Nawigacja

 • Powiatowy Konkurs Historyczny „Drogi do Niepodległości”

  24 maja w naszej szkole miała miejsce XV. Edycja Powiatowego Konkursu Historycznego. W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, tematyka konkursu nawiązywała oczywiście do tego okresu historii Polski. Hasło konkursu brzmiało: „Drogi do Niepodległości”.

  Konkurs był adresowany do uczniów klas gimnazjalnych i uczniów klas siódmych szkoły podstawowej. W konkursie uczestniczyły drużyny z 6 szkół: SP nr 4 w Pruszkowie, SP nr 3 w Milanówku, SP nr 1 w Brwinowie, SP w ZSO w Brwinowie, SP w Otrębusach i SP w Żółwinie, będącej gospodarzem konkursu.

  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 3 gimnazjum: Martyna Struś, Jakub Gawlak i Patryk Żukowski oraz Filip Biedrzycki.

  Nad konkursem objęli patronat: Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś i Burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.

  Zmaganiom konkursowym przyglądał się p. Jerzy Wysocki - Zastępca Burmistrza Gminy Brwinów oraz dyrektorzy i nauczyciele historii ze szkół uczestniczących w konkursie.

  Konkurs prowadziły nauczycielki z naszej szkoły, p. Anna Deuter i p. Monika Pryba, przebrane w stroje z okresu 20-lecia międzywojennego.

  W tematykę konkursu wprowadził uczniów p. Tomasz Żurawski z grupy Żywa historia - Edukacja Historyczna. Uczniowie mieli okazję posłuchać o wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz przymierzyć mundury żołnierzy różnych stron walczących w Wielkiej Wojnie.

  Następnie rozpoczęły się zmagania konkursowe. Przedstawiciele drużyn wylosowali wirtualną kostką kolejność odpowiedzi i rozpoczęli pierwszą rundę pytań. Polegała ona na udzieleniu odpowiedzi w sumie na 6 pytań zawartych w wybieranych kolejno przez drużyny trzech zestawach.

  Poprawność odpowiedzi weryfikowała komisja konkursowa, w której pracy uczestniczyli: przedstawiciel powiatu pruszkowskiego p. Dariusz Jańczy, nauczycielka historii LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie p. Małgorzata Rzewnicka oraz starszy kustosz Państwowego Archiwum w Warszawie p. Jan Członkowski.

  Uczniowie byli rewelacyjnie przygotowani, co pokazała punktacja po zakończeniu pierwszej rundy. Dwie drużyny (z Otrębus i z Żółwina) ukończyły ją z maksymalnym wynikiem 6 pkt i dwie kolejne (z SP nr 1 i ZSO w Brwinowie) - z wynikiem 5 pkt.

  O zwycięstwie musiała więc zadecydować (i zadecydowała) druga runda, w której wszystkie drużyny otrzymały zestaw 3 pytań otwartych. Musiały się, przy ich rozwiązywaniu, wykazać znajomością nazwisk postaci historycznych, autorów znanych cytatów oraz miejscami wykonania fotografii upamiętniających ważne wydarzenia z 1918 roku.

  Po zakończeniu 2 rundy uczestnicy konkursu mogli odpocząć po wysiłku zmagań konkursowych przy obficie zastawionych stołach, a jury konkursowe poszło w tym czasie sprawdzać odpowiedzi drużyn i podliczać punktację.

  Okazało się, że o kolejności zwycięzców zadecydowały odpowiedzi z drugiej rundy. Faworyci po pierwszej rundzie musieli ustąpić pierwszeństwa innym drużynom.

  I tak – I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w ZSO w Brwinowie, II miejsce – drużyna z nasze szkoły, III miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brwinowie.

  Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Pruszkowskie i Gminę Brwinów, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe dyplomy i emblematy.

  Kolejna edycja konkursu odbędzie się 12. listopada 2018 roku również w naszej szkole. Tematyka tej edycji będzie poświęcona „Ojcom Niepodległości”. Zapraszamy do udziału!

