Nawigacja

Dane kontaktowe Grupy przedszkolne Nasza Kadra Kontakt do nauczycieli i pracowników administracji Informacje organizacyjne Dokumenty do pobrania Opłaty Kuchnia - jadłospis na tydzień Pomoc psychologiczno-pedagogiczna Adaptacyjne vademecum Ramowy rozkład dnia Harmonogram spotkań z Rodzicami Wyprawka Statut Przedszkola Procedury bezpieczeństwa Regulamin wycieczek Regulamin placu zabaw Regulamin elektronicznej ewidencji pobytu dziecka Programy wychowania przedszkolnego Plan pracy Przedszkola Kalendarz imprez i uroczystości Kalendarz konkursów Harmonogram teatrzyków i koncertów muzycznych Harmonogram wycieczek

Przedszkole w Żółwinie

Plan pracy Przedszkola

PLAN PRACY

PRZEDSZKOLA W ŻÓŁWINIE

 NA ROK SZKOLNY 2023/2024

 

Wstęp

Roczny plan pracy przedszkola został opracowany w oparciu o:
1.   wnioski z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2022/2023,

2.   kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024,
            3.   treści podstawy programowej.



 

 

1. Cele priorytetowe przedszkola na rok szkolny 2023/2024

 

Kierunki polityki oświatowej państwa

na rok szkolny 2023/2024

 (w zakresie dotyczącym przedszkoli)

Kierunki rozwoju przedszkola na rok szkolny 2023/2024

  1. Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy
  2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci
  3. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym.
  4. Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny.
  5. Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
  6. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.

1. Doskonalenie form i zasad współpracy ze środowiskiem lokalnym (zaistnienie przedszkola w otoczeniu lokalnym, uatrakcyjnienie i poszerzenie oferty placówki).

2. Doskonalenie zawodowe kadry – także niepedagogicznej (możliwość jeszcze bardziej adekwatnego odpowiadania na potrzeby wychowanków i rodziców – zwłaszcza podczas pracy z dziećmi ze SPE).

3. Poprawa relacji interpersonalnych w zespole pracowników (doskonalenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych i umiejętności precyzyjnego przekazywania komunikatów

4. Przestrzeganie przepisów prawa dotyczących prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania i wychowania (w szczególności w zakresie źle poprawianych błędów i oczywistych pomyłek – w dziennikach prowadzonych tradycyjnie oraz braku zapisu obecności dzieci – w dzienniku elektronicznym) oraz podnoszenie umiejętności obsługi e-dziennika w szczególności u nowych nauczycieli

5. Dalszy rozwój materialny placówki – zakup nowych pomocy i wyposażenia.

6. Określenie tożsamości przedszkola i zaplanowanie kierunku dalszego rozwoju poprzez nadanie imienia przedszkolu (a w kolejnym etapie – stworzenie hymnu przedszkola) oraz określenie priorytetów pracy placówki.

7. Dzieci wiedzą jakich zachowań się od nich oczekuje

8. Przedszkole pozyskuje i wykorzystuje opinie rodziców na temat swojej pracy (w tym opinie rodziców czy wsparcie otrzymywane w przedszkolu odpowiada potrzebom dzieci)

9. Podejmuje się działania zapewniające wspomaganie zewnętrzne odpowiednie do potrzeb i służące rozwojowi przedszkola.

 

 

 

 

  1. Obszary działalności przedszkola wraz z określeniem sposobu realizacji zadań

    2.1 Zadania wynikające z kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024

     

Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

Europa

1.

Realizacja tematyki tygodniowej zgodnej z treściami zawartymi w planach miesięcznych. Poznanie cech charakterystycznych dla wybranych krajów europejskich tj. flaga państwa, położenie na mapie, najważniejsze święta narodowe, język, zwyczaje, potrawy narodowe, zabytki itp. Unia Europejska: poznanie flagi Unii Europejskiej oraz nazw krajów, które należą do UE.

Kwiecień/ Maj 2024

Nauczyciele grup

2.

Wyeksponowanie książek, albumów, stworzenie gazetki tematycznej, przedstawiających ciekawe miejsca, zabytki z różnych stron Europy. Wyjście do biblioteki w celu wypożyczenia w/w publikacji.
Wirtualne wycieczki edukacyjne, poznawanie elementów charakterystycznych dla wybranych krajów Europy – muzyka, malarstwo, sztuka, kultura regionalna, literatura dziecięca, obiekty architektury, postaci historyczne.

W ciągu roku szkolnego

Nauczyciele grup

3.

