Nawigacja

Dokumenty szkolne

Program Wychowawczo-Profilaktyczny

 

 

 

 

 

SZKOLNY PROGRAM WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNY

 

Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada

w Żółwinie

 

 

 

 

 

 

 

 

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem

- o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał;

aby więcej poprzez wszystko, co ma, co posiada,

umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,

to znaczy, ażeby również umiał bardziej być

nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”

Jan Paweł II

 

 

 

 

wrzesień 2024

 

 

 

PODSTAWA PRAWNA

 

  • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej (zwłaszcza art.72).
  • Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526, z późn. zm., art. 33).
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz. 59)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z 2012 r. poz. 977 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017 r., poz. 1643)
  • Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r. (tekst jednolity – Dz. U. z 2018 r. poz. 2137, 2244).
  • Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1030, 1490 i 1669) Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 9 listopada 1995 r. (tekst jednolity: Dz.U. Nr 10. z 1996 r., poz. 55 z późn. Zm. 1997r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770; 1999 r. Nr 96, poz.1107; 2003 r. Nr 229, poz. 2274).
  • Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z dnia 26 października 1982 r. (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. Nr 11, poz. 109)
  • Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z dnia 29 lipca 2005 r. (Dz.U. Nr 180, poz. 1493z późn. zm.).
  • Ustawa o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 23 lipca 2008r. (Dz. U. z 2008r. Nr 180 poz. 1108).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U., poz. 1578).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz. U. z 2015 r. poz. 1249).
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie sposobu organizowania i prowadzenia działalności w zakresie promocji zdrowia psychicznego
  • i zapobiegania zaburzeniom psychicznym (Dz. U. Nr 112, poz. 537).
  • Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 maja 1998 r. w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji I Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy.
  • USTAWA o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich dnia 9 czerwca 2022 r. 1 Poz. 1700
  •  Ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1116)
  • Ustawa z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (dz. 2023 1304 i 1606)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 1594 oraz Dz. U. poz. 1593 ).
  • Ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1730)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2022 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz. U. poz. 1610).
  • Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025
  • Statut Szkoły.

 

 

 

WPROWADZENIE 

Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie stanowi wytyczne do pracy wychowawczej i profilaktycznej skierowane do wszystkich  uczniów i pracowników szkoły, przy współudziale rodziców oraz organizacji i instytucji wspomagających pracę szkoły. Realizacja założeń programowych wpłynie na spójność i wielokierunkowość oddziaływań wychowawczych skierowanych do uczniów szkoły.

Program Wychowawczo-Profilaktyczny opracowuje się na podstawie wyników corocznej diagnozy w zakresie występujących w środowisku szkolnym potrzeb rozwojowych uczniów, w tym czynników chroniących i czynników ryzyka, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z używaniem substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych.

 

Kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 uwzględnione w działaniach wychowawczo- profilaktycznych szkoły:

  1. Edukacja prozdrowotna w szkole - kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy.
  1. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za  region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna. 
  1. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej  i  umiejętności pracy z  zespołem zróżnicowanym.
  1. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji, korzystanie z zasobów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.
  1. Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez pogłębianie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym.
  1. Wspieranie rozwoju umiejętności zawodowych oraz umiejętności uczenia się przez całe życie poprzez wzmocnienie współpracy szkół i placówek z pracodawcami oraz z instytucjami regionalnymi.
  1. Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, w tym w zakresie nauczania języka polskiego jako języka obcego

 

MISJA SZKOŁY

Wszystkie działania naszej placówki skierowane są na osiągnięcie zamierzonego celu, którym jest kształtowanie określonego wzorca osobowego naszego absolwenta. Chcemy, aby młodzi ludzie kończący naszą szkołę byli wszechstronnie wykształceni i potrafili dokonywać właściwych wyborów. Nasza szkoła dąży do zapewnienia każdemu uczniowi warunków niezbędnych do jego rozwoju w atmosferze życzliwości i współpracy.

