Nawigacja

Dane kontaktowe Grupy przedszkolne Nasza Kadra Kontakt do nauczycieli i pracowników administracji Informacje organizacyjne Dokumenty do pobrania Opłaty Kuchnia - jadłospis na tydzień Pomoc psychologiczno-pedagogiczna Adaptacyjne vademecum Ramowy rozkład dnia Harmonogram spotkań z Rodzicami Wyprawka Statut Przedszkola Procedury bezpieczeństwa Regulamin wycieczek Regulamin placu zabaw Regulamin elektronicznej ewidencji pobytu dziecka Programy wychowania przedszkolnego Plan pracy Przedszkola Kalendarz imprez i uroczystości Kalendarz konkursów Harmonogram teatrzyków i koncertów muzycznych Harmonogram wycieczek

Przedszkole w Żółwinie

Procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa

obwiązujące w Przedszkolu w Żółwinie

 

 

Podstawa prawna:

1)     Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe  (Dz.U. 2018 poz. 1457, 1560, 1669 i 2245 oraz z 2019 roku poz. 730 i 761);

2)     Rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jednolity Dz. U. z 2020 poz.1604)

3)     Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ( U. 2008 nr 234 poz. 1570 z późniejszymi zmianami).

4)     Rozporządzenie MEN z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2018 r. poz. 1055);

5)     Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego – Rozporządzenie MEN z dnia 24 lutego 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 356);

6)     Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 z późniejszymi zmianami);

7)     Ustawa  z  dnia  29.07.2005  r.  o  przeciwdziałaniu  przemocy  w  rodzinie  (Dz.  U. z 2005r. nr 180 poz. 1493)

8)     Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskiej Karty” i wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. Nr 209, poz. 1245 z późniejszymi zmianami);

9)     Rozporządzenie  Ministra  Spraw  Wewnętrznych  i  Administracji  z  dn.  21  kwietnia  2006r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 z 2006 r. poz. 563).

10) Statut Przedszkola w Żółwinie.

 

Wstęp

Nauczyciele ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka przebywającego w przedszkolu i podczas zajęć organizowanych poza terenem przedszkola w czasie spacerów i wycieczek.

Niniejsze procedury związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w przedszkolu normują sposobu postępowania w sytuacjach związanych z bezpieczeństwem w przedszkolu, także w sytuacjach kryzysowych, w których gdy trzeba działać szybko i sprawnie

Przestrzeganie procedur bezpieczeństwa jest warunkiem odpowiedzialnej pracy każdego nauczyciela i każdego pracownika placówki.

Rodzice zobowiązani są znać i przestrzegać postanowień niniejszego dokumentu.

W sytuacjach trudnych oraz zagrażających bezpieczeństwu dziecka nauczyciele i pozostały personel przedszkola oraz inne osoby świadczące pracę na rzecz placówki są zobowiązani postępować zgodnie z przyjętymi procedurami.

 

 

 

WYKAZ PROCEDUR

 

 

1.               Procedura przyprowadzania i odbieranie dzieci

2.               Procedura postępowania w razie podejrzenia, że dziecko odbiera z przedszkola rodzic (prawny opiekun) będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków

3.               Procedura bezpieczeństwa w trakcie zajęć i zabaw w sali oraz korzystania z ogrodu przedszkolnego

4.               Procedura bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych poza terenem przedszkola

5.               Procedura bezpieczeństwa podczas wycieczek turystycznych i krajoznawczych

6.               Procedura postępowania w przypadku samowolnego oddalenia się wychowanka
z miejsca prowadzenia zajęć (miejsca pobytu)

7.               Procedura postępowanie w przypadku występowania objawów chorobowych u dziecka

8.               Procedura postępowania w przypadku rozpoznania u dziecka wszawicy lub owsicy

9.               Procedura postępowanie w razie nieszczęśliwego wypadku dziecka

10.            Procedura postępowanie w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy wychowankom przedszkola

11.            Procedura postępowania w przypadku, gdy do przedszkola uczęszcza dziecko przewlekle chore

12.            Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze i przejawiającym agresję

13.            Postępowanie w sytuacjach stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec którego stosowana jest przemoc w rodzinie lub zachowania agresywne

14.            Procedura postępowania w przypadku, gdy do przedszkola uczęszcza dziecko głodne lub zaniedbane

15.            Procedura postępowania w przypadku przekroczenia prawa przez nauczyciela

16.            Procedura monitorowania osób wchodzących i opuszczających placówkę

17.            Procedura postępowania w przypadku awarii ogrzewania w przedszkolu

18.            Procedura postępowania w przypadku braku wody lub jej złej jakości

19.            Procedura postępowanie w przypadku pożaru

20.            Procedura przebiegu ewakuacji próbnej w przedszkolu

21.            Procedura antyterrorystyczna

 

22.             

I.                Procedura przyprowadzania i odbieranie dzieci

 

Procedura służy zapewnieniu dzieciom pełnego bezpieczeństwa w czasie przyprowadzania i odbierania z przedszkola oraz określenia odpowiedzialności Rodziców lub innych osób przez nich upoważnionych (zwanych dalej opiekunami), nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola.

Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli zachowali prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej. Jeżeli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem. O sytuacji kryzysowej (rodzice rozwiedzeni lub w separacji itp.) w sytuacji np.  kłótnie rodziców wyrywanie sobie dziecka, agresywne zachowanie rodziców itp., nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.

 

Przyprowadzanie dzieci:

1.     Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola odpowiadają rodzice/opiekunowie.

2.     Rodzice/prawni opiekunowie mają obowiązek przyprowadzać do przedszkola dziecko zdrowe.

3.     Rodzice obowiązani są przekazywać istotne informacje o stanie zdrowia swoich dzieci.

4.     Rodzice osobiście powierzają dziecko dyżurującemu pracownikowi przedszkola.

5.     Nauczyciel lub pomoc nauczyciela musi widzieć i wiedzieć, kto przyprowadził dziecko do przedszkola.

6.     Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do sali.

7.     Dzieci do przedszkola przyprowadzane są od godziny 7:00 przez rodziców/ opiekunów do godziny 8:00.

8.     W szczególnych przypadkach, za uprzednim uzgodnieniem i poinformowaniem Przedszkola, możliwe jest późniejsze przybycie dziecka.

9.     Nauczyciel lub pomoc nauczyciela odbierając dziecko od rodzica/ opiekuna ma obowiązek zwrócenia uwagi czy dziecko nie posiada przedmiotów zagrażających jego bezpieczeństwu oraz bezpieczeństwu rówieśników.

10.  W przypadku, gdy zabawki i przedmioty przyniesione przez dziecko nie gwarantują bezpieczeństwa dzieciom, należy je odebrać, zdeponować w sekretariacie i przekazać rodzicom/opiekunom prawnym przy odbiorze dziecka.

 

Odbieranie dzieci:

1.     Dzieci powinny być odbierane z Przedszkola najpóźniej do godziny 17.00.

2.     Odbiór dzieci z Przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców/opiekunów prawnych lub inne osoby dorosłe przez nich upoważnione.

3.     Wydanie dziecka innym osobom, niż rodzice/prawni opiekunowie może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców/ prawnych opiekunów. Wypełnione upoważnienie z wykazem osób odpowiedzialnych za odbiór dziecka z przedszkola rodzice/ opiekunowie składają osobiście u nauczyciela grupy na początku roku przedszkolnego.

4.     Upoważnienie, o którym mowa w pkt 2 skuteczne jest przez jeden rok szkolny uczęszczania do Przedszkola i może być w każdej chwili odwołane lub zmienione.

5.     Druk upoważnienia dostępny jest w sekretariacie i na stronie przedszkola.

6.     Pracownik przedszkola w razie najmniejszych wątpliwości, ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z Przedszkola z dokumentem tożsamości.

7.     Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie, niż wymienione w upoważnieniu, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/ prawnych opiekunów bezpośrednio nauczycielowi w formie pisemnej lub – jeśli sytuacja na to nie pozwala (np. rodzic nie jest w stanie odebrać dziecka i upoważnia jednorazowo inną osobę) w formie telefonicznej do sekretariatu, z podaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej. Pracownik sekretariatu odnotowuje upoważnienie w „telefonicznym rejestrze upoważnień”

8.     Rodzice  ponoszą  odpowiedzialność  prawną  za  bezpieczeństwo  dziecka  odbieranego z Przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.

9.     Rodzice/ opiekunowie zobowiązani są przekazać aktualne telefony kontaktowe.

10.  Na  pierwszym  zebraniu  organizacyjnym  rodzice    informowani  o  zasadach przyprowadzania i odbioru dzieci.

11.  Dziecko uważa się za odebrane przez rodziców lub osoby upoważnione w momencie ustnej informacji przekazanej nauczycielowi o odbiorze dziecka i po jego wyjściu do szatni. Od tego momentu opiekę i odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka przejmują rodzice lub osoby upoważnione.

12. Pracownik przedszkola może odmówić wydania dziecka z przedszkola w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie może ona zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W tym przypadku nauczyciel wzywa drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.

13.  O każdym przypadku odmowy wydania dziecka powinien zostać niezwłocznie powiadomiony dyrektor lub wicedyrektor przedszkola.