Obchody „Międzynarodowego Dnia Tańca” w przedszkolu, ustanowionego przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO) - zapoznanie z tańcami europejskimi i polskimi tańcami narodowymi z wykorzystaniem filmów edukacyjnych/prezentacji/ spotkania z instruktorem tańca/ osobą prowadzącą rytmikę

Kwiecień 2024

Nauczyciele grup

Polska

1.

Realizacja tematyki tygodniowej ,,Polska moja ojczyzna" (m.in. utrwalenie polskich symboli narodowych, kształtowanie poczucia szacunku do symboli narodowych, zapoznanie ze stolicami Polski – historycznymi i aktualną). Poznanie wybranych postaci wynalazców i twórców (malarze, kompozytorzy, pisarze, konstruktorzy, wynalazcy, podróżnicy, itp.) oraz ich osiągnięć znanych w Europie i na świecie.

Maj 2024

Nauczyciele grup

2.

Uroczysty występ w ramach obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - wspólne śpiewanie hymnu narodowego.  Udział w akcji MEiN ,,Szkoła do hymnu".

Listopad

Wychowawcy grupy ,,Lisków” (najstarsza grupa)

3.

Zapoznanie dzieci z wybranymi symbolami związanymi z regionami Polski ukrytymi w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np.  „Wars i Sawa”,  „Bazyliszek”, „O warszawskiej syrence”, „Smok wawelski”

W ciągu roku szkolnego

Nauczyciele grup

4.

Udział w akcji ,,Serce za odwagę" Fundacji Pamięci Narodów – wykonanie kartek świątecznych dla weteranów II wojny światowej i/lub w ogólnopolskiej kampanii ,,Bohater-On" o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
* Jeśli będzie to niemożliwe, stworzenie podobnego działania

Wg harmonogramu akcji

Koordynator:
Zespół ds. akcji charytatywnych

Spodziewane efekty:

  • rozwijanie u dzieci poczucia tożsamości narodowej,
  • poznanie życia ludności w krajach Europy,
  • kształtowanie poczucia przynależności do Europy,
  • budowanie i rozwijanie zainteresowań innymi kulturami europejskimi,
  • zdobycie wiedzy o wybranych krajach Europy.

 

 

 

Wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków stałych sprawności w czynieniu dobra, rzetelną diagnozę potrzeb rozwojowych dzieci

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

Wspomaganie wychowawczej roli rodziny

1.

Zapraszanie rodziców na spotkania z przedszkolakami, organizowanie wycieczek do miejsc pracy rodziców (doradztwo zawodowe).

Cały rok szkolny

Nauczyciele grup

2.

Organizowanie spotkań dla rodziców ze specjalistami: psychologiem, logopedą, terapeutą pedagogicznym lub pedagogiem specjalnym. Zachęcanie rodziców do korzystania ze wspomagania organizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Pruszkowie i Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej w Brwinowie.

W razie potrzeb

Koordynator:
wicedyrektor, specjaliści ppp

3.

Zorganizowanie spotkań integracyjnych z rodzicami i dzieci – w przedszkolu i w plenerze (np. spotkanie wigilijne, Piknik Rodzinny, zakończenie roku w każdej grupie), a także zajęć otwartych dla rodziców w każdej grupie:

,,Żabki”:   12.2023 r. i 04.2024 r.
,,Wiewiórki”: do ustalenia

,,Sówki”: do ustalenia

,,Jeżyki”: do ustalenia

,,Biedronki”: 10/.11 i .12.2023 r.

,,Mrówki”: do ustalenia

,,Liski”: do ustalenia

Wg harmonogramu

Nauczyciele wszystkich grup

4.

Zachęcanie rodziców do korzystania ze wspomagania organizowanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i ŚOPS

W razie potrzeb

Nauczyciele grup

 

Kształtowanie u wychowanków  stałych sprawności w czynieniu dobra

1.

Stworzenie przez nauczyciela wraz z dziećmi kodeksu przedszkolaka, zawierającego zbiór zasad obowiązujących w przedszkolu. Umieszczenie kodeksu w widocznym miejscu na sali i poinformowanie rodziców o obowiązującym kodeksie w wybrany przez nauczyciela sposób (informacja na stronie internetowej/zdjęcie kodeksu/gazetka ścienna). Motywowanie dzieci do respektowania zasad
i kształtowanie umiejętności samokontroli.

Wrzesień 2023

Nauczyciele grup

2.

,,Przedszkolni Wolontariusze" - promowanie idei wolontariatu oraz zachęcanie do niesienia pomocy innym. Zaangażowanie przedszkola w akcje charytatywne o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim np. ,,Góra grosza”, ,,Szlachetna paczka", akcja MEiN ,,Razem na święta”, zorganizowanie akcji na rzecz schroniska dla zwierząt. Zapoznanie dzieci z pracą wolontariuszy – zorganizowanie spotkania z osobami działającymi na rzecz środowiska lokalnego/alternatywa on-line.