Wysoki priorytet to także profilaktyka i działania pomocowe na rzecz wsparcia psychicznego uczniów. Misją szkoły jest „osiągnięcie zaburzonej równowagi między przewartościowanym nauczaniem a niedowartościowanym wychowaniem uzupełnianym o profilaktykę”.

Konieczność uwzględnienia w programie potrzeb uczniów z doświadczeniem migracyjnym.
W szczególności potrzeby wychowawcze i profilaktyczne tej grupy uczniów, w tym czynniki ryzyka wynikające ze specyfiki sytuacji, w której się znajdują.

 

 

WARTOŚCI WYCHOWAWCZE:

  1. odpowiedzialność za własną naukę,
  2. poszanowanie godności ludzkiej,
  3. poczucie własnej wartości,
  4. ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość,
  5. wolontariat
  6. tolerancja,
  7. uczciwość, szczerość, prawdomówność, wiarygodność,
  8. odpowiedzialność i wytrwałość,
  9. poszanowanie zdrowia i bezpieczeństwa własnego i innych,
  10. umiejętność współpracy i organizowania działań na rzecz innych,
  11. kultura osobista,
  12. szacunek i duma z dorobku kultury, tradycji narodowej,
  13. poszanowanie dla innych kultur i tradycji.

 

WARTOŚCI PROFILAKTYCZNE

Profilaktykę należy rozumieć jako działania stwarzające człowiekowi okazję aktywnego gromadzenia różnych doświadczeń, które powodują wzrost jego zdolności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Takie podejście do profilaktyki wyznacza nam organizację i prowadzenie różnorodnych form uczących młodych ludzi różnych umiejętności, kształtujących ich postawy i system wartości.

Szkoła, wspierając wszechstronny rozwój ucznia, musi zachować właściwe proporcje między wiedzą a umiejętnościami i wychowaniem. Jest to trudne zadanie, zważywszy na fakt, że niektórzy uczniowie eksperymentują z papierosami, inni stają się agresywni. Najczęściej dotyczy to dzieci przeżywających silne napięcia emocjonalne, a także zaniedbywanych uczuciowo i wychowawczo. Dochodzi do tego często- chęć zaimponowania kolegom, konflikty między rodzicami i dziećmi oraz w klasach starszych szkoły podstawowych – zachowania charakterystyczne dla wieku dorastania: tendencja do uniezależniania się od rodziców, arogancja i lekceważenie autorytetów.

Zgodnie z wizją systemu edukacji proces wychowania i kształcenia powinien stanowić integralną całość, której punktem wyjścia jest uczeń  i jego potrzeby rozwojowe.

Szkolny Program Wychowawczo- Profilaktyczny powinien angażować nie tylko uczniów, ale też ich rodziców oraz kadrę pedagogiczną. Dlatego w programie znalazły się działania skierowane do:

  • Uczniów ( dzieci i młodzież)
  • Nauczycieli
  • Rodziców/ Opiekunów

 

 

 

SYLWETKA ABSOLWENTA

  1. Jest dumny ze swojego pochodzenia, zna najważniejsze wydarzenia z historii swojego kraju, szanuje tradycje
  2. Odróżnia dobro od zła, jest odpowiedzialny. Kieruje się zasadami uczciwości, prawdomówności.
  3. Jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka i chętnie niesie pomoc.
  4. Wie, jak należy zachowywać się w stosunku do dorosłych i rówieśników, rozumie potrzebę utrzymywania dobrych relacji z innymi.
  5. Jest akceptujący wobec drugiego człowieka, osób innej narodowości, tradycji kulturowej

i religijnej.

