SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY
Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada
w Żółwinie
„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem
- o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał;
aby więcej poprzez wszystko, co ma, co posiada,
umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
to znaczy, ażeby również umiał bardziej być
nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”
Jan Paweł II
wrzesień 2024
PODSTAWA PRAWNA
WPROWADZENIE
Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie stanowi wytyczne do pracy wychowawczej i profilaktycznej skierowane do wszystkich uczniów i pracowników szkoły, przy współudziale rodziców oraz organizacji i instytucji wspomagających pracę szkoły. Realizacja założeń programowych wpłynie na spójność i wielokierunkowość oddziaływań wychowawczych skierowanych do uczniów szkoły.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny opracowuje się na podstawie wyników corocznej diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.
Kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 uwzględnione w działaniach wychowawczo- profilaktycznych szkoły:
MISJA SZKOŁY
Wszystkie działania naszej placówki skierowane są na osiągnięcie zamierzonego celu, którym jest kształtowanie określonego wzorca osobowego naszego absolwenta. Chcemy, aby młodzi ludzie kończący naszą szkołę byli wszechstronnie wykształceni i potrafili dokonywać właściwych wyborów. Nasza szkoła dąży do zapewnienia każdemu uczniowi warunków niezbędnych do jego rozwoju w atmosferze życzliwości i współpracy.
Wysoki priorytet to także profilaktyka i działania pomocowe na rzecz wsparcia psychicznego uczniów. Misją szkoły jest „osiągnięcie zaburzonej równowagi między przewartościowanym nauczaniem a niedowartościowanym wychowaniem uzupełnianym o profilaktykę”.
Konieczność uwzględnienia w programie potrzeb uczniów z doświadczeniem migracyjnym.
W szczególności potrzeby wychowawcze i profilaktyczne tej grupy uczniów, w tym czynniki ryzyka wynikające ze specyfiki sytuacji, w której się znajdują.
WARTOŚCI WYCHOWAWCZE:
WARTOŚCI PROFILAKTYCZNE
Profilaktykę należy rozumieć jako działania stwarzające człowiekowi okazję aktywnego gromadzenia różnych doświadczeń, które powodują wzrost jego zdolności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Takie podejście do profilaktyki wyznacza nam organizację i prowadzenie różnorodnych form uczących młodych ludzi różnych umiejętności, kształtujących ich postawy i system wartości.
Szkoła, wspierając wszechstronny rozwój ucznia, musi zachować właściwe proporcje między wiedzą a umiejętnościami i wychowaniem. Jest to trudne zadanie, zważywszy na fakt, że niektórzy uczniowie eksperymentują z papierosami, inni stają się agresywni. Najczęściej dotyczy to dzieci przeżywających silne napięcia emocjonalne, a także zaniedbywanych uczuciowo i wychowawczo. Dochodzi do tego często- chęć zaimponowania kolegom, konflikty między rodzicami i dziećmi oraz w klasach starszych szkoły podstawowych – zachowania charakterystyczne dla wieku dorastania: tendencja do uniezależniania się od rodziców, arogancja i lekceważenie autorytetów.
Zgodnie z wizją systemu edukacji proces wychowania i kształcenia powinien stanowić integralną całość, której punktem wyjścia jest uczeń i jego potrzeby rozwojowe.
Szkolny Program Wychowawczo- Profilaktyczny powinien angażować nie tylko uczniów, ale też ich rodziców oraz kadrę pedagogiczną. Dlatego w programie znalazły się działania skierowane do:
SYLWETKA ABSOLWENTA
i religijnej.
i technologii informatycznych.
w swoim otoczeniu.
HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI I IMPREZ SZKOLNYCH
CEREMONIAŁ SZKOLNY
Ceremoniał Wewnątrzszkolny określa sposoby zachowania się i postawy obowiązujące w czasie uroczystości szkolnych. Określa symbole szkoły i formy celebracji sztandaru. Ceremoniał zawiera również ustanowione teksty ślubowań uczniowskich.
Dzięki ceremoniałowi szkoła zapewni jedną z wielu możliwości prezentowania, kształtowania i wpajania określonych wzorów postaw i zachowań, które pojmowane są przez ogół społeczeństwa jako podstawowe.
Ceremoniał stwarza uczniom okazję do przeżywania doniosłych i ważnych chwil w życiu.
W wypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych obowiązuje powyższy strój plus odzienie wierzchnie (kurtka, płaszcz, itp.)
Przekazujemy Wam ten Sztandar – symbol Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie i zobowiązujemy do godnego reprezentowania naszej szkoły.
Chorąży nowego pocztu odpowiada:
Przyjmujemy od Was ten Sztandar i zobowiązujemy się do godnego reprezentowania naszej szkoły.
Nowy Chorąży przyklęka na prawe kolano, całuje róg sztandaru, po czym następuje przekazanie sztandaru.
Ślubuję być dobrym Polakiem,
dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole
jak kochać Boga i Ojczyznę,
jak dla niej pracować, kiedy urosnę.
Będę się starać być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką sprawiać radość
rodzicom i nauczycielom.
Uczniowie na zakończenie powtarzają-ŚLUBUJEMY!