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=840

 • 0b w Bibliotece Publicznej im. Wacława Wernera w Brwinowie

  15 maja dzieci z oddziału przedszkolnego 0b odwiedziły po raz pierwszy Bibliotekę Publiczną dla Dzieci  i Młodzieży w Brwinowie.

  Dzieci uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez Panią bibliotekarkę, które poświęcone były rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy. Poznały budowę  książki oraz różne gatunki literatury dziecięcej. Bibliotekarka w rozmowie z dziećmi nawiązywała do poszanowania książek.

  Sześciolatki zadawały wiele pytań, na które z dużą cierpliwością odpowiadała prowadząca. Niektórzy wykazali się dużą wiedzą na temat literatury dla dzieci. Najbardziej aktywni otrzymali odznaki ,,Przyjaciela Biblioteki”.

  Kolejna wizyta już w czerwcu.

   Dorota Deleżuch, Monika Zarychta

  0b w Bibliotece Publicznej im. Wacława Wernera w Brwinowie - Obrazek 1 0b w Bibliotece Publicznej im. Wacława Wernera w Brwinowie - Obrazek 2 0b w Bibliotece Publicznej im. Wacława Wernera w Brwinowie - Obrazek 3

 • Dnia 22  maja dzieci z oddziału przedszkolnego po raz pierwszy reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie pt. ,,W świecie baśni braci Grimm”. Konkurs odbywał się w Szkole Podstawowej nr 1 w Brwinowie.

  Sześciolatki miały trudny orzech do zgryzienia, ponieważ musiały zapoznać się szczegółowo aż z 10 baśniami. Wybór reprezentantów był bardzo trudny. Każde z dzieci zdobyło dużą ilość punktów w przeprowadzonych wcześniej klasowych eliminacjach. Dzieciaki stanęły na wysokości zadania. Bardzo szybko i pewnie odpowiadały na pytania.

  Z radością informujemy, że zajęliśmy I miejsce spośród sześciu grup z oddziałów przedszkolnych. Reprezentanci 0b to: Natalka Fidler, Karolina Zalewska i Julka Karnawalska.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Dorota Deleżuch, Monika Zarychta

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=839

 • 8 maja o 6.00 rano uczniowie stawili się przed szkołą gotowi do wyjazdu. Podróż była dość długa, ale szczęśliwie dotarliśmy do Kłodzka, gdzie najpierw był czas na coś słodkiego, a potem podziwialiśmy twierdzę. To największa budowla obronna w tej części Europy. Chodziliśmy podziemnymi korytarzami, przeciskaliśmy się nawet tymi najwęższymi. Potem z góry obejrzeliśmy miasto. Dalsza droga prowadziła do Wambierzyc, tam zaplanowany był nocleg.  Po zakwaterowaniu i posiłku poszliśmy na najbliższe boisko, by jeszcze trochę poszaleć. Drugi dzień przywitał nas chmurami, mimo to humory dopisywały. Wyruszyliśmy do Dolni Moravy, by wdrapać się na Ścieżkę w chmurach. To budowla, która znajduje się na zboczu góry Slamnik. Wieża ma 55 metrów wysokości i roztacza się z niej piękny widok. Po tych przeżyciach czekała na nas jeszcze Jaskinia Niedźwiedzia. Podziwialiśmy przepiękne komory, znaleźliśmy też kilka nietoperzy. Wieczorem był seans filmowy i zasłużony odpoczynek. W czwartek rano wyruszyliśmy do Skalnego Miasta - Adrspach. Jest to Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach. Wytyczonymi ścieżkami wędrowaliśmy wśród majestatycznych skał, wznoszących się ponad nami. Pływając łódkami, podziwialiśmy mieszkające tam krasnale, krokodyle, pingwiny :) Pogoda nam dopisywała. Po zakupach pożegnaliśmy się z Czechami i pojechaliśmy do Polanicy, gdzie czekała na nas zjeżdżalnia. To nie był jednak koniec atrakcji na ten dzień. Po powrocie do Wambierzyc i posiłku poszliśmy obejrzeć Bazylikę. Wszyscy czekali też na obiecaną niespodziankę. Okazało się, że jest nią zabawa kolorowymi proszkami Holi. Ten ostatni punkt programu sprawił, że uśmiechy na twarzach gościły bardzo długo. Ostatni dzień to odwiedziny w Złotym Stoku w kopalni złota. Wysłuchaliśmy historii tego miejsca, dowiedzieliśmy się, jak pracowali górnicy, a na powierzchnię wyjechaliśmy kolejką.