  1. Zna swoje mocne i słabe strony,  pracuje nad charakterem. Wierzy w swoje możliwości, jest odporny na niepowodzenia.
  2. Jest pracowity i wytrwały.
  3. Ma ukształtowaną właściwą hierarchię wartości.
  4. Potrafi odnaleźć autorytet godny naśladowania i wzoruje się na nim.
  5. Poprawnie posługuje się językiem polskim, dba o kulturę słowa, zna i stosuje zwroty grzecznościowe.
  6. Wyróżnia się kulturą zachowania, dba o wygląd i ubiór zgodne z obowiązującymi normami.
  7. Integruje się z rówieśnikami i prawidłowo funkcjonuje w zespole potrafi słuchać zdania innych, dzielić się swoją wiedzą, wywiązuje się z powierzonych zadań.
  8. Wyraża własne zdanie z zachowaniem szacunku dla innych. W sposób pokojowy rozwiązuje konflikty.
  9. Jest ciekawy świata i kreatywny, zadaje pytania, poszukuje odpowiedzi, rozwija swoje zainteresowania i pasje.
  10. Świadomie planuje ścieżkę dalszej edukacji i kariery zawodowej.
  11. Dba o swoje zdrowie, i higienę osobistą. Racjonalnie planuje czas nauki oraz odpoczynku.
  12. Przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się  w szkole i poza nią, zna zasady udzielania pierwszej pomocy.
  13. Przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny życia, a także ochrony przed chorobami zakaźnymi.
  14. Posiada wiedzę na temat współczesnych zagrożeń społecznych i cywilizacyjnych, podejmuje odpowiedzialne decyzje w trosce o bezpieczeństwo własne i innych
  15. Zna zasady ochrony zdrowia psychicznego w tym sytuacji kryzysowych oraz czynników chroniących przed zagrożeniami.
  16. Rozumie związek między pogorszeniem się stanu zdrowia psychicznego a podejmowaniem zachowań ryzykownych i problemów z tym związanych (np. stosowanie substancji psychoaktywnych, przemocy, uzależnień behawioralnych).
  17. Potrafi korzystać z dostępnych źródeł informacji, odpowiedzialnie korzysta z narzędzi

i technologii informatycznych.

  1. Świadomie troszczy się o środowisko naturalne, segreguje śmieci, zachowuje porządek

w swoim otoczeniu.

 

HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI I IMPREZ SZKOLNYCH

  1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
  2. Dzień Kropki
  3. Sprzątanie Świata
  4. Dzień Języków Obcych
  5. Dzień Edukacji Narodowej
  6. Święto pieczonego ziemniaka
  7. Święto Niepodległości – Święto Szkoły Podstawowej, ślubowanie uczniów klasy pierwszej
  8. Dzień Życzliwości
  9. Andrzejki
  10. Dzień Niepełnosprawnych
  11. Dzień Praw Człowieka – dzień tolerancji
  12. Mikołajki - charytatywna akcja adwentowa
  13. Wigilia szkolna
  14. Dzień Babci i Dziadka
  15. Dzień Bezpiecznego Internetu
  16. Bal karnawałowy
  17. Dzień Kolegi i Koleżanki
  18. Pierwszy Dzień Wiosny
  19. Światowy Dzień Zdrowia
  20. Dzień Ziemi
  21. Dzień Europejski
  22. Dzień Talentów
  23. Dzień Sportu
  24. Dzień Rodziny
  25. Zakończenie roku szkolnego

 

CEREMONIAŁ SZKOLNY 

  1. Szkoła podstawowa posiada własny sztandar oraz własny ceremoniał, który jest stosowany podczas uroczystości szkolnych - Rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego oraz Święta Szkoły:

 

  1. Uroczyste ślubowanie uczniów klasy I szkoły podstawowej na sztandar podczas obchodów Święta Szkoły Podstawowej.
  2. Uroczyste pasowanie dzieci klasy I szkoły podstawowej na ucznia i powitanie ich w gronie społeczności uczniowskiej przez przewodniczącego Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej.
  3. Uroczyste przekazanie Sztandaru Szkoły Podstawowej przez absolwentów szkoły podstawowej uczniom klasy VII podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
  4. Wpisywanie nazwisk uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu (świadectwo z wyróżnieniem) do Złotej Księgi.

 

Ceremoniał Wewnątrzszkolny określa sposoby zachowania się i postawy obowiązujące w czasie uroczystości szkolnych. Określa symbole szkoły i formy celebracji sztandaru. Ceremoniał zawiera również ustanowione teksty ślubowań uczniowskich.