 

Postępowanie w przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola:

1.     Dzieci powinny być odbierane z Przedszkola najpóźniej do godziny 17.00.

2.     W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola w godzinach pracy przedszkola (sytuacje losowe), rodzice/opiekunowie zobowiązani są do telefonicznego poinformowania nauczyciela przedszkola o zaistniałej sytuacji.

3.     W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola do czasu jego zamknięcia, tj. do godz. 17:00 nauczyciel zobowiązany jest nawiązać kontakt telefoniczny z rodzicami/opiekunami lub osobami upoważnionymi do odbioru dziecka.

4.     Nauczyciel uzgadnia z rodzicami/opiekunami czas odbioru dziecka i czeka na rodzica lub inną wskazaną osobę.

5.     W przypadku gdy pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób

upoważnionych do odbioru dziecka nauczyciel zawiadamia dyrektora lub wicedyrektora placówki.

6.     W przypadku notorycznego spóźniania się lub nieodbierania dziecka z przedszkola, dyrektor przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu poznania aktualnej sytuacji rodzinnej.

7.     W przypadku stwierdzenia zaniedbań ze strony rodziców dyrektor ma obowiązek wystąpić z wnioskiem do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w celu zbadania sytuacji rodzinnej wychowanka przedszkola.

8.   W przypadku odbioru dziecka z przedszkola po godzinach pracy przedszkola obowiązuje kara 50,00 zł. za każdorazowe spóźnienie, zaewidencjonowane w zeszycie spóźnień i potwierdzone podpisem osoby odbierającej dziecko.

II.             Procedura postępowania w razie podejrzenia, że dziecko odbiera z przedszkola rodzic (prawny opiekun) będący pod wpływem alkoholu/narkotyków

 

1.     Nauczyciel ani inny pracownik przedszkola nie może powierzyć opieki nad dzieckiem osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że może znajdować się pod wpływem alkoholu/narkotyków.

2.     O fakcie zgłoszenia się po dziecko rodzica/prawnego opiekuna, wobec którego istnieje podejrzenie, że może znajdować się pod wpływem alkoholu/narkotyków, należy bezzwłocznie powiadomić dyrektora lub wicedyrektora przedszkola.

3.     Nauczyciel zobowiązany jest poinformować drugiego z rodziców/prawnych opiekunów o zaistniałej sytuacji i konieczności osobistego zgłoszenia się po dziecko lub zgłoszenia się osoby upoważnionej (wskazanej pisemnie).

4.     W przypadku okoliczności, o której mowa  w  pkt  1,   dziecko  mimo  wszystko  zostanie odebrane pomimo sprzeciwu nauczyciela, nauczyciel składa zawiadomienie na Policję.

5.     Dyrektor Przedszkola może skonsultować z najbliższą jednostką Policji i ustalić dalsze kroki postępowania,  w przypadku,   gdy   rodzice/opiekunowie i osoby   wskazane   przez nich w upoważnieniu do odbioru dziecka, nie mogą zagwarantować mu bezpieczeństwa i nie odbierają  dziecka do godz. 17:00 z uwagi na spożycie alkoholu/narkotyków.

6.     Nauczyciel sporządza ze zdarzenia notatkę służbową, którą przekazuje dyrektorowi. Po zdarzeniu dyrektor wraz z nauczycielem przeprowadza rozmowę z rodzicami/opiekunami dziecka w celu wyjaśnienia sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania procedur obowiązujących w przedszkolu.

 

 

 

III.           Procedura bezpieczeństwa w trakcie zajęć i zabaw w sali oraz korzystania z ogrodu przedszkolnego

 

Sala zajęć:

1.     Przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel ma obowiązek wejść do sali pierwszy i sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci i jemu samemu.

2.     Jeśli sala nie odpowiada warunkom bezpieczeństwa, nauczyciel ma obowiązek zgłosić to do Dyrektora placówki celem usunięcia usterki. Do czasu usunięcia usterki nauczyciel ma prawo odmówić prowadzenia zajęć w danej sali. Natomiast, jeżeli zagrożenie pojawi się w trakcie trwania zajęć należy natychmiast przerwać zajęcia, zaprowadzić dzieci w bezpieczne miejsce i natychmiast zawiadomić Dyrektora o usterce.

3.     Przed rozpoczęciem zajęć sala powinna być wywietrzona.

4.     Dzieci przez cały czas pobytu w przedszkolu powinny być pod opieką nauczyciela. Jeżeli nauczyciel musi wyjść ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom przez innego nauczyciela, pomoc nauczyciela lub woźną. Ta sytuacja nie zwalnia nauczyciela z odpowiedzialności za pozostawione dzieci.

5.     Jeżeli dziecko chce wyjść do szatni udaje się tam pod opieką nauczyciela lub woźnej.

6.     Nauczyciel obserwuje dzieci podczas zabawy, zachęca je i w miarę potrzeby inspiruje. W razie konfliktów reaguje, jeżeli dzieci nie są w stanie rozwiązać ich same.

7.     Uwaga nauczyciela jest skupiona na dzieciach w czasie całego ich pobytu w przedszkolu.

8.     Pomoc nauczyciela/woźna dbają o ład i porządek w sali podczas trwania zajęć i po ich zakończeniu.

9.     Przez cały czas pobytu w przedszkolu także personel pomocniczy jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo dzieci, w tym przez sprawdzanie zabezpieczeń wejścia do przedszkola.

10.  Nauczyciele zobowiązani są do zawierania z dziećmi umów dotyczących bezpiecznego pobytu i zabawy w sali, ogrodzie, na placu zabaw i w czasie wyjść poza teren placówki.

11.  Nauczyciel powinien:

a.      codziennie przypominać dzieciom zasady bezpiecznego pobytu w przedszkolu;

b.     codziennie przed wyjściem na plac zabaw przypominać dzieciom zasady bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu, korzystania ze sprzętów terenowych;

c.      w czasie wychodzenia dzieci z sali polecić im ustawienie się w pary, a pomoc nauczyciela/woźną poprosić o sprawdzenie czy salę i łazienkę opuściły wszystkie dzieci;

d.     egzekwować od dzieci spokojnego wychodzenia parami z budynku przedszkola;

e.      sporządzić adnotację w dzienniku dotyczącą pobytu na świeżym powietrzu.

12.  Pomoce nauczyciela oraz woźne są odpowiedzialne za wykonywanie zadań opiekuńczych wobec dzieci. Osoby te są odpowiedzialne za wietrzenie sali przed i po zajęciach oraz pomoc nauczycielowi w przygotowaniu sali do zajęć i sprzątnięciu po nich.

13.  Żaden z pracowników przedszkola nie może stwarzać zagrożenia dla dzieci, innych pracowników lub osób przebywających w przedszkolu.

14.  Wszyscy pracownicy przedszkola powinni posiadać odpowiednie przeszkolenie z zakresu bhp, ochrony p/poż. oraz pierwszej pomocy.

 

 

 

Plac zabaw w ogrodzie przedszkolnym:

1.     Plac zabaw przeznaczony jest wyłącznie dla wychowanków przedszkola w wieku od 3 do 7 lat w czasie godzin otwarcia przedszkola tj. 7.00 – 17.00 pozostających pod opieką nauczyciela.

2.     Od pierwszych dni pobytu w przedszkolu nauczyciel uczy dzieci bezpiecznego korzystania ze sprzętów terenowych i ustala z dziećmi zasady bezpiecznej zabawy.

3.     Codziennie przed rozpoczęciem dnia zajęć przedszkolnych, konserwator sprawdza stan terenu i sprzętów. W sytuacji, gdy stan terenu lub sprzętu zagraża bezpieczeństwu dzieci konserwator zgłasza to Dyrektorowi.

4.     Przed każdym wejściem dzieci na plac zabaw woźna lub pomoc  nauczyciela danej  grupy sprawdza teren i likwiduje ewentualne zagrożenia.

5.     W czasie pobytu dzieci na placu zabaw furtki oraz brama są zamknięte.

6.     W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym nauczyciel  ma  obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem dzieci i organizowania im warunków do bezpiecznej zabawy.

7.     W czasie pobytu dzieci na placu przedszkolnym bezpośrednią opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel danej grupy.

8.     Nauczyciel jest zobowiązany do organizowania oraz kontroli zabaw dziecięcych zgodnie z przeznaczeniem sprzętu terenowego i terenu przedszkola.

9.     Podczas pobytu na placu zabaw dziecko może korzystać z toalety, która jest w budynku tylko pod opieką nauczyciela, pomocy nauczyciela lub woźnej.

10.  Nauczyciel  dba  o  stosowny  ubiór  dziecka,  odpowiedni  do  pory  roku  i  panującej temperatury.

11.  W czasie dużego nasłonecznienia dzieci powinny być zaopatrzone w odpowiednie nakrycie głowy i w miarę możliwości, przebywać w zacienieniu.

12.  Nauczyciel nie organizuje zajęć z dziećmi na powietrzu w warunkach atmosferycznych ku temu niesprzyjających (zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, burza, przekroczone zanieczyszczenie powietrza).