  Podsumowaniem wycieczki mogą być słowa piosenki, które rozbrzmiewały w autobusie: "Takie chwile jak ten nie zdarzają się zbyt często. Takie chwile jak te to nasze zwycięstwo".

  Małgorzata Brzozowska

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=838

   

 • To już prawie dwa lata, kiedy dzieci z klasy 3a korespondują ze swoimi rówieśnikami z innej szkoły. Oprócz pisania listów wysyłają sobie kartki świąteczne, drobne upominki, czy walentynkowe serduszka. Dzięki tej znajomości na odległość zrodziły się przyjaźnie i potrzeba spotkania się. W ubiegłym roku byliśmy w gościnie w pięknej i rodzinnej szkole w Chotomowie. W tym roku to my zaprosiliśmy naszych przyjaciół do Żółwina. Niestety deszczowa pogoda pokrzyżowała nam szyki i długo planowana gra terenowa z ogniskiem nie doszła do skutku.

  Nie oznacza to jednak, że nasze spotkanie nie było udane. Na początku dziewczyny rzuciły się sobie w objęcia, a chłopcy jak zwykle wymienili kartami piłkarskimi. Pokazaliśmy kolegom wszystkie zakamarki naszej szkoły, odbyły się pełne emocji mecze piłki nożnej w sali gimnastycznej. Musieliśmy przyznać, że chłopaki z Chotomowa są świetnymi piłkarzami, wygrali wysoko, za to nasze dziewczynki nie dały sobie odebrać zwycięstwa.

  Po emocjonujących zawodach udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, graliśmy w gry stolikowe i oglądaliśmy film.

  Spotkanie minęło bardzo szybko i ciężko było się rozstać.

  Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś, może...

   

  Marta Czerniak

   

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=837

 • II Gminne dyktando o tytuł Mistrza Ortografii rozstrzygnięte

  Sześcioro uczniów naszej szkoły 16 maja br. zmagało się z niuansami polskiej ortografii podczas pisania II Gminnego dyktanda o tytuł Mistrza Ortografii organizowanego przez Szkołę Podstawową w Otrębusach. W tym roku jego hasło brzmiało: Wiwat Niepodległa!

   I mimo że „język polski uchodzi za jeden z najtrudniejszych na świecie”, to niektórzy uczniowie udowodnili, że można go kochać. Do tego grona z całą pewnością należy Martyna Struś, uczennica gimnazjum, która zajęła 2 miejsce w Gminie. Brawo!

  Ale gratulujemy również tym, którzy wzięli udział w konkursie i reprezentowali nas w Otrębusach: Jakubowi Nycowi –uczniowi klasy 4b, Mai Auguściuk z kl. 5, Karolinie Wojtasik z kl. 6b,Paulinie Dąbrowskiej z kl. 7a i Filipowi Kubiszynowi z klasy 7b.

  Lidia Iwoła

 • 11 maja trzecioklasiści zaprosili kolegów z młodszych i starszych klas na niecodzienne spotkanie. Wystąpili w przedstawieniu „Legenda o smoku wawelskim”, do którego przygotowywali się bardzo starannie w ramach realizacji zajęć o legendach polskich. Długo ćwiczyli swoje role, samodzielnie wykonali dekoracje, rekwizyty, a rodzice zadbali o stroje i charakteryzację.