W ciągu roku szkolnego

Koordynator:
Zespół ds. akcji charytatywnych

3.

Wręczanie kartek wykonanych przez dzieci sąsiadom przedszkola z okazji Bożego Narodzenia
i Wielkanocy.

Grudzień 2023 – Marzec 2024

Nauczyciele wszystkich grup

4.

Spotkanie z Mikołajem – przedstawienie historii życia biskupa z Mirry jako ponadczasowego wzoru dobroczynności

Grudzień 2023

Nauczyciele grup

5.

Zbiórka nakrętek przed przedszkolem. (informowanie o celu zbiórki)

W ciągu roku szkolnego

Wszyscy pracownicy

6.

Wykorzystanie literatury w poszukiwaniu przez dzieci prawd moralnych, zrozumieniu świata, kontaktu z pięknem i potrzeby obcowania z nim. Ukazywanie na ich podstawie wartości przyjaźni/koleżeństwa, poszanowania pracy, stosunku do kłamstwa.

Cały rok szkolny

Nauczyciele grup

 

Spodziewane efekty:

  • budowanie właściwych relacji na płaszczyźnie przedszkole – dom
  • kształtowanie pozytywnych postaw w stosunku do przedszkola
  • ujednolicenie oddziaływań wychowawczych
  • poznanie warunków domowych i sytuacji rodzinnej dziecka
  • podniesienie świadomości edukacyjnej rodziców
  • zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców
  • inicjowanie działalności społecznej na rzecz przedszkola
  • lepsze poznanie dziecka i jego możliwości rozwojowych i edukacyjnych
  • rozwijanie umiejętności dbania i troski o własne zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pobytu w domu, w przedszkolu, na placu zabaw.
  • nabycie umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu/wyposażenie dzieci w wiedzę i umiejętności pozwalające na rozpoznawanie niebezpieczeństw i przewidywanie ich skutków .
  • wyrobienie postawy zaufania wobec pracowników policji, straży pożarnej, znajomość numerów telefonów alarmowych;
  • rozwijanie umiejętności doceniania wzajemnej pomocy, pozytywnego patrzenia na siebie,
  • rozwijanie umiejętności samodzielnego formułowanie sądów i wypowiadanie się na forum grupy
  • nabywanie poczucia pewności siebie

 

 

 

Doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym

Zadania

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Doskonalenie form komunikacji z rodzinami przybyłymi z zagranicy- w razie potrzeby formy komunikacji alternatywnej/ komunikacja przez osobę ukraińskojęzyczną (np.pomoc nauczyciela z ,,Lisków”, p.Mira w szkole).

Cały rok szkolny

Nauczyciele grup

 

2.

Organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i kształcenia specjalnego dla dzieci cudzoziemskich, przy wspierającym udziale specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznej, specjalistycznej lub placówki doskonalenia nauczycieli.

Cały rok szkolny

Nauczyciele grup, specjaliści

3.

Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej rodzicom dzieci w formie porad/konsultacji/warsztatów (zgodnie z potrzebami) dotyczących rozwijania umiejętności wychowawczych, wskazywania sposobów wspierania dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych i możliwości otrzymania wsparcia w sytuacjach trudnych.

 

Cały rok szkolny

Nauczyciele grup, specjaliści

Spodziewane efekty:

  • wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa dzieci z doświadczeniem migracyjnym
  • uzyskanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez dzieci i rodziców

 

 

 

Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz-
i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach, w tym w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dzieci
i wsparcia rodziny

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Badania ,,przesiewowe” prowadzone przez logopedę i psychologa.

Wrzesień 2023 – Listopad 2023

Logopeda, psycholog

2.

Formułowanie wniosków z obserwacji/diagnozy wstępnej oraz końcowej, a także diagnozy dojrzałości szkolnej – określenie mocnych i słabych stron grupy.

Październik/

kwiecień-maj

Nauczyciele grup we współpracy ze specjalistami

3.

Informowanie rodziców o postępach/ewentualnych problemach rozwojowych wychowanków. Organizacja konsultacji dla rodziców w formie porad indywidualnych/warsztatów/konsultacji.

Cały rok szkolny

Nauczyciele grup

4.

Prace zespołu do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

- planowanie pracy,

- prowadzenie i dokumentowanie zajęć rewalidacyjnych,

- organizowanie spotkań z rodzicami i specjalistami,

- podsumowanie wyników pracy (w tym: rekomendacje i wnioski).

Wg harmonogramu zespołu

Zespół ds. ppp

 

Współpraca z podmiotami działającymi na rzecz wsparcia rodziny

 

1.