13.  W przypadku przebywania na terenie przedszkolnym więcej niż jednej grupy, wszystkie nauczycielki, czuwając nad bezpieczeństwem swojej grupy, mają baczenie na pozostałe dzieci  i  obowiązkowo  reagują  w  sytuacji  zagrożenia,  bądź  niewłaściwego  zachowania dzieci.

14.  Z placu zabaw dzieci wracają kolumną prowadzoną przez nauczyciela, a jeżeli jest pomoc nauczyciela to ona zamyka kolumnę. Przed powrotem do przedszkola

nauczyciel sprawdza czy są wszystkie dzieci, które są obecne w danym dniu w grupie.

15.  Rodzice po odebraniu dziecka z przedszkola zobowiązani są do opuszczenia terenu przedszkola. Przedszkole nie ponosi odpowiedzialności za zdarzenia na przedszkolnym placu zabaw z udziałem dzieci po ich odebraniu przez rodziców lub osoby upoważnione.

16.  W wyjątkowych sytuacjach na placu zabaw za zgodą dyrektora przedszkola mogą przebywać przyszli wychowankowie przedszkola oraz rodzeństwo dzieci uczęszczających do przedszkola wyłącznie pod opieką rodziców (festyn, dni adaptacyjne).

 

 

 

IV.           Procedura bezpieczeństwa podczas zajęć organizowanych poza terenem przedszkola

 

1.     Przez zajęcia poza terenem przedszkola rozumie się wszystkie formy pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej, prowadzone poza budynkiem i ogrodem przedszkolnym.

2.     Nauczyciel udając się z dziećmi na spacer, pieszą wycieczkę  dokonuje wpisu do dziennika zajęć w rejestrze wyjść.

3.     W  trakcie  trwania  spaceru  lub  wycieczki  w  pobliżu  przedszkola,  nadzór  nad  dziećmi sprawują nauczyciel przy pomocy woźnej lub  pomocy nauczyciela ( co najmniej jedna osoba dorosła na 15 dzieci).

4.     Podczas  przemieszczania  się  dzieci  środkami komunikacji  na  10  dzieci  przypada  1 opiekun.

5.     Podczas dłuższych wyjść pieszych funkcję opiekuna może sprawować jeden z rodziców.

6.     W trakcie trwania spaceru, pieszej wycieczki w pobliżu przedszkola, nauczyciel wymaga od dzieci, by szły parami w kolumnie, para za parą.

7.     W czasie trwania wycieczki pieszej w pobliżu przedszkola lub spaceru, podczas przejść w pobliżu jezdni, osoby opiekujące się dziećmi asekurują je, idąc chodnikiem od strony ulicy.

8.     Przed każdym planowanym przejściem przez ulicę, nauczyciel jest zobowiązany zatrzymać grupę (kolumnę) i przypomnieć dzieciom zasady bezpiecznego przekraczania jezdni.

9.     Przejście  przez  ulicę  odbywa  się  tylko  w  wyznaczonych  miejscach,  dzieci  przechodzą sprawnie,  parami;  nauczyciel  asekuruje  grupę,  stojąc  na  środku  jezdni,  pierwsza  parę prowadzi pomoc nauczyciela, nauczyciel przechodzi z ostatnią parą.

10.  W przypadku choroby  dziecka, złego samopoczucia dziecko nie może uczestniczyć  w wycieczce, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić rodziców o zaistniałej sytuacji.

11.  Dziecko może oczekiwać na przyjście rodzica w innej grupie, pod warunkiem zachowania maksymalnej liczby 25 dzieci.

 

 

 

V.              Procedura bezpieczeństwa podczas wycieczek turystycznych i krajoznawczych

 

1.     W przedszkolu obowiązuje regulamin wycieczek.

2.     Nauczyciele  zobowiązani    do  zgłoszenia  i  uzgodnienia  każdej  wycieczki  wyjazdowej wicedyrektorem przedszkola na 1 tydzień przed wycieczką.

3.     Trzy  dni  przed  wycieczką  nauczyciel  przedstawia  wicedyrektorowi przedszkola  do  zatwierdzenia  komplet  dokumentów  zawierających  kartę  wycieczki z załącznikami:

a.      Listę  uczestników  wycieczki wraz  z  oświadczeniami  rodziców/opiekunów prawnych o wyrażeniu zgody na udział w wycieczce;

b.     listę opiekunów wraz z telefonem kontaktowym.

4.     Wycieczkę odnotowuje się w dzienniku zajęć.

5.     W trakcie trwania wycieczki opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel, pomoc nauczyciela, woźna, co najmniej jedna osoba dorosła na 10 dzieci.

6.     W czasie trwania wycieczki zadania opiekuna może wykonywać jeden z rodziców, który zapozna  się  z  regulaminem  wycieczki  i  zasadami  sprawowania  opieki  nad  dziećmi (potwierdzenie podpisem na karcie wycieczki) lub inny pracownik przedszkola.

7.     Na wycieczkę zabiera się apteczkę.

8.     Podczas wycieczki zapewnia się wodę do picia.

9.     Podczas wycieczki trwającej łącznie 3-5 godzin dzieciom zapewnia się suchy prowiant.

10.  W przypadku choroby lub złego samopoczucia dziecka przed wyjazdem na wycieczkę, gdy nie  może  ono    w  niej  uczestniczyć,  nauczyciel  zobowiązany  jest  powiadomić  rodzica o zaistniałej sytuacji.

11.  Dziecko może oczekiwać na przyjście rodzica w innej grupie, pod warunkiem zachowania maksymalnej liczby 25 dzieci w grupie.

12.  Niedopuszczalne jest realizowanie wycieczek podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi.

 

 

 

VI.           Procedura postępowania w przypadku samowolnego oddalenia się wychowanka
z miejsca prowadzenia zajęć (miejsca pobytu)

 

1.     W sytuacji, gdy nauczyciel lub inna osoba sprawująca opiekę lub nadzór zauważy brak wychowanka w miejscu prowadzenia zajęć lub miejscu, gdzie wychowanek powinien przebywać, należy:

1)     ustalić w miarę precyzyjnie, kiedy i gdzie wychowanek widziany był po raz ostatni oraz rozpytać inne dzieci z grupy, czy nie mają wiedzy, gdzie wychowanek mógł się oddalić,

2)     zapewnić tymczasowy nadzór nad grupą przez inną osobę, a samemu dokonać sprawdzenia najbliższych pomieszczeń (terenu) przyległych do miejsca prowadzenia zajęć,

3)     rozpytać pozostałych pracowników, czy nie zauważyli zaginionego wychowanka przemieszczającego się w budynku w czasie, kiedy mogło dojść do samowolnego opuszczenia miejsca prowadzenia zajęć (miejsca pobytu),

4)     w przypadku podejrzenia, że wychowanek mógł opuścić budynek przedszkola, sprawdzić, czy zabrał z sobą rzeczy osobiste, ubranie wierzchnie oraz obuwie pozostawione uprzednio w szatni.

2.     W przypadku nieustalenia miejsca pobytu wychowanka w wyniku podjęcia czynności wskazanych w p. 1, należy powiadomić dyrektora albo inną wyznaczoną przez niego osobę o podejrzeniu samowolnego oddalenia się (ucieczki) wychowanka z miejsca prowadzenia zajęć.

3.     Jeżeli czas, jaki upłynął od momentu samowolnego opuszczenia przez wychowanka miejsca prowadzenia zajęć, realnie pozwala na dotarcie do miejsca jego zamieszkania lub miejsca zamieszkania jego bliskich, należy skontaktować się z rodzicami wychowanka lub innymi bliskimi celem sprawdzenia, czy dziecko nie znajduje się pod opieką tych osób.

4.     Dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba deleguje osoby, które podejmują czynności poszukiwawcze poza budynkiem przedszkola. Poszczególnym osobom przydziela się obszar podlegający sprawdzeniu, z uwzględnieniem miejsc, do których wychowanek mógł się udać, oraz tras, którymi może się przemieszczać. Każda z osób poszukujących powinna mieć możliwość komunikowania się z osobą koordynującą działania.

5.     Dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba koordynuje działania poszukiwawcze.

6.     Jeżeli podjęte działania opisane w niniejszej procedurze nie przyniosą rezultatu w ciągu kilkudziesięciu minut od prawdopodobnego czasu zaginięcia dziecka, o incydencie zawiadamia się policję. Decyzję o powiadomieniu policji podejmuje dyrektor lub inna wyznaczona osoba.

7.     W trakcie prowadzenia akcji poszukiwawczej należy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa i opieki pozostałym wychowankom oraz o zachowaniu spokoju, tak by nie wywoływać paniki i niepotrzebnego stresu wśród dzieci.

8.     Każdy przypadek samowolnego oddalenia się wychowanka z miejsca prowadzenia zajęć po zakończeniu akcji poszukiwawczej podlega analizie przez dyrektora pod kątem funkcjonowania procedur bezpieczeństwa i realizacji zadań przez nauczycieli i pracowników niepedagogicznych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa. Wnioski z analizy przedstawia się na radzie pedagogicznej; na ich podstawie dyrektor decyduje o wyciągnięciu konsekwencji służbowych wobec pracowników winnych zaniedbań.