  Podczas występów widownia z wielkim zainteresowaniem śledziła losy króla Kraka i jego grodu. Smok na szczęście został podstępem pokonany, a królewna Wanda poślubiła dzielnego Szewczyka.

  Dzieci zatańczyły też krakowiaka prezentując najbardziej znane kroki i układy tego tańca.

  Wreszcie nastąpiła prezentacja krakowskich strojów ludowych. Alan i Tatiana ubrani byli od stóp do głów w odświętne, kolorowe stroje, a dzieci na widowni rozpoznawały poszczególne elementy garderoby.

  To było bardzo udane spotkanie, o czym świadczą gromkie brawa od publiczności i gratulacje od nauczycieli.

  Marta Czerniak

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=835

 • 8 maja klasa druga wybrała się na wycieczkę krajobrazową do jednego z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce - Kazimierza Dolnego. Po dotarciu na miejsce uczniowie zwiedzili piękny rynek z zabytkowymi kamieniczkami, zespół zamkowy z wysoką wieżą, z której podziwiali widoki okolicy, zabytkowy kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła. Z zaciekawieniem wysłuchali opowiedzianej przez panią przewodnik legendy o dzielnym piesku Werniksie, który pomagał malarzom w przynoszeniu pędzli. Każdy chciał go pogłaskać, ponieważ czynność ta spowoduje, że na pewno powróci się do Kazimierza. Dużo radości sprawił dzieciom rejs statkiem po Wiśle. Na zakończenie pobytu wszyscy ze smakiem skosztowali kazimierzowskich lodów. Wyjazd był bardzo udany i dostarczył uczestnikom wielu wrażeń i atrakcji.  

  Hanna Łukasiewicz

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=833

 • Tematem kolejnego konkursu plastycznego dla dzieci były „Wiosenne kwiaty”. Nasi artyści i tym razem wykazali się pomysłowością i kreatywnością, a przy okazji utrwalili swoją wiedzę dotyczącą zwiastunów wiosny. Już chyba nikt nie pomyli krokusa z sasanką, ani przebiśniegu z konwalią.

  Dzieci malowały, wycinały z kolorowych papierów, bibuły, foremek do babeczek, filcu, plasteliny. Powstało też kilka pięknych prac przestrzennych, głównie bukiety kwiatów w wazonach.

  Dziecięcą sztukę można podziwiać w klasach i na korytarzach.

  Oto wyniki konkursu:

  Klasa 0a:
  1. Nina Janiec
  2. Nina Komosa
  3. Weronika Pacak

  Wyróżnienie: Kasia Złoch

  Klasa 0b:
  1. Karolina Zalewska
  2. Julka Karnawalska
  3. Hania Kless

  Wyróżnienia: Adrian Wójcik, Natalka Fidler, Weronika Kiełsa
  Klasa 1:
  1. Hania Żabińska
  2. Natalka Gliwińska
  3. Ola Żebrowska i Olek Rusak

  Klasa 2:
  1. Ada Downar
  2. Gabrysia Winniczuk
  3. Gabrysia Kosińska

  Klasa 3a:
  1. Charlotte Messy
  2. Maciek Sikorski
  3. Franek Cichecki

  Klasa 3b:
  1. Konrad Wojdan
  2. Kacper Zdziennicki
  3. Jga Charuba

  Świetlica:
  1. Amelka Markiewicz
  2. Hania Parczewska
  3. Agatka Palińska
   

  Marta Czerniak

   

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=832

 • Rozstrzygnięcia międzyszkolnych konkursów plastycznych z udziałem naszych uczniów

  Uczniowie naszej szkoły w ostatnim czasie brali udział w kilku międzyszkolnych konkursach plastycznych: "Orzeł biały - nasza duma", "Ocalić od zapomnienia", "Tajemnice lasów karbońskich". We wszystkich konkursach uczniowie otrzymali wyróżnienia!