Kontynuacja współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pruszkowie w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym, w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania dzieci, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających ich funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu przedszkola oraz efektów działań podejmowanych w celu poprawy funkcjonowania dziecka oraz planowania dalszych działań. Opracowywanie informacji na temat dzieci przez nauczycieli na potrzeby opracowywanych przez poradnię opinii/orzeczeń.

W ciągu roku szkolnego

Dyrektor, wicedyrektor, wychowawcy grup, specjaliści

2.

Współpraca z instytucjami szkoleniowymi/metodykami – przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli podnoszących ich kompetencje w zakresie współpracy z rodzicami/zasad udzielania wsparcia rodzinie/reagowania w sytuacjach trudnych i kryzysowych oraz przeprowadzanie warsztatów dla rodziców.

W ciągu roku szkolnego

Dyrektor, wicedyrektor

3.

W profilaktyce oraz przypadkach wystąpienia sytuacji kryzysowej: współpraca z Powiatową Komendą Policji

w Pruszkowie, Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brwinowie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie

w Pruszkowie, Sądem Rejonowym w Pruszkowie.

W razie potrzeb

Dyrektor, wicedyrektor,

wszyscy nauczyciele

Spodziewane efekty:

  • uzyskanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez dzieci i rodziców,
  • optymalizacja działań podejmowanych w przedszkolu w zakresie wsparcia rodziny,
  • rozszerzenie zakresu i form współpracy z instytucjami zewnętrznymi,
  • podniesienie jakości wsparcia udzielanego rodzinom przedszkolaków.


 

Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania dzieci do rozwijania ich aktywności fizycznej.

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Codzienna aktywność ruchowa przedszkolaków w formie ćwiczeń i zabaw ruchowych, w tym codzienna (w miarę możliwości pogodowych) organizacja zajęć na świeżym powietrzu w każdej grupie wiekowej.

W ciągu roku szkolnego

Wszyscy nauczyciele

2.

Udział w akcji „Sprintem do Maratonu” organizowanej przez „Bliżej Przedszkola”, mającej na celu promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, w tym na świeżym powietrzu. Współpraca z klubem piłkarskim Olimp/ Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie.

Maj 2024

Koordynator:
Martyna Przygoda

3.

„Dzień pustej klasy” - udział przedszkolaków w międzynarodowym święcie edukacji na świeżym powietrzu.

Czerwiec 2024

Koordynator:
Anna Skotnicka

4.

Wzbogacenie bazy przedszkola w przybory sportowe.

W ciągu roku szkolnego

Dyrektor, wicedyrektor,

5.

Informacje dla rodziców nt. znaczenia aktywności ruchowej u dzieci w gazetce, stronie internetowej i Facebooku

W ciągu roku szkolnego

Wszyscy nauczyciele

6.

Spotkania z trenerami różnych dyscyplin

Wg potrzeb

Wszyscy nauczyciele

Spodziewane efekty:

  • chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych oraz w ćwiczeniach gimnastycznych;
  • zachęcenie dzieci do udziału w spacerach, wycieczkach
  • poznanie przez dzieci różnorodnych form aktywnego wypoczynku oraz zasad rywalizacji sportowej
  • nabycie przez dzieci umiejętności współpracy w zespole podczas aktywności ruchowej
  • doskonalenie umiejętność pokonywania przez dzieci własnych słabości
  • ukształtowanie umiejętność rozładowywania napięć i emocji poprzez aktywność fizyczną

 

Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi
i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Udział w europejskiej inicjatywie CODE WEEK 2023 – wydarzenia związane z programowaniem (kodowanie, gry logiczne, prosta grafika komputerowa, robotyka, materiały autorstwa Anny Świć itp.)

7-22.10.2023

Koordynator:
Paulina Owczarek
Paulina Redlicka

2.

Bezpieczne korzystanie z internetu –  inicjatywa mająca na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promowanie bezpieczeństwa informatycznego wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Zorganizowanie warsztatów z Małgorzatą Nawrocką oraz materiałów informacyjnych.

Luty 2024
(i/lub wg harmonogramu akcji)

Koordynator:
Joanna Józefaciuk

3.

Dzielenie się informacjami na temat wartościowych stron www wzbogacających warsztat pracy – wymiana doświadczeń/ krytyczna ocena.

Cały rok szkolny

Dyrektor, wicedyrektor

 

Nauczyciele

4.

Diagnoza potrzeb szkoleniowych nauczycieli w zakresie rozwijanie umiejętności metodycznych
w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych
w procesach edukacyjnych.

Wrzesień 2023

Dyrektor, wicedyrektor

5.

Uczestnictwo nauczycieli w grupie „@aktywni – podążaj odważnie za nowoczesną edukacją” (wydawnictwo MAC) celem zdobycia inspirujących pomysłów na zajęcia z wykorzystaniem technologii cyfrowych.