 

VII.         Procedura postępowania w przypadku występowania objawów chorobowych u dziecka

 

1.     Każdy  nauczyciel  w  przypadku  zauważenia  niepokojących  objawów    psychofizycznych dziecka  przebywającego  w  przedszkolu  winien  natychmiast  powiadomić  rodziców/ prawnych opiekunów dziecka.

2.     W  rozmowie  telefonicznej  z  rodzicami  należy  udzielić  informacji  o  niepokojących objawach chorobowych oraz formach dotychczas udzielonej pomocy.

3.     Rodzice mają obowiązek odebrać dziecko z przedszkola w jak najkrótszym czasie po otrzymaniu informacji o stanie zdrowia dziecka

4.     W sytuacji  zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, dyrektor lub nauczyciel opiekujący się dzieckiem wzywa pogotowie ratunkowe. Do czasu jego przybycia pogotowia ratunkowego pomocy  udziela  osoba  wyznaczona  przez  dyrektora  przedszkola  do  udzielania  pierwszej pomocy.

5.     Do czasu przybycia rodziców/ prawnych opiekunów dziecka nauczyciel  grupy, w której dziecko  przebywa, sprawuje bezpośrednią opiekę nad nim, jak również udziela wszelkich informacji o zdarzeniu.

6.     W  przypadku  wezwania  pogotowia  ratunkowego  decyzję  o  dalszym  leczeniu  dziecka podejmuje  lekarz  zespołu  ratunkowego.  W  miarę  możliwości  zespół  ratunkowy  wraz  z dzieckiem oczekuje na przybycie rodziców. Jeżeli jednak konieczne jest natychmiastowe przewiezienie  dziecka  do  szpitala,  z dzieckiem jedzie wyznaczony przez dyrektora nauczyciel. Informacje  o  tym  fakcie, jak również o miejscu  pobytu dziecka   przekazuje   rodzicom   dyrektor   przedszkola  lub  w  razie  jego  nieobecności, nauczyciel, który sprawował opiekę nad dzieckiem.

7.     Po każdorazowym zdarzeniu nauczyciel sporządza notatkę (wg wzoru) i przechowuje ją z kartą obserwacji dziecka.

8.     W przypadku wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej przedszkole ma prawo żądać od rodzica,  a  rodzice    zobowiązani  do  przedłożenia  zaświadczenia  lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.

9.     obowiązkiem rodzica jest zgłaszanie wszelkich poważnych dolegliwości dziecka

        i udzielanie wyczerpujących informacji na ten temat.

10.    W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii różnego typu (np. pokarmowej i związanych z  tym  szczególnych  wymagań  żywieniowych)  rodzice    zobowiązani  do  przedłożenia zaświadczenia lekarskiego wskazującego rodzaj alergii.

11.    W  przedszkolu  nie  podaje się  dzieciom  żadnych  leków  doustnych,  wziewnych  oraz w postaci zastrzyków, maści i żelu.

 

 

 

VIII.      Procedura postępowania w przypadku rozpoznania u dziecka wszawicy lub owsicy

 

1.     Rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do regularnego sprawdzania włosów i skóry głowy dziecka w celu wykrywania ewentualnej obecności wszy lub gnid oraz o zauważonych objawach owsicy jak swędzenie i drapanie okolicy pupy i niezwłocznie powiadomić o tym fakcie przedszkole jeśli fakt taki zaistnieje.

2.     Dyrektor przedszkola zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci oraz wszystkich pracowników przedszkola, z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).

3.     W przypadku podejrzenia przez nauczyciela wszawicy lub owsicy u dziecka, powiadamia on o tym rodziców, którzy są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola i podjęcia leczenia. Obowiązek wykonania zabiegów w celu skutecznego usunięcia wszawicy i owsicy spoczywa na rodzicach. W razie potrzeby nauczyciel informuje o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników i monitoruje skuteczność działań, jednocześnie informuje Dyrektora przedszkola o wynikach kontroli i skali zjawiska.

4.     Nauczyciel przedszkola niezwłocznie powiadamia innych rodziców o wystąpieniu przypadków wszawicy lub owsicy wśród dzieci (informacja indywidualna w grupie).

5.     Osoba wyznaczona przez dyrektora po upływie 7 – 10 dni kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.

6.     W trakcie leczenia dziecko musi pozostać w domu co najmniej przez tydzień, żeby zapobiec przenoszeniu się wszawicy, owsicy na inne dzieci uczęszczające do przedszkola. Dziecko wraca do przedszkola po zakończeniu leczenia.

7.     W przypadku, gdy rodzice wyrażają sprzeciw wobec informacji o kontroli higienicznej lub nie podejmą niezbędnych działań higienicznych lub ich działania będą nieskuteczne dyrektor przeprowadza z rodzicami rozmowę wyjaśniającą.

 

 

 

 

 

 

IX.           Postępowanie w razie nieszczęśliwego wypadku dziecka

 

1.     Nauczyciel będący  świadkiem  wypadku  lub  poinformowany  o  wypadku,  niezwłocznie udziela  pierwszej pomocy przedmedycznej. Sposób udzielania pomocy uzależniony jest od potrzeb poszkodowanego dziecka i rodzaju wypadku.

2.     Świadek wypadku lub osoba, która dowiedziała się o wypadku, niezwłocznie zawiadamia dyrektora  lub  wicedyrektora    przedszkola  o  wypadku  albo  prosi  innego  pracownika o poinformowanie o zaistniałym zdarzeniu.

3.     Każdy  nauczyciel  w  razie    wypadku    dziecka  przebywającego  w  przedszkolu  winien natychmiast  powiadomić  rodziców/  prawnych  opiekunów  dziecka.  W  rozmowie telefonicznej  z  rodzicami  należy  udzielić  informacji  o  okolicznościach  wypadku  oraz formach dotychczas udzielonej pomocy.

4.     W sytuacji  zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, dyrektor lub nauczyciel opiekujący się dzieckiem  wzywa  pogotowie  ratunkowe.  Do  czasu przybycia  pogotowia  ratunkowego pomocy  udziela  osoba  wyznaczona  przez  dyrektora  przedszkola  do  udzielania  pierwszej pomocy.

5.     Do czasu przybycia rodziców/ prawnych opiekunów dziecka nauczyciel grupy, w której dziecko  przebywa, sprawuje bezpośrednią opiekę nad nim, jak również udziela wszelkich informacji o zdarzeniu.

6.     W  przypadku  zaistnienia  wypadku  w  danej  grupie i konieczności zajmowania się przez nauczyciela zarówno poszkodowanym, jak i pozostałymi dziećmi, pracownik pomocniczy i obsługi, pracujący w danej grupie, przekazuje na polecenie nauczyciela pozostałe dzieci nauczycielowi  z  sąsiedniego  oddziału.  Nauczyciel  może  wskazać  innego  pracownika zobowiązanego do przekazania dzieci.

7.     Nauczyciel  z  sąsiedniego  oddziału  nie  może  odmówić  przyjęcia  dzieci  do  oddziału. Dopuszczalne  jest  podzielenie  wychowanków  i  umieszczenie  ich  w  pozostałych pracujących  oddziałach,  jeśli  liczba  dzieci  w  oddziale  jest  zbyt  duża,  aby  nauczyciel zapewnił im należytą opiekę.

8.     W  przypadku  wezwania  pogotowia  ratunkowego  decyzję  o  dalszym  leczeniu  dziecka podejmuje  lekarz  zespołu  ratunkowego.  W  miarę  możliwości  zespół  ratunkowy  wraz z dzieckiem oczekuje na przybycie rodziców. Jeżeli jednak konieczne jest natychmiastowe przewiezienie  dziecka  do  szpitala, Jeżeli jednak konieczne jest natychmiastowe przewiezienie  dziecka  do  szpitala,  z dzieckiem jedzie wyznaczony przez dyrektora nauczyciel. Informacje  o  tym  fakcie, jak również o miejscu  pobytu dziecka, przekazuje   rodzicom   dyrektor   przedszkola  lub  w  razie  jego  nieobecności, nauczyciel, który sprawował opiekę nad dzieckiem.

9.     W przypadku ciężkiego wypadku, jeśli grupa była świadkiem wypadku, wskazane jest, aby o wypadku równolegle z dyrektorem został powiadomiony psycholog.

10.  Dyrektor lub osoba upoważniona zawiadamia specjalistę bhp, powiadamia organ prowadzący przedszkole i radę rodziców.

11.  Dyrektor powołuje zespół powypadkowy, który ustali okoliczności i przyczyny wypadku i sporządzi protokół powypadkowy.

12.  Jeżeli w składzie zespołu nie mogą uczestniczyć ani pracownik służby bhp ani społeczny inspektor  pracy,  w  skład  zespołu  wchodzi  dyrektor  oraz  pracownik  przedszkola przeszkolony w zakresie bhp. Jeżeli w zespole nie uczestniczy ani pracownik służby bhp ani społeczny  inspektor  pracy,  przewodniczącego  zespołu  spośród  pracowników przedszkola wyznacza dyrektor.

13.  Dyrektor zatwierdza protokół podpisany przez zespół powypadkowy, dyrektor lub osoba upoważniona doręcza rodzicom i poucza ich o sposobie i trybie odwołania.

14.  Dyrektor prowadzi rejestr wypadków.

15.  O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym zawiadamia się niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.