  24 marca miała miejsce uroczysta gala podsumowująca etap okręgowy konkursu plastycznego "Orzeł Biały – nasza duma" zorganizowanego przez Kancelarię Senatu RP.  Z naszej szkoły w konkursie wyróżnienia otrzymały: Karolina Wojtasik kl 6, Anna Rykiel kl 5, Aleksandra Gomuła ki 5.

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=830

  5 kwietnia zostały głoszone wyniki XVII edycji powiatowego konkursu plastyczno-literacko-multimedialnego „Ocalić od zapomnienia” organizowanego przez Milanowską Prywatną Szkołę Podstawową. Uczniowie naszej szkoły startowali w tym roku w konkursie w kategorii plastycznej. W kategorii malarstwo (szkoły podstawowe) 1 miejsce zajął Michał Policht (kl. 5), a 3 miejsce - Karolina Wojtasik (kl. 6). W kategorii rysunek (klasy gimnazjalne) 2 miejsce zajęła Anna Policht (kl. 3 gim).

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=831

  Michał Policht, dostał  ponadto wyróżnienie w konkursie plastycznym odbywającym się w ramach XIX edycji ogólnopolskiego konkursu geologiczno-środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj dziś i jutro". Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: "Tajemnice lasów karbońskich".

  Gratulujemy sukcesów!!!

 • Reprezentacja chłopców Szkoły Podstawowej w składzie Kacper Małachowski, Dominik Sierpiński, Jakub Gil, Krzysztof Lewandowski, Michał Danecki, Antoni Rusak, Dominik Sęczkowski, Patryk Makowski, Kajetan Kuczyński, rozegrała 27.04.18 turniej gminny w piłkę nożną na Orliku w Żółwinie. Rywalizowaliśmy z zespołami ze szkół z Brwinowa, systemem „każdy z każdym”, grając 2x15min. Dla młodszych zawodników z klas czwartych to były „pierwsze szlify" w rozgrywkach szkolnych; każdy dał z siebie ile mógł. Ostatecznie „brwinowska jedynka” zajęła pierwsze miejsce, przed reprezentacją z „dwójki” i gospodarzami turnieju.

  Marcin Oprządek

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=829

 • W poniedziałek 23 kwietnia zostały ogłoszone wyniki II szkolnego konkursu piosenki.
  Oto przyznane nagrody i wyróżnienia wraz z tytułami wykonywanych piosenek:
  klasy 0 - 3 SP
  Kategoria SOLIŚCI:
  I miejsce - Natalia Gliwińska, kl.1, ,,A ja mam psa’’
  II miejsce ex aequo - Charlotte Messy, kl.3a, ,,On écrit sur les murs’’
                    Joanna Paciorkiewicz, kl.3a,  ,,Pół kroku stąd’’
  III miejsce ex aequo - Oliwia Janas, kl.3a, ,,The show’’
              Adam Janas, kl. 0 , ,,Dziewczyna z granatem’’
  Wyróżnienia:
  Krystian Rechciński, kl.2, ,,Ostatni zakręt’’ i Amelia Markiewicz, kl.3a, ,,Pół kroku stąd’’

  Kategoria ZESPOŁY
  I miejsce - zespół wokalny z kl. 0b , piosenka pt. ,, Rodzinka pór roku’’
  II miejsce - Franciszek Cichecki z zespołem, kl.3a,  ,,Zagubiony’’

  Klasy 4SP - III gimnazjum
  Kategoria SOLIŚCI:
  I miejsce - Barbara Kurzac, kl.7b, ,,Desire’’
  II miejsce - Michał Policht, kl.5, Pięknie żyć’’
  III miejsce - Oliwia Sagan, kl.II gimn., ,, Radioactive’’

  Wyróżnienie:
  Zofia Hejno, kl.4a, ,,Love yourself”

  Kategoria ZESPOŁY
  I miejsce - Zuzanna Orzechowska, Gabriela Klaus, Zuzanna Klaus, Kinga Pietrzyk, kl.7a, ,,Byle jak’’
  II miejsce - Maja Borkowska, kl. 4a i Martyna Struś, kl. III gimn.- ,,Pocahontas’’
  III miejsce - Jakub Nyc i Borys Owocki, kl.4b, ,,Czarny chleb i czarna kawa’’