Cały rok szkolny

Chętni nauczyciele

6.

Udział z dziećmi w wirtualnych wycieczkach i spacerach.

 

W miarę potrzeb

Nauczyciele

Spodziewane efekty:

  • wzrost świadomości dzieci o negatywnych konsekwencjach związanych z nadmiernego korzystaniem z internetu/gier komputerowych,
  • zapewnienie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych w przedszkolu,
  • wzrost kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli, dzieci i rodziców,
  • optymalizacja wypracowanego w przedszkolu systemu nauczania na odległość.
             
  1. Zadania wynikające z kierunków pracy przedszkola w roku szkolnym 2023/2024
     

1. Doskonalenie form i zasad współpracy ze środowiskiem lokalnym (zaistnienie przedszkola w otoczeniu lokalnym, uatrakcyjnienie
i poszerzenie oferty placówki).

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Zajęcia profilaktyczne we współpracy z ŚOPS w Brwinowie – zajęcia psychoedukacyjne dla dzieci

W ciągu roku

Marzena Magiera

2.

Współpraca z Seniorami – warsztaty, spotkania tematyczne (prezentowanie zawodu, czytanie, wspólne tworzenie dekoracji), udział w przedstawieniach

W ciągu roku

Anna Skotnicka

3.

Współpraca ze Świetlicą Socjoterapeutyczną

W ciągu roku

Marzena Magiera

4.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pruszkowie – szkolenie dla Rady Pedagogicznej

Wg potrzeb

Marzena Magiera

5.

Współpraca ze Studiem Skit – warsztaty muzyczne

W ciągu roku

Paulina Redlicka

6.

Straż Pożarna, Policja, Straż Miejska – warsztaty związane z bezpieczeństwem

.10.2023, 01.2024, .05.2024, .06.2024



Magda Nabrzyska

7.

Biblioteka (Miejska i szkolna)

.03.2024, .04.2024

 

8.

Stadnina

.03.2024, .04.2024

 

9.

Lokalny sklep spożywczy

 

Martyna Przygoda
Magda Nabrzyska
Klaudia Lichtańska-Pelc

10.

Rodzice – prezentowanie wykonywanego zawodu

 

 

 

 

 

2. Doskonalenie zawodowe kadry – także niepedagogicznej (możliwość jeszcze bardziej adekwatnego odpowiadania na potrzeby wychowanków
i rodziców – zwłaszcza podczas pracy z dziećmi ze SPE).

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Dofinansowanie studiów podyplomowych kadry

wg zgłoszonych potrzeb

Wicedyrektor, Dyrektor

2.

Samodoskonalenie i gromadzenie własnych materiałów

 

 

3.

Wzbogacanie biblioteczki w pozycje fachowe (psychologiczne, pedagogiczne)

wg zgłoszonych potrzeb

 

4.

Wspólne szkolenia (również dla innych placówek) stacjonarne

wg zgłoszonych potrzeb

Wicedyrektor, Dyrektor

5.

Szkolenia tematyczne dla wszystkich pracowników

wg zgłoszonych potrzeb

Wicedyrektor, Dyrektor

3. Poprawa relacji interpersonalnych w zespole pracowników (doskonalenie umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych i umiejętności precyzyjnego przekazywania komunikatów)

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Rozwiązywanie konfliktów na bieżąco, w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku

 

 

2.

Kierowanie się dobrem ogółu oraz ukierunkowanie na długofalowe cele

 

 

3.

Unikanie rozprzestrzeniania się niesprawdzonych informacji – mówimy wprost, unikamy plotek

 

 

4.

Częstsze spotkania, rozmowy, szkolenia

 

 

5.

Spotkania integracyjne poza pracą

 

 

6.

Warsztaty/ szkolenia, np. Trening Umiejętności Społecznych

wg zgłoszonych potrzeb

Wicedyrektor, Dyrektor

4. Przestrzeganie przepisów prawa dotyczących prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania i wychowania (w szczególności w zakresie źle poprawianych błędów i oczywistych pomyłek – w dziennikach prowadzonych tradycyjnie oraz braku zapisu obecności dzieci – w dzienniku elektronicznym) oraz podnoszenie umiejętności obsługi e-dziennika w szczególności u nowych nauczycieli

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Bieżące korygowanie błędów – sprawdzanie stanu dziennika na początku swojej zmiany w danym dniu

 

 

2.

Wyznaczenie stałego terminu dostarczania sprawdzonej dokumentacji oraz notatki przypominające sposób wypełniania

 

 

3.

Przestrzeganie regulaminów i procedur wewnętrznych – ich systematyczne przypominanie

 

 

4.

Szkolenie dotyczące obsługi Librusa

.08.2023 r., wg zgłoszonych potrzeb

Wicedyrektor, Dyrektor

5.

Aktualizowanie wiedzy związanej z prawem oświatowym podczas zebrań Rady Pedagogicznej w zakresie poprawnego prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania

 

.08.2023 r., wg zgłoszonych potrzeb

Wicedyrektor, Dyrektor

5. Dalszy rozwój materialny placówki – zakup nowych pomocy i wyposażenia.

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Zaplanowanie w budżecie przedszkola na przyszły rok odpowiednich kwot na wyposażenie i pomoce

.09.2023 r.

Dyrektor

2.

Cykliczne kiermasze, loterie piknikowe itp.

 

 

3.

Szukanie sponsorów oraz zamieszczanie ogłoszeń na lokalnych grupach ,,śmieciarkowych”

 

 

 

 

 

 

6. Określenie tożsamości przedszkola i zaplanowanie kierunku dalszego rozwoju poprzez nadanie imienia przedszkolu (a w kolejnym etapie – stworzenie hymnu przedszkola) oraz określenie priorytetów pracy placówki.

 

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Wybór imienia spośród propozycji, które zdobyły największą liczbę głosów

 

Do 30.09.2023 r.

Wicedyrektor

2.

Uzyskanie akceptacji Burmistrza Gminy Brwinów oraz ogółu społeczności przedszkolnej

 

.10.2023 r.

Dyrektor

3.

Ustalenie procedur nadania imienia

 

.10.2023 r.

Dyrektor

4.

Ogłoszenie imienia (uroczystość?)

 

Do ustalenia

Dyrektor

5.

Dalsze działania związane z imieniem – hymn przedszkola? Piosenki grup?

 

Do końca roku szkolnego?

wicedyrektor

6.

Określenie misji i wizji przedszkola. Jakie cele długofalowe, jakie kierunki rozwoju?

 

Do końca roku szkolnego

Dyrektor, wicedyrektor

7. Dzieci wiedzą jakich zachowań się od nich oczekuje

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Jasne zasady dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości – precyzyjne formułowanie komunikatów kierowanych do dziecka

 

 

2.

Wspólne (z dziećmi) stworzenie kodeksu grupowego oraz bieżące odnoszenie się do zasad

 

 

3.

Współpraca z rodzicami – spójność postępowania i konsekwencji

 

 

4.

Sprawdzenie stopnia zrozumienia poleceń/ zasad poprzez quiz

 

 

 

8. Przedszkole pozyskuje i wykorzystuje opinie rodziców na temat swojej pracy (w tym opinie rodziców czy wsparcie otrzymywane w przedszkolu odpowiada potrzebom dzieci)

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Ankieta dla rodziców

Zebrania śródroczne

Dyrektor, wicedyrektor, wychowawcy

2.

Wnioski z rozmów z rodzicami

 

 

3.

Bieżący kontakt z rodzicami – zebrania grupowe, spotkania indywidualne

 

 

4.

Rozwijanie współpracy z Radą Rodziców

 

wicedyrektor

9. Podejmuje się działania zapewniające przedszkolu wspomaganie zewnętrzne odpowiednie do potrzeb i służące rozwojowi przedszkola

 

Zadania do realizacji

Termin

Osoby odpowiedzialne

1.

Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pruszkowie

 

 

2.

Pozyskiwanie funduszy z firm, w których pracują rodzice wychowanków

 

 

3.

Wymiana informacji (wycieczki, warsztaty itp.) między przedszkolami - ,,mapa atrakcji” dla przedszkola

 

 

             

 

  1. Realizacja zadań wynikających z działalności statutowej przedszkola


    3.1. Zestaw programów wychowania przedszkolnego dopuszczonych do użytku w przedszkolu w roku szkolnym 2023/2024:

     

PROGRAMY WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

grupa

nazwa programu

autor

wydawnictwo

,,Żabki” (3-latki)

,,Samodzielne-wszechstronne-szczęśliwe”

Monika Chludzińska,
Dorota Kucharska

Nowa Era

,,Sówki” (4-latki)

,,Kocham przedszkole"

Mirosława Pleskot,
Agnieszka Staszewska- Mieszek

WSiP

,,Wiewiórki” (3-4 - latki)

,,Samodzielne-wszechstronne-szczęśliwe”

Monika Chludzińska,
Dorota Kucharska

Nowa Era

,,Jeżyki” (5-latki)

,,Kocham Przedszkole”

Mirosława Pleskot,
Agnieszka Staszewska-Mieszek

WSiP

,,Biedronki” (5-latki)

,,Kocham Przedszkole”

Mirosława Pleskot,
Agnieszka Staszewska-Mieszek

WSiP

,,Mrówki”  (5-6 - latki)

,,Planeta dzieci – prawda, dobro, piękno w świecie wartości”

Jolanta Wasilewska

WSiP

,,Liski” (6-latki)

,,Kocham przedszkole"

Mirosława Pleskot, Agnieszka Staszewska- Mieszek

WSiP

 

 

 

 


 

 
    1. Udział dzieci i nauczycieli w konkursach

 

 

- Udział w konkursach organizowanych przez instytucje zewnętrzne: plastycznych, muzycznych, recytatorskich, przyrodniczych i ekologicznych, według potrzeb i zainteresowań w poszczególnych grupach.

- Korzystanie z bazy konkursów na stronach:

https://blizejprzedszkola.pl/konkursy

https://konkursydladzieci.eu/

 

Organizacja konkursów wewnątrzprzedszkolnych (temat/tytuł, osoba odpowiedzialna, termin):
- ,,Jesienna szaruga”: logopeda/ psycholog (październik/ listopad 2023 r.),
- ,,Serdeczny Przedszkolak”: Anna Baśkiewicz (luty 2024 r.),
- ,,Nasza mała ojczyzna – Żółwin/ Brwinów”: Aleksandra Kamińska (maj 2024 r.)

 

 

 

 

 
    1. Organizacja imprez i uroczystości
       

Lp.

Nazwa imprezy/uroczystości

Termin realizacji

Uwagi

1.

Dzień Kropki

15.09.2023 r. (poniedziałek)

wewnątrzgrupowo

2.

Dzień Przedszkolaka

20.09.2023 r. (środa)

Wszystkie grupy – wewnątrzgrupowo (dzieci nowoprzyjęte ze starszych grup – przyjęcie w poczet Przedszkolaków)

3.

Ślubowanie

Listopad 2023 r.

Najmłodsze grupy (,,Żabki”, ,,Wiewiórki”)

4.

Dzień Niepodległości

10.11.2023 r. (piątek)

Występ najstarszej grupy (,,Liski”) dla innych grup i gości

5.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20.11.2023 r. (poniedziałek)

wewnątrzgrupowo

6.

Dzień Pluszowego Misia

24.11.2023 r. (piątek)

wystawa misiów, dekoracja tematyczna, wewnątrzgrupowo

7.

Mikołajki

6.12.2023 r. (środa)

Obchody wewnątrzgrupowe, zdjęcia z Mikołajem, wręczenie drobnych prezentów

8.

Wigilia w przedszkolu

18.-20.12.2023 r. (poniedziałek-środa)

Spotkania z rodzicami w grupach – forma warsztatowa

9.

Bal karnawałowy

29.01.-13.02.2024 r.

Z podziałem na grupy/ kilka grup

10.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

22.01.2024 r. (poniedziałek)

Występ dzieci zgodnie z ustalonym harmonogramem

11.

Wielkanocny Kiermasz

18.-22.03.2024 r. (poniedziałek-piątek)

Każda z grup + rodziny

12.

Powitanie wiosny/ Światowy Dzień Zespołu Downa

21.03.2024 r. (czwartek)

Spacer w pobliżu przedszkola, fotografie w kolorowych skarpetach

13.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2.04.2024 r. (wtorek)

Niebieskie ubrania, gazetka tematyczna i baza informacji  dla rodziców, współpraca (np. ze SPEKTRUM w Grodzisku Maz.)

14.

Dzień Ziemi

22.04.2024 r. (poniedziałek)

Sadzenie roślin w pobliżu przedszkola, akcja zbierania  śmieci

15.

Piknik Rodzinny

31.05.2024 r. (piątek)

Występy dzieci, stoiska tematyczne

16.

Pożegnanie Starszaków

17.-19.06.2024 r. (poniedziałek-środa)

Występ grup kończących edukację przedszkolną

17.

Zakończenie roku

Czerwiec 2024 r.

Spotkanie/ występy każdej grupy

3.4 Harmonogram wycieczek i spacerów
 

Tematyka wycieczki

Termin realizacji

Grupa

Spacery i wycieczki w najbliższej okolicy:
1) łąka,
2) las,
3) sklep,
4) szkoła (w tym: biblioteka szkolna),
5) plac zabaw Nivea,
6) okolice przejścia dla pieszych


.10, .05
.10, .04
.05
.10, .03
.09
.04., .05


,,Jeżyki”
,,Jeżyki”
,,Jeżyki”
,,Jeżyki”
,,Jeżyki”
,,Jeżyki”

Wycieczki poza najbliższą okolicę:
1) teatr/ kino/ muzeum/ koncert muzyczny,
2) gospodarstwo agroturystyczne,
3) klub sportowy,
4) sala zabaw,
5) miejsce pracy rodziców (preorientacja zawodowa).