16.  O  wypadku,  do  którego  doszło  w  wyniku  zatrucia,  zawiadamia  się  niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

17.  Dyrektor  przedszkola  na  najbliższym  spotkaniu  z  pracownikami  przedszkola  omawia okoliczności  i  przyczyny  wypadku,  wskazuje  prawidłowe  zachowania  i  odstępstwa  od niniejszej  procedury,  informuje  o  wnioskach  i  podjętych  działaniach  profilaktycznych zmierzających do zapobiegania analogicznym wypadkom.

18.  Za koordynację działań związanych z przestrzeganiem niniejszej procedury odpowiedzialna jest osoba z kadry kierowniczej, która jest w chwili wypadku w placówce.

 

 

 

 

X.              Procedura postępowanie w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy wychowankom przedszkola

 

1.       Pierwsza pomoc przedlekarska to pomoc w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka przedszkola.

2.     Pierwsza pomoc przedlekarska polega przede wszystkim na wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz wykonaniu czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowia.

3.     W przypadku zaistnienia wypadku w przedszkolu pracownik przedszkola, który zauważył zdarzenie lub jest jego świadkiem, jest zobowiązany w pierwszej kolejności zapewnić opiekę poszkodowanemu dziecku poprzez wezwanie fachowej pomocy medycznej.

4.     Wzywający pogotowie ratunkowe jest zobowiązany udzielić pracownikowi pogotowia ratunkowego wszelkich informacji niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu, a także postępować zgodnie z instrukcjami wydanymi przez lekarza, ratownika lub dyspozytora pogotowia ratunkowego.

5.     Pracownik przedszkola będący świadkiem zdarzenia lub pracownik, który je zauważył, jest zobowiązany zabezpieczyć miejsce wypadku i w razie konieczności wyprowadzić pozostałe dzieci z miejsca zagrożenia, a jeśli nie ma możliwości zrobienia tego osobiście, powinien wezwać osobę, która wykona te czynności.

6.     Pierwszej pomocy przedlekarskiej w sytuacji wymagającej nagłego działania poszkodowanemu udziela pracownik przedszkola, który zauważył wypadek lub jest świadkiem zdarzenia.

7.     W miarę możliwości do udzielenia pierwszej pomocy wzywa się pracownika przedszkola przeszkolonego w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.

8.     Wykaz pracowników przedszkola przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej stanowi załącznik do niniejszej procedury.

9.     Osoba udzielająca pierwszej pomocy przedlekarskiej powinna udzielić tej pomocy zgodnie z przyjętymi zasadami udzielania pierwszej pomocy (załącznik)

10.  Czynności podjęte w ramach udzielania pierwszej pomocy powinny być wykonywane do czasu podjęcia czynności kwalifikowanej pierwszej pomocy przez przybyłego na miejsce zdarzenia ratownika lub też do czasu rozpoczęcia medycznych czynności ratunkowych przez przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego.

11.  Do czasu przybycia pogotowia ratunkowego do obowiązków udzielającego pierwszej pomocy przedlekarskiej należy w szczególności wykonanie w razie konieczności opatrunku, ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji, wykonanie sztucznego oddychania oraz masażu serca, niedopuszczenie do sytuacji zagrożenia życia.

12.  Jeśli pierwszej pomocy przedlekarskiej ma udzielać nauczyciel prowadzący w tym samym czasie zajęcia wychowawczo-opiekuńcze i kształcące z grupą wychowanków przedszkola, jest on zobowiązany do ustalenia opiekuna dla pozostałych dzieci.

13.  Pozostawienie reszty dzieci bez opieki jest niedopuszczalne.

14.  O zaistnieniu wypadku w przedszkolu niezwłocznie powiadamia się dyrektora przedszkola.

15.  Postępowanie po zaistnieniu wypadku w przedszkolu regulują przepisy rozdz. 4 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

16.  W razie wystąpienia urazów (skaleczenia, otarcia, zasinienia) niewymagających udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej i niepowodujących stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka przedszkola nauczyciel za zgodą rodzica może dokonać niezbędnych czynności mających na celu udzielenie dziecku pomocy.

17.  O każdym wystąpieniu urazu nauczyciel będący świadkiem zdarzenia lub nauczyciel, pod którego opieką dziecko się znajduje, powiadamia w dniu zdarzenia rodziców (opiekunów prawnych) dziecka oraz dyrektora przedszkola.

18.  W przypadku podejrzenia choroby dziecka niewymagającej udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej (gorączka, kaszel, katar, wysypka itp.) nauczyciel niezwłocznie powiadamia rodziców (opiekunów) dziecka i informuje ich o konieczności wcześniejszego odebrania dziecka z przedszkola.

19.  Przepisy § 8 Rozporządzenia stosuje się odpowiednio.

20.  Wykaz pracowników przedszkola przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej:

 

a)      .......................................................

b)     …...................................................

c)      …...................................................

d)     …...................................................

e)      …...................................................

 

 

 

 

XI.           Procedura postępowania w przypadku, gdy do przedszkola uczęszcza dziecko przewlekle chore

 

1.     Rodzice (opiekunowie prawni):

1)     przyprowadzają do przedszkola dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych i urazów,

2)     w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia dzieci odbierają je z przedszkola w ustalonym przez procedurę trybie,

3)     upoważniają pisemnie inne osoby do odbierania dziecka z przedszkola,

4)     podają prawidłowy i aktualny numer telefonu.

2.     Nauczyciele:

1)     odpowiadają za zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych,

2)     stosują się do obowiązujących procedur,

3)     informują rodziców o stanie zdrowia i samopoczuciu dziecka,

4)     powiadamiają telefonicznie rodziców o złym samopoczuciu dziecka,

5)     dokumentują powiadomienie rodzica w Ewidencji wcześniejszych odbiorów dziecka z przedszkola,

6)     prowadzą działania prozdrowotne.

3.     Dyrektor:

1)     monitoruje wykonywanie zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom, w tym ochronę zdrowia dzieci,

2)     podejmuje starania w celu zorganizowania w przedszkolu profilaktycznej opieki zdrowotnej dla dzieci.

4.     Leki w przedszkolu mogą być podawane w szczególnych przypadkach, po to, aby umożliwić dziecku przewlekle choremu korzystanie z edukacji przedszkolnej.

5.     Zgodę na podawanie leków dziecku może wyrazić nauczyciel, który odbył szkolenie z zakresu postępowania z dzieckiem przewlekle chorym w przedszkolu.

6.     Jeśli nauczyciel wyrazi zgodę na podawanie dziecku leków w przedszkolu, należy:

1)     zobowiązać rodziców do przedłożenia pisemnego zaświadczenia lekarskiego o chorobie dziecka i konieczności podawania mu leków na terenie placówki oraz nazwie leku, sposobie i okresie jego podawania,

2)     wymagać od rodziców pisemnego upoważnienia do kontroli poziomu cukru we krwi u dziecka chorego na cukrzycę lub podawania leków wziewnych dziecku choremu na astmę,

3)     powiadomić dyrektora o sytuacji i przedkładać dokumentację medyczną dziecka oraz upoważnienie rodziców,

4)     na podstawie zaświadczenia lekarskiego i upoważnienia rodziców dyrektor wyznacza spośród pracowników, za ich zgodą, dwie osoby do podawania leku dziecku, z których jedna podaje lek i odnotowuje ten fakt w rejestrze podawanych leków poprzez zapisanie imienia i nazwiska dziecka, nazwy podanego leku, daty i godziny podania oraz dawki, a druga nadzoruje ww. czynności; obydwie wyznaczone osoby są zobowiązane potwierdzić podanie dziecku leku i nadzorowanie tej czynności, składając czytelne podpisy pod sporządzonym rejestrem.

 

 

 

 

XII.        Procedura postępowania z dzieckiem sprawiającym trudności wychowawcze i przejawiającym agresję

 

 

I. Reguły postępowania doraźnego wobec przejawów agresji

 

1.     Zarówno każdy nauczyciel, jak i inny pracownik przedszkola zobowiązany jest do przeciwstawiania się przejawom agresji ze strony wychowanków.

2.     Podejmując interwencję wobec agresywnego dziecka, należy dążyć do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim wychowankom, a także sobie.

3.     Reakcja wobec przejawów agresji powinna być adekwatna do skali zagrożenia spowodowanego agresją, jak również do okoliczności zdarzenia, wieku i stopnia rozwoju sprawcy.

4.     Podejmując interwencję wobec agresywnego dziecka, należy powstrzymać się od przejawiania w stosunku do niego agresji fizycznej i słownej (nie należy: obrażać dziecka, zawstydzać go ani oceniać; ocenie podlega zachowanie, a nie osoba). Reakcja powinna być stanowcza, a przekaz słowny prosty i jasny.

5.     Użycie siły fizycznej jako środka przymusu jest ostatecznością w przypadku konieczności powstrzymania dziecka przed zadaniem ciosu innej osobie, w celu rozdzielenia bijących się dzieci czy pozbawienia dziecka niebezpiecznego przedmiotu, jeśli odmawia ono jego dobrowolnego oddania.

6.     Działaniom skierowanym na usunięcie bezpośredniego zagrożenia powinna towarzyszyć próba wyciszenia dziecka poprzez rozmowę, odwrócenie jego uwagi itp.