  Jeszcze raz wszystkim wykonawcom i laureatom serdecznie gratulujemy!
  Zachęcamy serdecznie do śpiewania zawsze i wszędzie - to poprawia nastrój, umuzykalnia i ‘zaraża’ pozytywną energią innych;-))

  Marta Semkiw i Marta Czerniak

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=828

 • 25 kwietnia 2018r. uczniowie klasy VIIa wyjechali na wycieczkę do Parku Rozrywki i Edukacji „Farma Iluzji”  w Trojanowie – „gdzie nic nie jest takie, jakie się z pozoru wydaje …”. Wizytę rozpoczęliśmy od zmierzenia się z wiklinowym labiryntem pełnym nieoczekiwanych zakamarków i ślepych tuneli. Uczniowie zwiedzili Muzeum Iluzji, w którym mieli problem z przejściem przez salę pełną luster, oglądali się w krzywych zwierciadłach, czy próbowali schwycić hologramy. Następnie odkrywali tajemnice Lewitującego Kranu i Studni Nieskończoności. Ciekawym przeżyciem była niewątpliwie Latająca Chata Tajemnic – drewniany domek, w którym dzieją się istne czary: woda płynie do góry, ludzie nie mogą utrzymać równowagi itp., oraz  „mrożąca krew w żyłach” przeprawa tratwami przez Zaklęty Staw. Dużym zainteresowaniem cieszył się także iluzyjny żart, który pozwolił uwiecznić na zdjęciu własną głowę na talerzu. Na Farmie Iluzji można było dostrzec wiele niesamowitych budowli, gigantyczne zabawki oraz miejsca pełne magii. Wyjazd ten był świetnym połączeniem miłej zabawy z atrakcyjną formą edukacji. Po wyczerpujących eskapadach dzieci posiliły się kiełbaską z ogniska, po czym mogli jeszcze pochodzić sobie po parku i skorzystać z ulubionych atrakcji. Wycieczkę do „Farmy Iluzji” z pewnością będziemy długo wspominać. Dostarczyła nam ona wielu wspaniałych i niezapomnianych wrażeń!

  Emilia Gawin

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=827

 • W piątek 20 kwietnia spotkaliśmy się w pięknym ogrodzie naszej koleżanki Oliwki, aby podsumować projekt „Mitologujemy”. W wiosennej scenerii, wśród kwiatów i kwitnących drzew czuliśmy się niemal jak w Grecji. Każdy uczeń przebrany był za wybranego boga i wyposażony w jego atrybuty. Był Zeus z piorunami, Apollo z lirą, Hades z kluczami do świata zmarłych, piękna Hera z włócznią i tarczą, Posejdon z trójzębem, Eros z łukiem i strzałami i wiele innych postaci z Olimpu. W białych szatach, niecodziennych fryzurach, wszyscy wyglądali bardzo dostojnie.

  W ramach zabawy podzieleni na grupy uczestnicy musieli zaszyfrować imiona bogów, poszukać ukrytych w ogrodzie fragmentów z mitologii i dopasować do właściwej postaci. Były też zabawy spontaniczne, Eros biegał i próbował ugodzić strzałą wybrankę serca, boginie piszczały z radości, Posejdon walczył z Aresem, a reszta bawiła się w berka.

  Potem wspólnie przygotowaliśmy ucztę, na której nie zabrakło nektaru i ambrozji, czyli napoju nieśmiertelności. Stoły uginały się od egzotycznych owoców, melonów, arbuzów, ananasów, winogron, oliwek. Niektórzy z nas po raz pierwszy mieli okazję spróbować niektórych przysmaków.

  Dzięki projektowi wiemy o mitach prawie wszystko. Potrafimy opowiedzieć swój ulubiony mit, znamy mieszkańców Olimpu i ich przygody, napisaliśmy nawet nasze własne mity. A wszystko za sprawą wspaniałej książki Grzegorza Kasdepke „Mitologia dla dzieci”.