Dyrektor prosi o ślubowanie rodziców. Do sztandaru podchodzą przedstawiciele trójek klasowych rodziców. Dyrektor odczytuje tekst ślubowania-na zakończenie rodzice powtarzają ŚLUBUJEMY.
Ślubowanie rodziców.
Mam dziecko w szkole i będę się starać:
- Zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym skarbem.
- Słuchać uważnie o czym mówi.
- Pamiętać, że każdy uczeń uczy się na błędach.
- Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze.
- Przytulać je często.
- Współpracować ze szkołą i z nauczycielami uczącymi moje dziecko.
Tuż po złożeniu przysięgi następuje pasowanie na ucznia. Do Dyrektora Szkoły podchodzą po kolei uczniowie wyczytywani przez wychowawcę. Dyrektor kładąc ołówek na prawe ramię mówi:
Pasuję Ciebie na ucznia Szkoły Podstawowej w Żółwinie.
Wychowawca podaje dziecku dyplom pasowania.
DIAGNOZA
Co roku przeprowadzana jest w szkole diagnoza środowiska szkolnego poprzez: ankietowanie uczniów, ankietowanie rodziców , ankietowanie nauczycieli, obserwację zachowania uczniów w czasie lekcji i na przerwach, wywiady, rozmowy indywidualne z uczniami, rodzicami, dyrektorem, specjalistami szkolnymi, nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły, analizę dokumentacji szkolnej, analizę osiągnięć szkolnych.
Biorąc pod uwagę analizę wyników przeprowadzonej diagnozy w roku szkolnym 2023/2024 oraz podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wyznaczono najważniejsze działania w pracy wychowawczej, ukierunkowane na:
Określono zadania edukacji zdrowotnej i zadania profilaktyczne, takie jak:
CZYNNIKI CHRONIĄCE I CZYNNIKI RYZYKA
Czynniki ryzyka:
Czynniki chroniące:
REALIZATORZY I UCZESTNICY PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY
Adresatami Programu są uczniowie, rodzice i nauczyciele.
Instytucjami i organizacjami wspierającymi szkołę w realizacji Programu są:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sanepid, Policja, Straż Miejska, Sąd Rejonowy, parafia św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej oraz Rady Sołeckie Żółwina, Tereni i Owczarni, Hufiec ZHP w Pruszkowie, Dom Seniora w Owczarni.
CELE I ZADANIA PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO
TREŚCI WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNE DO REALIZACJI
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
OBSZAR |
ZADANIA KLASY I – VIII |
SPOSÓB REALIZACJI |
TERMIN REALIZACJI |
OSOBY ODPOWIE- DZIALNE |
Bezpieczeństwo - profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych) |
• zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych; • wzmocnienie zasad bezpieczeństwa w sieci (higiena cyfrowa) • skupienie się w działalności profilaktycznej na zagadnieniach dotyczących prawidłowej komunikacji – kształtowaniu postawy szacunku, i zrozumienia wobec innych osób, wzmacnianie umiejętności asertywności; •przeciwdziałanie wszelkim objawom ksenofobii; • skierowanie większej uwagi na zwiększenie kompetencji uczniów w zakresie radzenia sobie z sytuacją kryzysową i stresem; • przygotowanie do bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych; • budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję; • zwiększanie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych; • rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji; • budowanie atmosfery wsparcia i zrozumienia w sytuacji problemowej; • uwrażliwienie na negatywne skutki niewłaściwego stosowania leków, używania tzw. „dopalaczy” i innych środków psychoaktywnych (narkotyków); • przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom seksualnym; •wzmacnianie umiejętności wychowawczych rodziców; |
- rozmowy; - pogadanki na zajęciach; - spotkania z pedagogiem lub psychologiem szkolnym; - lekcje z w wychowawcą;
- zajęcia ze specjalistami wspierającymi pracę szkoły;
- pedagogizacja rodziców – warsztaty, szkolenia; |
Rok szkolny |
Wychowawca, pedagog, psycholog, specjaliści |
Zdrowie – edukacja zdrowotna |
• zapoznanie i kształtowanie podstawowych zasad dbałości o zdrowie własne i innych; podejmowanie działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym; • kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i innych ludzi oraz umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu • nabywanie umiejętności gromadzenia i porządkowania wiedzy o sobie, swoich mocnych i słabych stronach • prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowania ograniczeń i niedoskonałości; • kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych emocji; • dbałość higienę osobistą • kształtowanie świadomości własnego ciała z uwzględnieniem zmian fizycznych i psychicznych w okresie dojrzewania; • wspieranie uczniów, u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej • wzmacnianie umiejętności wychowawczych rodziców; |
- rozmowy, - pogadanki na zajęciach, - spotkania z pedagogiem lub psychologiem szkolnym, - lekcje z wychowawcą, - zajęcia ze specjalistami wspierającymi pracę szkoły;
- pedagogizacja rodziców – szkolenia, warsztaty |
Rok szkolny |
Wychowawca, specjaliści
|
Relacje– kształtowanie postaw społecznych |
• kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych; • odbudowanie i umacnianie u uczniów prawidłowych relacji w grupie klasowej, poczucia wspólnoty (reintegracja); • kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania własnych potrzeb • wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych; • dbanie o kulturę zachowania – uświadomienie celowości stosowania właściwych zachowań między ludźmi -korzystanie z czterech magicznych słów: Dzień dobry, Dziękuję, Przepraszam, Proszę • kształtowanie postawy tolerancji, współpracy i przyjaźni z uwzględnieniem potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami; • rozwój aktywności uczniowskiej – udział w akcjach charytatywnych, działalności wolontariatu, inicjowanie działalności uczniów na rzecz środowiska; • rozwijanie poczucia przynależności do grupy (samorząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota); i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi; • stosowanie się do reguł obowiązujących w czasie lekcji – kształtowanie dyscypliny; • wzmacnianie umiejętności wychowawczych rodziców; |
- rozmowy, - pogadanki na zajęciach - spotkania z pedagogiem lub psychologiem szkolnym, - lekcje z wychowawcą - zajęcia ze specjalistami wspierającymi pracę szkoły;
- udział w działalności na rzecz osób potrzebujących wsparcia i pomocy ludziom biednym, chorym, starszym, uchodźcom;
- pogadanki, dyskusje,rozmowy, szkolenia, warsztaty wychowawczo-profilaktyczne;
- pedagogizacja rodziców – szkolenia warsztaty |
Rok szkolny |
Wychowawca, specjaliści |
Kultura – wartości, normy, wzory zachowań |
• kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych, dbałość o język i kulturę wypowiadania się; • kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji • rozwój zainteresowań i pasji uczniów; • rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie; • dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają; • rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego; • uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania; • kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia; • wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym; • rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpowiedzialność, prawdomówność, rzetelność i wytrwałość, samodzielność; • wzmacnianie umiejętności wychowawczych rodziców; |
- rozmowy, dyskusje - pogadanki na zajęciach, - spotkania z pedagogiem lub psychologiem szkolnym, - lekcje w wychowawcą - zajęcia ze specjalistami wspierającymi pracę szkoły;
- pedagogizacja rodziców – warsztaty, szkolenia; |
Rok szkolny |
Wychowawca, pedagog, psycholog
|
Wspieranie indywidualnego rozwoju ucznia stosownie do jego potrzeb i możliwości |
• rozwijanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień; • promowanie postępów w nauce i zachowaniu –systemu oceniania jako środka do osiągania celów wychowawczych; • doskonalenie systemu diagnozy i profilaktyki pedagogicznej; • współpraca ze specjalistami; • współpraca z rodzicami / opiekunami; • budowanie poczucia własnej wartości; • wykorzystanie potencjału grupy do wspierania indywidualnego rozwoju ucznia; • rozwijanie systemu pomocy materialnej i społecznej; • tworzenie warunków doskonalenia sprawności i kondycji fizycznej;
|
•indywidualizacja programu nauczania; •doradcza działalność nauczyciela przygotowania zawodowego; •edukacja czytelnicza, promowanie czytelnictwa poprzez pracę pedagogiczną biblioteki -organizacja wystaw, konkursów; •bogata oferta zajęć dodatkowych i pozalekcyjnych; •organizowanie konkursów, imprez i uroczystości szkolnych, projekty i programy; •prezentowanie prac i osiągnięć uczniów; •nagradzanie za dobre wyniki w nauce -różnorodne formy nagradzania uczniów; współpraca ze specjalistami; •organizacja i prowadzenie zajęć terapii pedagogicznej, zespołów wyrównawczych, zajęć specjalistycznych uwzględniających indywidualne potrzeby; •współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną; •konsultacje i dni otwarte dla rodziców, •tworzenie i realizacja indywidualnych programów terapeutycznych; |
Rok szkolny |
Wychowawca, nauczyciele przedmiotowi pedagog, psycholog, terapeuci pedagogiczni, specjaliści |
ZASADY EWALUACJI PROGRAMU WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNEGO
Ewaluacja polegać będzie na gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań w celu ich modyfikacji (jeżeli wystąpi taka potrzeba) oraz podnoszenia skuteczności Programu. Ewaluacja Programu przeprowadzana będzie od maja do września każdego roku szkolnego przez zespół ds. ewaluacji programu wychowawczo – profilaktycznego.
Uzyskane wyniki wykorzystywane będą do jego modyfikacji.
Ewaluacja przeprowadzana będzie m. in. na podstawie:
- wymiany spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli;
- oceny sytuacji w klasie prowadzonej przez wychowawcę;
- rozmów z uczniami, rodzicami i nauczycielami;
- analizy dokumentacji;
- obserwacji;
- ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli z uwzględnieniem wytycznych MEiN w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów w tym sytuacji kryzysowej, zagrożeń wynikających z nadużywania mediów, przeciwdziałania sięgania po środki psychoaktywne, oraz przeciwdziałania wpadania w depresję i obniżony nastrój.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny podlega monitorowaniu i ewaluacji, jest otwarty, może być modyfikowany w trakcie realizacji.