7.     Wychowankowie, przeciwko którym skierowana była agresja, powinni zostać otoczeni opieką, a w razie doznania przez nich krzywdy powinna im zostać udzielona pomoc.

8.     Osoba podejmująca interwencję, niebędąca wychowawcą grupy, do której uczęszcza agresywny wychowanek, informuje o zdarzeniu wychowawcę.

9.     Wychowawca przeprowadza rozmowę z dzieckiem agresywnym w celu wyjaśnienia powodów niewłaściwego zachowania.

10.  Fakt agresywnego zachowania dziecka powinien być odnotowany w zeszycie korespondencji z rodzicami lub zgłoszony bezpośrednio rodzicowi odbierającemu w danym dniu dziecko z przedszkola.

 

II. Reguły postępowania systemowego wobec dziecka sprawiającego trudności wychowawcze

 

1.     Wychowawca grupy w ramach działań profilaktycznych omawia z rodzicami wszystkich dzieci wzajemne relacje między przedszkolem a środowiskiem rodzinnym dziecka, obowiązki w zakresie współdziałania w procesie wychowawczym oraz zakres odpowiedzialności za zachowanie dziecka.

2.     Nauczyciel podejmuje działania wychowawcze zmierzające do eliminacji trudności i rozwiązywania problemów dziecka.

3.     W przypadku powtarzających się przejawów agresji i innych zachowań powodujących trudności wychowawcze nauczyciel przeprowadza z rodzicami dziecka rozmowę, w której omawia problem. Informuje ich o dotychczas podjętych działaniach ukierunkowanych na korekcję niepożądanych zachowań dziecka oraz o zaplanowanych działaniach wychowawczych. Zobowiązuje rodziców do współpracy w realizacji przedstawionych czynności i wskazuje zadania możliwe do podjęcia w środowisku rodzinnym dziecka. Działania te nauczyciel dokumentuje notatką służbową.

4.     Nauczyciele zobowiązani są do wspomagania rodziców w pracy wychowawczej z dzieckiem, m.in. poprzez doradztwo w zakresie dobrych praktyk wychowawczych, wskazanie odpowiedniej literatury, proponowanie odpowiednich zabaw i ćwiczeń do realizacji w środowisku rodzinnym, przekazanie informacji o instytucjach wspomagających rodzinę.

5.     Wychowawca dziecka sprawiającego trudności wychowawcze podejmuje działania w celu organizacji dla niego oraz ewentualnie także dla jego rodziców form pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

6.     W przypadku nieskuteczności działań podejmowanych przez wychowawcę nauczyciel przedstawia problem „trudnego dziecka” na radzie pedagogicznej.

7.     W razie niemożliwości przezwyciężenia trudności wychowawczych, wynikającej z braku współpracy ze strony rodziców dziecka lub z innych zaniedbań obowiązków rodzicielskich, rada pedagogiczna rozważa poinformowanie o sytuacji sądu rodzinnego.

8.     W przypadku nieskuteczności podejmowanych przez przedszkole działań i niemożliwości przezwyciężenia w dłuższym okresie trudności wychowawczych, w szczególności jeśli zachowanie dziecka trudnego powoduje stałe zagrożenie dla innych wychowanków, rada pedagogiczna rozważa możliwość skreślenia dziecka z listy wychowanków przedszkola.

 

 

 

 

XIII.      Procedura postępowania nauczyciela w sytuacjach stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec którego stosowana jest przemoc w rodzinie lub zachowania agresywne

 

1.     Występowanie  pojedynczego  objawu  nie  jest  dowodem  na  to,  że  dziecko  doświadcza krzywdzenia.  Jeśli  jednak  symptom  powtarza  się,  bądź ich kilka  występuje  jednocześnie, możliwe że mamy do czynienia z przemocą.

2.     Procedura „Niebieskiej Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

3.     Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą w rodzinie odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.

4.     Procedurę „Niebieskiej Karty” oraz wzory formularzy „Niebieska Karta” określa Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nakłada ona obowiązek prowadzenia procedury „Niebieskiej Karty” także na przedstawicieli oświaty.

5.     Procedura wszczynana jest w sytuacji, gdy dany podmiot w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych powziął podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy rodzinie.

6.     Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularzy Niebieska Karta — „A”.

7.     Formularz „A” w terminie 7 dni jest przekazywany jest do przewodniczącego gminnego zespołu interdyscyplinarnego, kopia pozostaje w przedszkolu.

8.     W ramach procedury w skład zespołu interdyscyplinarnego oraz grupy roboczej wchodzi przedstawiciel przedszkola.

9.     Rozmowę z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo.

10.  Jeżeli osobą doznającą przemocy jest dziecko, to czynności w ramach procedury "Niebieskie Karty" przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego. W sytuacji, gdy to rodzice, opiekun prawny lub faktyczny są podejrzani o stosowanie przemocy wobec dziecka, te czynności przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej (w rozumieniu art. 115 § 11 kk) czyli np. dziadków, pradziadków oraz rodzeństwa (w miarę możliwości również w obecności psychologa).

11.  Dyrektor przedszkola udziela osobie pokrzywdzonej (lub podejrzanej o krzywdzenie) kompleksowych informacji o:

a.       możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach         świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie,

b.     możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,

c.      konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje osoby wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i udziale w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie.

12.  Dalsze czynności są prowadzone i dokumentowane przez zespół interdyscyplinarny.

 

 

 

XIV.      Procedura postępowania w przypadku, gdy do przedszkola uczęszcza dziecko głodne lub zaniedbane

 

W przypadku powstania podejrzenia, że dziecko jest zaniedbywane w domu:

1.     Wychowawca grupy dokonuje obserwacji dziecka, a następnie przeprowadza z nim rozmowę celem ustalenia jego sytuacji domowej (a w szczególności, czy rodzice zajmują się nim, czy rozmawia z nimi o swoich problemach, czy spożywa w domu posiłki i jak często, czy rodzice spożywają w domu alkohol i jak często, jak się do dziecka zwracają, czy spędzają z nim wolny czas).

2.     Po rozmowie z dzieckiem oraz jego kolegami i po wzięciu pod uwagę własnych obserwacji i uzyskanych już wcześniej informacji (np. od rodziców innych przedszkolaków, nauczycieli) wychowawca grupy podejmuje działania, których celem jest pomoc dziecku, a z dokonanych ustaleń sporządza notatkę.

3.     O dokonanych ustaleniach wychowawca informuje dyrektora przedszkola, przekazując mu swoją notatkę.

4.     Wychowawca grupy kontaktuje się z rodzicami/prawnymi opiekunami dziecka celem umówienia spotkania w przedszkolu. W spotkaniu tym biorą udział: wychowawca grupy, rodzice/prawni opiekunowie ucznia oraz dyrektor przedszkola. Podczas spotkania podjęta zostaje próba wyjaśnienia sytuacji i ustalenia przyczyny zaniedbania dziecka. Jeżeli jest nią zła sytuacja finansowa rodziny, wówczas uczestnicy spotkania ustalają zasady postępowania z dzieckiem i sposoby udzielenia pomocy zarówno jemu, jak i jego rodzinie. Podejmuje się decyzję o ewentualnym złożeniu wniosku do ośrodka pomocy społecznej w celu objęcia dziecka pomocą (np. dożywianiem).

5.     Gdy okaże się, że przyczyną zaniedbania dziecka jest demoralizacja (alkoholizm, narkomania w rodzinie, przemoc, niewydolność wychowawcza), wówczas dyrektor przedszkola informuje o ustaleniach policję i sąd rodzinny.

 

 

 

 

 

XV.         Procedura postępowania w przypadku przekroczenia prawa przez nauczyciela

 

1.       W przypadku stwierdzenia przekroczenia przez nauczyciela prawa konieczne jest niezwłoczne poinformowanie o zdarzeniu dyrektora przedszkola.

2.       Dyrektor przeprowadza rozmowę z osobami będącymi świadkami zdarzenia celem ustalenia wszelkich okoliczności (na czym polegało nadużycie, kiedy i gdzie miało miejsce, kto jest pokrzywdzony).

3.       Jeżeli zdarzenie miało miejsce na terenie przedszkola, które objęte jest monitoringiem, dyrektor poleca zabezpieczyć nagranie z monitoringu oraz wszelkie inne dowody mogące mieć znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

4.       Dyrektor przeprowadza rozmowę z nauczycielem, który przekroczył prawo. Jeśli dyrektor stwierdzi, że sytuacja była jednorazowa i niezbyt poważna (np. nauczyciel złamał zakaz palenia w miejscu do tego nieprzewidzianym), informuje nauczyciela o ewentualnych konsekwencjach w przyszłości, jeśli nadal będzie on naruszał przepisy.

5.       W przypadku poważnego nadużycia po rozmowie z nauczycielem dyrektor zawiadamia policję i przekazuje jej zabezpieczony materiał dowodowy, a także informuje organ prowadzący przedszkole i właściwe kuratorium oświaty.

6.       Jeżeli na terenie przedszkola miał miejsce wypadek z winy nauczyciela, konieczne jest sporządzenie protokołu powypadkowego. W przypadku innych zdarzeń – mniejszej wagi – wystarczające jest sporządzenie przez dyrektora notatki z dokonanych ustaleń i podjętych działań.