  Marta Czerniak

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=825

 • Uczniowie klas VIb i V uczestniczą w kole teatralnym. Dzięki tym zajęciom dzieciaki uczą się wrażliwości, rozwijają wyobraźnię, zainteresowania. Mają możliwość wyrażania swoich uczuć, emocji. W ostatnim czasie grupy z obu klas prezentowały się na przeglądach teatralnych: szóstoklasiści ze spektaklem "Pudło" na Brwinowskim Przeglądzie Teatralnym, a uczniowie klasy piątej - w czasie Pierwszego Milanowskim Festiwalu Teatralnym pokazali "Żeglarzy Dżambli".

   Występy na prawdziwej scenie były przeżyciem dla obu grup. Jedni i drudzy zaprezentowali swoje umiejętności, swobodę na scenie, kreatywność i umiejętność współpracy, co zostało docenione przez jury i nagrodzone.

  Małgorzata Brzozowska

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=824

 • W środowy poranek szóstoklasiści „uzbrojeni” w kompasy i lornetki wyruszyli na wyprawę. Do wykonania były zadania związane z obserwacją terenu, ustalaniem kierunków geograficznych. Po drodze uczniowie mieli też policzyć ile mijają znaków drogowych, budynków mieszkalnych, latarni, rozpoznać drzewa - musieli być więc uważni. Do tego należało napisać wiosenny wiersz. To ostatnie zadanie przysporzyło wiele radości. Trasa marszu doprowadziła dzieciaki do Podkowy Leśnej, gdzie był czas, by osłodzić sobie życie lodami i odpocząć po wędrówce.
  Humory dopisywały, zadania zostały wykonane, a wycieczka była dobrą lekcją współpracy i odpowiedzialności.
   
  Małgorzata Brzozwska, Beata Dytkiewicz
   
 • 17 kwietnia pierwsze grupy uczniów i uczennic wzięły udział w zajęciach edukacyjnych przeprowadzonych w ramach projektu Wiedza Moją Potrzebą.

  Organizatorem zajęć jest Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Uczniowie klas szóstych uczestniczyli w lekcjach otwartych "Przyroda z komputerem". Mieli okazję poznać sposoby mierzenia ruchu, temperatury, ciśnienia i wilgotności powietrza a następnie przedstawienia pomiarów w postaci wykresów.

  Uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje ruchu. Doświadczalnie wprawiali przedmioty w ruch jednostajny, drgający, przyspieszony, opóźniony i sprawdzali swoje przewidywania porównując je z wykresem. Dużo radości wzbudziło oglądanie wykresów ruchu drgającego strun głosowych w trakcie wypowiadania samogłosek.

  Zajęcia z wykorzystaniem czujników pomiaru temperatury, ciśnienia i wilgotności były szczególnie atrakcyjne. Porównując emisję dwutlenku węgla, pary wodnej i ciepła zamykano w skrzyni najpierw jedną , później dwie a następnie trzy osoby. Skrzynia wyposażona była w czujniki, które rejestrowały pomiary i konwertowały je w postaci wykresu. Uczniowie obserwujący eksperyment szybko dochodzili do wniosku, że im więcej osób tym większa emisja gazów i ciepła.

  Poza lekcjami otwartymi emocje uczestników wzbudziła skrzynia wypełniona piaskiem, która dzięki specjalnemu oprogramowaniu i obrazowi z rzutnika doskonale imitowała zmiany ukształtowania powierzchi. Dzięki takiej trójwymiarowej " mapie poziomicowej" mogliśmy tworzyć własne góry, doliny i zbiorniki wodne.

  Przeprowadzone lekcje pozwoliły uczniom powtórzyć i utrwalić znane wiadomości oraz uzmysłowić, że każdy pomiar może być przedstawiony w postaci wykresu. Nauczyli się także wykresy te odpowiednio interpretować.