.10, .11, .01., .02
.10, .04

.11

 


,,Sówki”, ,,Jeżyki”
,,Jeżyki”, ,,Sówki”

,,Jeżyki”


 

3.5 Harmonogram teatrzyków i koncertów muzycznych
 

Rodzaj (teatrzyk/ koncert)

Termin realizacji

koncert

24 października 2023 r. o 9:20

koncert

21 listopada 2023 r. o 9:20

koncert

23 listopada 2023 r. o 9:00

teatrzyk

19 grudnia 2023 r. o 9:20

koncert

23 stycznia 2024 r. o 9:20

koncert

19 lutego 2024 r. o 9:30

teatrzyk

20 lutego 2024 r. o 9:20

koncert

11 marca 2024 r. o 9:00

teatrzyk

19 marca 2024 r. o 9:20

koncert

23 kwietnia 2024 r. o 9:20

koncert

21 maja 2024 r. o 9:20

koncert

3 czerwca 2024 r. o 9:00

teatrzyk

18 czerwca 2024 r. o 9:20




3.6 Współpraca ze środowiskiem lokalnym

L.p

Instytucje

Termin

1.

Cykl spotkań z ciekawymi ludźmi – rodzicami przedszkolaków (doradztwo zawodowe)

Wg potrzeb

2.

Przedszkole nr 1 i nr 3 w Brwinowie, Przedszkole w Otrębusach

wg ustalonego harmonogramu (konkursy)

3.

Szkoła Podstawowa w Żółwinie

maj 2024 r.

4.

Biblioteka Publiczna im. W. Wernera w Brwinowie

kwiecień 2024 r.

5.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pruszkowie

Wg potrzeb

6.

Policja

październik 2023 r. / czerwiec 2024 r.

7.

Straż pożarna

maj 2024 r.

8.

Ratownicy medyczni

styczeń 2024 r.

9.

Straż Miejska

grudzień 2023 r.

10.

Lokalne firmy

Wg potrzeb

11.

Lokalne media – promocja przedszkola

Wg potrzeb

 

 
    1. Przydział zadań i zajęć dodatkowych nauczycielom

Lp.

Zadanie dodatkowe

Nazwisko i imię nauczyciela/i

1.

Protokoły z zebrań Rady Pedagogicznej

Anna Skotnicka

2.

Gazetka przedszkolna (jesień, zima, wiosna, lato)

Martyna Przygoda, Magda Nabrzyska, Anna Baśkiewicz

3.

Biblioteczka przedszkolna

Katarzyna Zarzycka, Marta Pęczek, Agnieszka Bochaj

4.

Symboliczna dekoracja holu przedszkolnego (jesień, zima, wiosna/ lato)

jesień - ,,Żabki”
zima - ,,Biedronki”, ,,Mrówki”
wiosna/lato - ,,Sówki”

5.

Magazynek ze sprzętem sportowym

Magda Nabrzyska, Martyna Przygoda

6.

Akcja ,,Sprintem do maratonu”, maj 2024 r. (patrz: strona 11)

Martyna Przygoda

7.

Akcja ,,Dzień pustej klasy”, czerwiec 2024 r. (patrz: strona 11)

Anna Skotnicka

8.

Akcje ,,CodeWeek”, październik 2023r. i Dzień Bezpiecznego Internetu, luty 2024r. (patrz: str.12)

Paulina Owczarek, Paulina Redlicka

    •  
 
    1. Zespoły zadaniowe nauczycieli
       

Lp.

Nazwa zespołu

Skład zespołu

Koordynator zespołu

 Zakres działania

1.

Zespół do spraw promocji przedszkola
i współpracy z instytucjami zewnętrznymi

Organizator danego działania promocyjnego/ akcji współpracy

Monika Smułka

Promowanie wydarzeń
przedszkolnych np. na stronie Gminy/ w lokalnej prasie, współdziałanie ze środowiskiem lokalnym

2.

Zespół ds. akcji charytatywnych

Kosińska Wioletta, Majewska Dorota, Pęczek Marta, Skotnicka Anna, Zarzycka Katarzyna

Skotnicka Anna

Koordynowanie akcji: ,,Serce za odwagę” lub/i ,,BohaterOn”, ,,Góra Grosza” lub/i ,,Szlachetna Paczka”, ,,Razem na Święta”, zbiórka dla schroniska dla zwierząt

2.

Zespół do spraw pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Baśkiewicz Anna, Blutchard Emilia, Bochaj Agnieszka, Kosińska Wioleta, Liszka Agnieszka, Magiera Marzena, Margas Sylwia

Magiera Marzena

Działania związane z udzielaniem ppp