Dzięki ceremoniałowi szkoła zapewni jedną z wielu możliwości prezentowania, kształtowania i wpajania określonych wzorów postaw i zachowań, które pojmowane są przez ogół społeczeństwa jako podstawowe.

Ceremoniał stwarza uczniom okazję do przeżywania doniosłych i ważnych chwil w życiu.

 

 

 

  1. Sztandar Szkoły
  1. Sztandar Szkoły jest symbolem Małej Ojczyzny dla społeczności szkolnej. Uroczystości związane ze sztandarem wymagają powagi, a przechowywanie i transport oraz przygotowanie go, prezentacji właściwych postaw jego poszanowania.
  2. Sztandar jest przechowywany w zamkniętej gablocie na terenie szkoły.
  3. W skład pocztu sztandarowego wchodzą uczniowie najstarszej klasy szkoły podstawowej, godni zaufania i o nienagannej postawie w następującym składzie: chorąży (uczeń), asysta (dwie uczennice), oraz poczet rezerwowy j.w.
  4. Kadencja pocztu sztandarowego trwa jeden rok, począwszy od uroczystego przekazania w ostatnim dniu roku szkolnego do ostatniego dnia następnego roku szkolnego.
  5. Strój chorążego i asysty:
  • uczeń – ciemne spodnie i biała koszula lub garnitur
  • uczennice – ciemne spódnice i białe bluzki

W wypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych obowiązuje powyższy strój plus odzienie wierzchnie (kurtka, płaszcz, itp.)

  1. Insygnia Pocztu Sztandarowego:
  • biało – czerwone szarfy założone na prawe ramię (kolorem białym w stronę kołnierza)
  • białe rękawiczki
  1. Sztandar Szkoły pełni funkcje reprezentacyjne wraz z Dyrektorem i opiekunem pocztu bierze udział w uroczystościach szkolnych i lokalnych. Opuszcza miejsce uroczystości przed częścią artystyczną.
  2. Postawy Pocztu Sztandarowego i chwyty sztandaru:
  • postawa ”zasadnicza” - na baczność, drzewiec sztandaru oparty jest o podłogę, przytrzymywany prawą ręką przez chorążego. Chorąży i asysta w postawie baczność.
  • postawa „spocznij” - sztandar trzymany j.w. Chorąży i asysta w postawie spocznij.
  • postawa „salutowanie sztandarem” - chorąży trzyma sztandar pod kątem około 45 przed sobą. Sztandar w tej postawie znajduje się podczas hymnu państwowego, składania przyrzeczeń, w kościele podczas Podniesienia i Błogosławieństwa.
  • postawa „prezentuj”- chorąży unosi sztandar pionowo do góry. Taka postawa sztandaru przyjmowana jest tuż przed wyprowadzeniem, wprowadzeniem i wystąpieniem pocztu sztandarowego.
  • postawa „na ramię” - podczas marszu sztandar znajduje się na prawym ramieniu chorążego pod kątem około 45.
  1. Ceremoniał przekazania sztandaru odbywa się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
  • Najpierw występuje na środek poczet sztandarowy ze sztandarem, a następnie nowy poczet, który ustawia się następująco: przed sztandarem chorąży i jego rezerwa - wzdłuż bocznych płaszczyzn sztandaru asysta.
  • Pierwszy zabiera głos dotychczasowy chorąży, który mówi:

Przekazujemy Wam ten Sztandar – symbol Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie i zobowiązujemy do godnego reprezentowania naszej szkoły.

Chorąży nowego pocztu odpowiada:

Przyjmujemy od Was ten Sztandar i zobowiązujemy się do godnego reprezentowania naszej szkoły.

Nowy Chorąży przyklęka na prawe kolano, całuje róg sztandaru, po czym następuje przekazanie sztandaru. 

 

  1. Pasowanie na ucznia szkoły podstawowej – rota ślubowania 

 

  1. Uczniowie klas pierwszych, nauczyciele i zaproszeni goście podczas ślubowania stoją w postawie zasadniczej na baczność. Przedstawiciele klas pierwszych podchodzą do sztandaru, podnoszą do góry dwa palce (pozostali uczniowie z miejsca) i powtarzają za Dyrektorem Szkoły przysięgę.