  Beata Dytkiewicz, Małgorzata Brzozowska

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=822

 • W poniedziałek 16 kwietnia cała nasza szkoła była rozśpiewana! W tym dniu odbył się II szkolny konkurs piosenki, w którym uczestniczyły dzieci z klas 0 -3 i 4 - III gimnazjum w kategoriach soliści i zespoły. Okazało się, że bardzo wielu z naszych uczniów chce i potrafi pięknie śpiewać! 

  Repertuar był bardzo zróżnicowany, ale wszystkim wykonawcom towarzyszyła idea przekazania swoich uczuć i emocji, które poruszyły widownię.
  Byli wokaliści, którzy sami sobie akompaniowali na instrumentach, były także zespoły utworzone na potrzeby występu.
  W przerwie pomiędzy występami klas 0 - 3 i 4 -III gimnazjum mogliśmy usłyszeć gitarzystów z klasy 4b grających i śpiewających piosenkę Ed’a Sheeran’a pt. Perfect. W trakcie refrenu cała widownia śpiewała z nami!!!
  Następnie dziewczęta z zespołu wokalnego wykonały piosenkę „Nie ma jak u mamy” Wojciecha Młynarskiego.
  Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie dyplomów odbędzie się w przyszły poniedziałek - 23 kwietnia. Serdecznie gratulujemy odwagi i pasji wszystkim młodym artystom i zachęcamy do śpiewania przez cały rok - niech muzyka towarzyszy nam w każdym momencie;-)

  Marta Czerniak i Marta Semkiw

  link do galerii zdjęć: http://zs-zolwin.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=821

 • Konkurs piosenki „Śpiewaj, nie ziewaj”

  11 kwietnia 2018 głosy uczniów naszej szkoły rozbrzmiały w Pruszkowie podczas konkursu „Śpiewaj nie ziewaj”. Konkurs został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pałacyk” w Pruszkowie. Nasi reprezentanci to: Joanna Paciorkiewicz z piosenką “Nie bój się chcieć”, Michał Policht  w piosence “Pięknie żyć” i zespół wokalny w składzie:Julia Górecka, Zuzanna Kowalska, Julia Kosińska, Oliwia Sagan, Natalia Sforza, Angelika Pora z piosenką pt. “Nie ma jak u mamy”. Poziom konkursu był wysoki, wokaliści prezentowali się na prawdziwej scenie z dobrym nagłośnieniem. Atmosfera była bardzo sympatyczna - zostaliśmy miło przyjęci, a na wykonawców czekał także słodki poczęstunek!
  Wyniki konkursu zostały ogłoszone w sobotę, 14 kwietnia. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowy gliniany medal w kształcie śpiewającego ptaszka, a dziewczęta z zespołu wokalnego przywiozły z konkursu dyplom i wyróżnienie, a także plecaki w nagrodę! Oby więcej takich imprez, aby rozśpiewać nas wszystkich!


  Marta Semkiw

  Konkurs piosenki „Śpiewaj, nie ziewaj” - Obrazek 1 Konkurs piosenki „Śpiewaj, nie ziewaj” - Obrazek 2 Konkurs piosenki „Śpiewaj, nie ziewaj” - Obrazek 3

 • Klasa 2 w Stawisku

  Uczniowie klasy drugiej ostatnio na lekcjach zajmowali się tematem „Na tropach zabytków i pomników”. Tropili zabytki dalsze i bliższe, a 13 kwietnia udali się na wycieczkę do Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Uczestniczyli w lekcji muzealnej poświeconej gromadzeniu i opracowywaniu zbiorów, z przewodnikiem zwiedzili pomieszczenia, zainteresowaniem oglądając znajdujące się w nich eksponaty. Wędrując po parku odkryli Pomnik przyrody – potężną sosnę, o której autor  napisał nawet wiersz. Dużo radości dostarczyły dzieciom swobodne gry i zabawy na świeżym powietrzu wśród oznak szybko budzącej się z zimowego snu przyrody. 

  Hanna Łukasiewicz

strona: