choinki, żywej i pachnącej lasem.

  Bardzo dziękujemy mamie Ali za pomysły i przygotowanie materiałów oraz wszystkim rodzicom za miły i udany wieczór.

   

  Marta Czerniak

   

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=786

 • W sali 0 „b”  unosił się więc zapach korzennych przypraw. Dla naszych 6 - latków był to pracowity dzień.  Po wyrobieniu ciasta dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem tak ciężkiej pracy były blaszki pełne pierniczków, które później zostały upieczone pod czujnym okiem rodziców oraz wychowawców. Na koniec dzieci mogły wykazać się fantazją oraz kreatywnością w ich ozdabianiu.

  Zabawy było co nie miara.

  Upieczone i udekorowane zostały pięknie zapakowane i zostaną przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy, który co roku  odbywa się w naszej szkole.

  Monika Zarychta

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=782

 • W naszej zerówce już od tygodnia panuje przedświąteczny nastrój. Robimy ozdoby świąteczne dekorujemy salę. Postanowiliśmy włączyć się do przedświątecznego kiermaszu szkolnego i zrobić nietypowe upominki. Jedna z mam w porozumieniu z wychowawcą przygotowała akcesoria potrzebne do zrobienia pachnących kul kąpielowych.  Na poczatku przedstawiła etapy  wykonania kul. Podgrzewaliśmy olej kokosowy, zmieszaliśmy masło shea ze  skrobią ziemniaczaną. Największą frajdą było oblepianie szyszek zrobioną masą. Dziękujemy pani Ewie za świetny pomysł i wspaniałą zabawę.

  Beata Horabik

   

  link do galerii zdjęć:http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=785

   

 • 5 grudnia w klasie drugiej od samego rana pracy było wiele. A to wszystko przez coroczny kiermasz bożonarodzeniowy, na który zgodnie z tradycją każda klasa przygotowuje świąteczne ozdoby. W tym roku z pomocą uczniom w tym trudnym zadaniu pośpieszyła mama Jacka. Zaopatrzona w potrzebne materiały, z głową pełną pomysłów przystąpiła do działania. Pokazała jak w sprytny sposób wykonać świąteczny świecznik oraz urokliwego aniołka na choinkę. Każde dziecko  z niewielką pomocą przepięknie wykonało swoją ozdobę. Teraz ustawione na parapecie gotowe już prace czekają na świąteczny kiermasz.

  Hanna Łukasiewicz

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=783

 • W klasie 4b przygotowanie do świąt rozpoczęliśmy od ubierania choinki i przygotowania prezentów na kiermasz bożonarodzeniowy. Czwartoklasiści zaopatrzeni w fartuszki, wałki i foremki do ciastek, przystąpili do wyrabiania pierników. I w ten sposób powstała imponująca fabryka ciastek. A przy tym ujawniły się wielkie talenty cukiernicze.

  Pakowaniem prezentów zajęli się rodzice, którzy wsparli nasze działanie nie tylko znakomicie wyrobionym ciastem piernikowym, ale i lekcją na temat organizacji pracy.

  Mamy nadzieję, że nasz trud przełoży się na pieniądze, które zbierzemy podczas kiermaszu bożonarodzeniowego, na który serdecznie zapraszamy.

  Lidia Iwoła

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=781