Projekty rządowe

Program dla szkół - warzywa, owoce i mleko w szkole

Nasza szkola, po przerwie związanej z pandemią, po raz kolejny przystąpiła do unijnego „Programu dla szkół” realizowanego we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Celem programu jest promowanie wśród dzieci zdrowej diety poprzez udostępnianie owoców, warzyw, produktów mlecznych oraz prowadzenie działań edukacyjnych.

Odbiorcami „Programu dla szkół” są uczniowie klas I-V, których rodzice zadeklarowali udział w programie.

W trakcie wybranych tygodni roku szkolnego dzieci otrzymają bezpłatnie świeże owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia oraz mleko i produkty mleczne. Asortyment produktów dostępnych w programie jest szeroki i został określony w rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzieci mogą otrzymać jabłka, gruszki, śliwki, truskawki, marchewki, rzodkiewki, paprykę słodką, kalarepę, pomidorki, soki owocowe, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne.

Dzieciom biorącym udział w programie, w okresie w okresie 19.09.2022 do 28.10.2022 i od 7.11.2022 do 25.11.2022 zostaną udostępnione owoce i warzywa lub mleko i produkty mleczne.

W skład jednej porcji owocowo-warzywnej otrzymanej przez dziecko wchodzi jeden produkt, tj. owoc albo warzywo albo sok owocowy.

W skład jednej porcji mlecznej otrzymanej przez dziecko wchodzi jeden produkt, tj. mleko albo produkt mleczny.

W tabeli poniżej jest informacja o rodzaju udostępnianych produktów.

Komponent owocowo-warzywny

Rodzaj produktu

Liczba porcji produktu

I semestr

II semestr

jabłko (szt. o masie netto co najmniej 150 g)

11

10

gruszka (szt. o masie netto co najmniej 150 g)

4

op. jedn. truskawek (o masie netto co najmniej 100 g)

1

op. jedn. śliwek (o masie netto co najmniej 150 g)

-

op. jedn. soku owocowego (o objętości co najmniej 0,2l)

3

op. jedn. marchwi (o masie netto co najmniej 90 g)

5

6

op. jedn. rzodkiewek (o masie netto co najmniej 90 g)

3

4

op. jedn. papryki słodkiej (o masie netto co najmniej 90 g)

-

op. jedn. pomidorów (o masie netto co najmniej 90 g i średnicy nie więcej niż 40 mm)

5

op. jedn. kalarepy (o masie netto co najmniej 90 g)

Komponent mleczny

Rodzaj produktu

Liczba porcji produktu

I semestr

II semestr

op. jedn. mleka białego (o pojemności co najmniej 0,25 l)

22

23

op. jedn. jogurtu naturalnego (o masie netto co najmniej 150 g)

2

op. jedn. kefiru naturalnego (o masie netto co najmniej 150 g)

1

op. jedn. serka twarogowego (o masie netto co najmniej 150 g)

2

W czasie trwania programu w szkole będą podejmowane działania kształtujące zdrowe nawyki żywieniowe uczniów, wzbogacające wiedzę o pochodzeniu produktów rolnych oraz wiedzę o przeciwdziałaniu marnotrawieniu żywności.