 

 

 

XVI.      Procedura monitorowania osób wchodzących i opuszczających placówkę

 

1.     Każdy pracownik ma obowiązek monitorowania osób wchodzących na teren placówki.

2.     Z chwilą spotkania obcej osoby lub zauważenia jej na placu zabaw przejmuje kontrolę nad tą osobą, a w szczególności prosi o:

a.      podanie celu wizyty.

3.     Interesanta kieruje się do sekretariatu.

4.     Po załatwieniu sprawy, osoba, do której przyszedł Interesant odprowadza go do drzwi przedszkola, jeśli nie może opuścić stanowiska pracy, prosi innego pracownika o odprowadzenie interesanta do drzwi.

5.     W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa, pracownik natychmiast powiadamia dyrektora lub wicedyrektora. W przypadku nieobecności w/w osób wzywa pomoc przy użyciu telefonu poprzez wybranie numeru alarmowego.

6.     W sytuacjach nie uregulowanych niniejszą procedurą, decyzję o trybie postępowania podejmuje dyrektor lub wicedyrektor placówki.

 

 

 

 

 

 

 

XVII.    Procedura postępowania w przypadku awarii ogrzewania w przedszkolu

 

1.     Niniejsza procedura zostaje zastosowana przez dyrektora przedszkola, jeżeli w salach przedszkolnych temperatura spadnie poniżej 18°C.

2.     Dyrektor przedszkola po stwierdzeniu awarii ogrzewania uruchamia rezerwowe źródło ogrzewania (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ppoż. oraz BHP), jeżeli istnieje taka możliwość.

3.     Jeżeli dyrektor przedszkola nie ma możliwości szybkiego usunięcia awarii lub podłączenia zapasowego źródła ogrzewania, wówczas ma prawo do zawieszenia zajęć.

4.     Jeżeli decyzja o zawieszeniu zajęć dotyczy dnia następnego:

a.      dyrektor w formie pisemnej, w przyjętej drodze komunikacji, zawiadamia o tym fakcie wszystkich rodziców/opiekunów odbierających dzieci,

b.     rodzice/opiekunowie potwierdzają zapoznanie się z informacją podpisem,

c.      informacja powinna zawierać: okres zawieszenia oraz przyczynę podjętej decyzji,

d.     rodzice dzieci nieobecnych zostają powiadomieni telefonicznie (bezpośrednio lub za pomocą SMS-ów).

5.     Jeżeli decyzja o zawieszeniu zajęć zapada w trakcie trwania dnia przedszkolnego:

a.      wychowawca telefonicznie zawiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania dziecka,

b.     dyrektor/nauczyciel, w przyjętej drodze komunikacji, przedstawia rodzicom/opiekunom pisemną informację o zawieszeniu.

6.     Nauczyciele aż do momentu odbioru dzieci zapewniają im opiekę w najcieplejszym pomieszczeniu w przedszkolu. Dbają o właściwy ubiór dzieci, dostarczają ciepłe napoje, w razie potrzeby okrywają kocem. Zaleca się także zabawy ruchowe dla rozgrzania organizmu (dostosowane do możliwości i chęci dzieci).

7.     Dyrektor podejmuje decyzję o odwołaniu zawieszenia zajęć po usunięciu awarii i ustaleniu właściwej temperatury w salach (min. 18°C).

 

 

 

XVIII. Procedura postępowania w przypadku braku wody lub jej złej jakości

 

 

Opis postępowania w przypadku braku wody:

 

1.     Każdy pracownik, zauważywszy brak wody w sieci, informuje o tym dyrektora przedszkola.

2.     Dyrektor niezwłocznie ustala rodzaj awarii oraz przewidywaną przerwę w dostawie wody do placówki.

3.     Jeśli przerwa w dostawie wody będzie trwała do końca dnia, dyrektor przedszkola decyduje o zakupie wody w ilości niezbędnej do utrzymania higieny osobistej dzieci, personelu przygotowującego posiłki, przygotowania posiłków i higieny sanitarnej.

4.     Jeśli przerwa będzie dłuższa niż dzień, dyrektor negocjuje z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym dostarczenie wody do przedszkola w ilości niezbędnej do potrzeb higieniczno-sanitarnych placówki.

5.     Jeśli przerwa w dostawie wody jest dłuższa niż dzień i nie ma możliwości zapewnienia dostawy wody w ilości niezbędnej do właściwego funkcjonowania przedszkola, dyrektor w porozumieniu z personelem podejmuje decyzję o zamknięciu przedszkola do odwołania, powiadamiając o tym rodziców/opiekunów prawnych dzieci oraz organ nadzorujący, tj. Burmistrza Gminy, sanepid.

6.     Po doprowadzeniu placówki do właściwego funkcjonowania i stanu sanitarno-
-higienicznego dyrektor przedszkola ponownie uruchamia placówkę.

 

Opis postępowania w przypadku złej jakości wody:

 

1.     Każdy pracownik przedszkola podejrzewający, że woda może stwarzać zagrożenie dla zdrowia dzieci (np. zły smak, zmętnienie, zabrudzenie wody), zgłasza ten fakt dyrektorowi przedszkola.

2.     Dyrektor niezwłocznie zgłasza to podejrzenie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

3.     Dalsze postępowanie jest zgodne ze wskazaniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

 

 

 

XIX.      Procedura postępowanie w przypadku pożaru

 

1.     W sytuacji wystąpienia pożaru decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji dzieci i mienia oraz sposobie gaszenia pożaru podejmuje Dyrektor Przedszkola, a w razie jego nieobecności osoba upoważniona lub wyznaczona.

2.     Dyrektor lub inny upoważniony pracownik zobowiązany jest do powiadomienia straży pożarnej i  zarządzenia  ewakuacji  obiektu.  Alarmując  straż  pożarną  (telefon  alarmowy  998  lub  112) należy podać:

a.      gdzie się pali (adres, nazwa obiektu, piętro),

b.     co się pali (np. pomieszczenie biurowe, dach, śmietnik)

c.      czy istnieje zagrożenie ludzi,

d.     imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego wzywa się straż pożarną.

3.     Nauczyciele wraz  z dziećmi i personelem  opuszczający przed pożarem  obiekt, powinni zachować spokój oraz bez  wyprzedzania i podbiegania najkrótszą drogą opuścić budynek zgodnie z Planem ewakuacji.

4.     Zasady opuszczania sal w czasie ewakuacji przez dzieci:

a.      nauczyciele z poszczególnych oddziałów gromadzą dzieci w okolicy wyjść ewakuacyjnych, a następnie opuszczają budynek zgodnie z planem ewakuacyjnym,

b.     po wyjściu na zewnątrz budynku, idą z dziećmi ustawionymi w pary (w młodszej grupie wykorzystując  węża  spacerowego) najkrótszą  drogą do wyznaczonego miejsca zbiórki,

c.      ustawiają dzieci w dwuszeregu i sprawdzają obecność,

d.     pomoce nauczyciela pomagają nauczycielkom w czynnościach ewakuacyjnych dzieci,

e.      w  razie  stwierdzenia  braku  dziecka,  pomoce nauczyciela wracają do sali i jeżeli jest to możliwe wchodzą tam i sprawdzają pomieszczenia znajdujące się przy sali,

f.      o  stanie  grupy,  a  szczególnie  o  braku  dziecka  informują  Dyrektora  i  kierującego  akcją ewakuacyjną,

g.     w przypadku niesprzyjających  warunków  pogodowych, w  miarę  możliwości  pomoce nauczyciela przynoszą z szatni wierzchnią odzież dzieci i obuwie, pomagają im się ubrać.

5.     Jeżeli  istnieje  możliwość  należy  przystąpić  do  działań  ratowniczo-gaśniczych  podręcznym sprzętem gaśniczym.

6.     Z chwilą przybycia straży pożarnej należy podporządkować się poleceniom dowódcy przybyłej jednostki i udzielić niezbędnych informacji.

7.     Każda osoba przystępująca do akcji powinna pamiętać, że:

a.      w pierwszej kolejności należy ratować ludzi,

b.     należy wyłączyć dopływ prądu i gazu do pomieszczeń objętych pożarem,

c.      nie wolno otwierać bez koniecznej potrzeby drzwi, okien i innych otworów w budynkach objętych pożarem, gdyż sprzyja to rozprzestrzenianiu ognia,

d.     nie wolno gasić wodą instalacji i urządzeń elektrycznych pod napięciem, cieczy palnych i substancji chemicznych reagujących z wodą.

8.     Raz w roku przeprowadzany jest próbny alarm ewakuacji przez inspektora ppoż. z udziałem straży pożarnej, za ewakuację odpowiadają nauczyciele prowadzący zajęcia w grupie. Alarm odwołujemy po przeliczeniu dzieci i zażegnaniu niebezpieczeństwa, alarm odwołuje inspektor ppoż. słownie „Alarm odwołany”.

 

XX.         Procedura przebiegu ewakuacji próbnej w przedszkolu

 

1. Przed ewakuacją

Krok 1

Zapoznanie wszystkich dzieci i pracowników placówki z zasadami ewakuacji obowiązującymi w przedszkolu. Zadanie to mogą wykonać wychowawcy, najlepiej raz w roku, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego.

Krok 2

Powiadomienie właściwego komendanta Powiatowej Straży Pożarnej oraz organu prowadzącego przedszkole o planowanym terminie przeprowadzenia ewakuacji próbnej – najpóźniej z tygodniowym wyprzedzeniem.

 

2. Podczas ewakuacji

Krok 3

Użycie odpowiedniego sygnału oznaczającego konieczność ewakuacji. Sygnał powinien być znany pracownikom przedszkola.

Krok 4

Opuszczenie przez wszystkich budynku przedszkolnego we właściwym porządku, opisanym w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

Krok 5

Zadania nauczycieli prowadzących zajęcia:

1)     wydanie polecenia opuszczenia sali w odpowiednim porządku,

2)     zabranie ze sobą dziennika zajęć,

3)     wyjście z sali na samym końcu, po upewnieniu się, że nikt w niej nie pozostał,

4)     po wyjściu pozostawienie otwartych drzwi do sali.

Krok 6

Sformowanie grup ewakuacyjnych pod opieką nauczycieli na korytarzach.

Krok 7

Wskazanie kierunku ruchu i miejsca zbiórki (w przedszkolu może być kilka wyjść przeznaczonych dla osób przebywających w różnych pomieszczeniach – instrukcja powinna zawierać dokładny opis, do jakiego wyjścia powinny się kierować, opuszczając dane pomieszczenie).

Krok 8

Opuszczenie budynku przedszkolnego przez grupy pod opieką nauczycieli zgodnie ze wskazanym kierunkiem ruchu. Nauczyciele dbają o przestrzeganie przez dzieci zasad ewakuacji, określonych w instrukcji i wynikających z sytuacji, w tym:

1)     panują nad dyscypliną,

2)     pilnują kolejności opuszczania piętra przez osoby z poszczególnych sal,

3)     pilnują kolejności opuszczania budynku według pięter,

4)     reagują na nieprawidłowości,

5)     nie dopuszczają do powstania paniki wśród dzieci ani lekceważenia sytuacji.

Krok 9

Osoby wskazane w instrukcji wynoszą dzienniki zajęć znajdujące się w pokoju nauczycieli. Najczęściej są to nauczyciele przebywający w czasie ewakuacji w pokoju nauczycielskim albo prowadzący zajęcia w sali znajdującej się najbliżej tego pokoju.

Krok 10

Wyniesienie pieczątek przedszkolnych przez osoby wyznaczone do tego zadania w instrukcji. Najczęściej pieczątki wynoszą osoby za nie odpowiedzialne: pracownicy sekretariatu, księgowości.

Krok 11

Sprawdzenie obecności po dotarciu na miejsce zbiórki.

 

3. Po zakończeniu ewakuacji

Krok 12

Dyrektor przedszkola przyjmuje od wszystkich nauczycieli raporty dotyczące zgodności liczebnej dzieci obecnych na zajęciach i doprowadzonych w wyznaczone miejsce zbiórki.

Krok 13

Wypełnienie dokumentacji związanej z przeprowadzeniem ewakuacji próbnej.

Krok 14

Dokładne przeanalizowanie przebiegu ewakuacji i wyłonienie wniosków do realizacji, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

 

 

 

 

 

XXI.      Procedura antyterrorystyczna

Postępowanie w przypadku podejrzenia podłożenia ładunku wybuchowego lub groźby jego użycia oraz podejrzenia użycia gazu lub innych środków drażniących mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub groźby ich użycia

 

1.     Nauczyciele, pozostali pracownicy, a także inne osoby wykonujące czynności zawodowe na terenie przedszkola zobowiązani są zwrócić szczególną uwagę na:

1)     nietypowe zachowania osób,

2)     osoby ubrane nietypowo w stosunku do pory roku (np. bardzo grube ubranie mimo wysokiej temperatury powietrza),

3)     osoby usiłujące wnieść na teren przedszkola paczki, pakunki itp. bez wyraźnego uzasadnienia dla takich działań,

4)     pozostawione bez opieki przedmioty: paczki, pakunki, teczki, torby itp.,

5)     nietypowy zapach mogący wskazywać na użycie gazu lub środków chemicznych mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób.

2.     Każdy, kto przyjmie zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawni przedmiot niewiadomego pochodzenia albo działanie gazu czy innego środka chemicznego, co do którego istnieje podejrzenie, że może on stanowić zagrożenie dla osób i mienia, zobowiązany jest zgłosić ten fakt dyrekcji przedszkola. Informacji takiej nie przekazuje się niepowołanym osobom, ponieważ jej niekontrolowane rozpowszechnienie może doprowadzić do paniki i utrudnić przeprowadzenie sprawnej ewakuacji osób.

3.     Miejsce, w którym znajduje się przedmiot niewiadomego pochodzenia, należy zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych.

4.     W przypadku odebrania telefonicznego zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego należy prowadzić rozmowę w taki sposób, by uzyskać od zgłaszającego jak najwięcej informacji o zagrożeniu oraz by trwała ona możliwie jak najdłużej. O zgłoszeniu należy niezwłocznie powiadomić dyrekcję przedszkola.

5.     Zawiadamiając policję, należy podać informacje obejmujące: rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu, relację treści rozmowy z osobą informującą o zagrożeniu, dokładny czas przyjęcia zgłoszenia, numer telefonu, na który przyjęto zgłoszenie, ewentualnie opis miejsca i wygląd ujawnionego podejrzanego przedmiotu, imię i nazwisko zgłaszającego wraz z numerem kontaktowym.

6.     W razie zagrożenia incydentem bombowym należy wezwać służby pomocnicze, tj. pogotowie ratunkowe, straż pożarną, pogotowie gazowe, pogotowie wodno-kanalizacyjne, pogotowie energetyczne.

7.     Do czasu przybycia policji akcją kieruje dyrektor przedszkola lub, w razie jego nieobecności, zastępca dyrektora lub inna wyznaczona osoba.

8.     Po przybyciu policji lub innej służby odpowiedzialnej za prowadzenie akcji ratunkowej na miejsce incydentu przejmuje ona dalsze kierowanie akcją.

9.     W razie braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia ładunku wybuchowego pracownicy obsługi zobowiązani są sprawdzić swoje miejsce pracy i jego bezpośrednie otoczenie, w tym sale danej grupy, pod kątem obecności przedmiotów nieznanego pochodzenia.

10.  Zabronione jest przemieszczanie i dotykanie podejrzanych przedmiotów. Ich lokalizację należy zgłosić dyrektorowi, a w czasie akcji ratunkowej prowadzącym ją służbom. Identyfikacja, rozpoznawanie oraz neutralizacja domniemanego ładunku wybuchowego jest zadaniem uprawnionych do tego służb.

11.  Ewakuację zarządza dyrektor lub, w razie jego nieobecności, zastępca dyrektora lub inna wyznaczona osoba.

12.  Po ogłoszeniu ewakuacji nakazane jest zachowanie spokoju i opanowania.

13.  Ewakuacja odbywa się zgodnie z obowiązującym planem ewakuacji i procedurą przeciwpożarową.

14.  Po zakończeniu akcji o powrocie do budynku przedszkola decyduje dyrektor za zgodą służb ratunkowych.

 

Postępowanie w przypadku wtargnięcia uzbrojonego napastnika lub wzięcia zakładnika

1.     W przypadku ataku uzbrojonego napastnika zaleca się poddanie jego woli i niestawianie oporu, chyba że jest to bezwzględnie konieczne dla ochrony życia osoby zaatakowanej lub innej osoby wobec bezpośredniego zamachu (uchylenie się przed ciosem).

2.     O ataku należy niezwłocznie powiadomić policję.

3.     Każdy będący świadkiem ataku uzbrojonego napastnika zobowiązany jest zwrócić uwagę na szczegóły jego wyglądu i zachowania oraz otoczenia i przekazać informacje o swoich spostrzeżeniach – jeżeli to możliwe – policji.

4.     Nauczyciele oraz inne osoby odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi zobowiązani są:

1)     starać się zapanować nad własnymi emocjami i emocjami dzieci,

2)     nakazać dzieciom położyć się na podłodze,

3)     nie pozwolić dzieciom wychodzić z pomieszczenia, wyglądać przez drzwi i okna,

4)     dopilnować, by dzieci wykonywały polecenia napastnika spokojnie, gdyż gwałtowne ruchy mogą zwiększyć jego agresję,

5)     dopilnować, by w razie wydania przez napastnika polecenia przemieszczenia się dzieci nie odwracały się do niego tyłem.

5.     Po podjęciu działań ratunkowych przez policję należy ściśle wykonywać wydawane przez nią polecenia.

6.     Po zakończeniu akcji należy:

1)     udzielić pomocy poszkodowanym i innym potrzebującym,

2)     sprawdzić obecność dzieci, a o braku któregokolwiek dziecka poinformować policję,

3)     zapewnić uczestnikom zdarzenia pomoc psychologiczną,

4)     uniemożliwić dzieciom samodzielny powrót do domu,

5)     zaprowadzić ewidencję dzieci odbieranych przez rodziców i inne osoby upoważnione.