Ślubuję być dobrym Polakiem,

dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole

jak kochać Boga i Ojczyznę,

jak dla niej pracować, kiedy urosnę.

Będę się starać być dobrym kolegą,

swym zachowaniem i nauką sprawiać radość

rodzicom i nauczycielom.

Uczniowie na zakończenie powtarzają-ŚLUBUJEMY!

 

Dyrektor prosi o ślubowanie rodziców. Do sztandaru podchodzą przedstawiciele trójek klasowych rodziców. Dyrektor odczytuje tekst ślubowania-na zakończenie rodzice powtarzają ŚLUBUJEMY. 

Ślubowanie rodziców.

Mam dziecko w szkole i będę się starać:

- Zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym skarbem.

- Słuchać uważnie o czym mówi.

- Pamiętać, że każdy uczeń uczy się na błędach.

- Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze.

- Przytulać je często.

- Współpracować ze szkołą i z nauczycielami uczącymi moje dziecko. 

 

Tuż po złożeniu przysięgi następuje pasowanie na ucznia. Do Dyrektora Szkoły podchodzą po kolei uczniowie wyczytywani przez wychowawcę. Dyrektor kładąc ołówek na prawe ramię mówi:

 

Pasuję Ciebie na ucznia Szkoły Podstawowej w Żółwinie. 

Wychowawca podaje dziecku dyplom pasowania. 

 

 

 

DIAGNOZA

Co roku przeprowadzana jest w szkole diagnoza środowiska szkolnego poprzez: ankietowanie uczniów, ankietowanie rodziców , ankietowanie nauczycieli, obserwację zachowania uczniów w czasie lekcji i na przerwach, wywiady, rozmowy indywidualne z uczniami, rodzicami, dyrektorem, specjalistami szkolnymi, nauczycielami oraz innymi pracownikami szkoły, analizę dokumentacji szkolnej, analizę osiągnięć szkolnych.

Biorąc pod uwagę analizę wyników przeprowadzonej diagnozy w roku szkolnym 2023/2024 oraz  podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny  2024/2025 wyznaczono najważniejsze działania w pracy wychowawczej, ukierunkowane na:

  • - wspomaganie rozwoju ucznia i wzmacnianie zdrowia w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej,
  • - przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej (szkole, klasie),    w tym uczniów pochodzenia ukraińskiego,
  • - wspomaganie wychowawczej roli rodziny,
  • - wzmacnianie poczucia wartości, wiary we własne siły i możliwości, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować własną tożsamość,
  • -  budowanie dobrych relacji w szkole oraz tworzenie bezpiecznego i przyjaznego klimatu społecznego,
  • -  wzmocnienie działań skierowanych na kulturalne zachowanie w szkole i poza nią oraz kulturę języka,
  • - motywowanie uczniów do systematycznej nauki,
  • - budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej ,
  • -  planowanie kariery zawodowej zgodnie z zainteresowaniami uczniów .

 

Określono zadania edukacji zdrowotnej i zadania profilaktyczne, takie jak: 

  • promowanie zdrowego stylu życia,
  • kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się ,
  • funkcjonowanie młodych ludzi w świecie wirtualnym ,
  • przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom , edukacja o SOM,
  • uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem w celu wzmacniania     zdrowia psychicznego uczniów.

 

CZYNNIKI CHRONIĄCE I CZYNNIKI RYZYKA

Czynniki ryzyka:

  • brak autorytetu,
  • niewłaściwe wzorce osobowe w domu,
  • niska samoocena,
  • bliskie relacje z dysfunkcjonalnym środowiskiem,
  • łatwy dostęp do środków uzależniających,
  • niska zaradność życiowa rodziny,
  • niekonsekwencja rodziców,
  • niska skuteczność rodziców,
  • brak utrwalonych norm dotyczących higieny osobistej,
  • podatność na wpływy
  • negatywna presja rówieśnicza,
  • trudności w nauce,
  • brak prawidłowych zasad i norm społeczno – moralnych,
  • brak umiejętności spędzania czasu wolnego w sposób konstruktywny.

Czynniki chroniące:

  • silna więź w rodzinie i poczucie bezpieczeństwa,
  • dobre relacje interpersonalne,
  • istnienie dobrych wzorców osobowych,
  • integracja z grupą rówieśniczą,
  • dezaprobata dla zachowań ryzykownych i szkodliwych społecznie,
  • umiejętność radzenia sobie z sytuacjami trudnymi,
  • konstruktywne zainteresowania i zajęcia pozalekcyjne,
  • zainteresowanie własnym rozwojem, zdrowym stylem życia,
  • dobry klimat współpracy między rodzicami/opiekunami prawnymi a pracownikami szkoły,
  • nawyk aktywnego wypoczynku.

 

 

REALIZATORZY I UCZESTNICY PROGRAMU  WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO SZKOŁY

Adresatami Programu są uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Instytucjami  i organizacjami wspierającymi szkołę w  realizacji Programu są:

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sanepid, Policja, Straż Miejska, Sąd Rejonowy, parafia św. Krzysztofa  w Podkowie Leśnej oraz Rady Sołeckie Żółwina, Tereni i Owczarni, Hufiec ZHP w Pruszkowie, Dom Seniora w Owczarni.

 

CELE I ZADANIA  PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO

 

    1. Integracja uczniów w zespołach klasowych oraz doskonalenie stosunków interpersonalnych.
    2. Kształtowanie postaw promujących zdrowy tryb życia zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Inspirowanie do harmonijnego rozwoju. Dbanie o higienę ciała i umysłu.
    3. Przeciwdziałanie przemocy i agresji wśród uczniów oraz podnoszenie poziomu bezpieczeństwa            w szkole.
    4. Uświadomienie wartości służących osobowemu rozwojowi uczniów.
    5. Kształtowanie wrażliwości moralnej oraz potrzeby poznawania samego siebie.
    6. Budzenie zainteresowań szeroko rozumianą przestrzenią własnego kraju, Europy i świata oraz swobodnej w niej orientacji.
    7. Zindywidualizowane wspomaganie rozwoju każdego ucznia.
    8. Przygotowanie uczniów do wyboru kierunku kształcenia i zawodu.
    9. Rozwijanie kompetencji komunikowania się, kreatywności i przedsiębiorczości.
    10. Rozwijanie kompetencji cyfrowych.
    11. Uświadomienie idei wolności poprzez rozumienie i poszanowanie elementarnych praw człowieka.
    12. Kształtowanie postaw: obywatelskich, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, poszanowania dla innych kultur.                      
    13. Kształtowanie i propagowanie umiejętności poprawnego  wypowiadania się w języku ojczystym.
    14. Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży.
    15. Zapobieganie zachowaniom agresywnym i ochrona przed uzależnieniami, które hamują bądź zakłócają rozwój ucznia.
    16. Edukacja dotycząca Standardów Ochrony Małoletnich.

 

 

 

 

 

 

 

TREŚCI WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNE DO REALIZACJI

W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

OBSZAR

ZADANIA

KLASY I – VIII

SPOSÓB REALIZACJI

TERMIN REALIZACJI

OSOBY ODPOWIE-

DZIALNE

Bezpieczeństwo - profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych)

• zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych;
• skierowanie większej uwagi na zwiększanie kompetencji uczniów w zakresie radzenia sobie z sytuacją kryzysową i stresem;

wzmocnienie zasad bezpieczeństwa w sieci (higiena cyfrowa)

• skupienie się w działalności profilaktycznej na zagadnieniach dotyczących prawidłowej komunikacji – kształtowaniu postawy szacunku,

i zrozumienia wobec innych osób, wzmacnianie umiejętności asertywności;

•przeciwdziałanie wszelkim objawom ksenofobii;

• skierowanie większej uwagi na zwiększenie kompetencji uczniów w zakresie radzenia sobie z sytuacją kryzysową i stresem;

• przygotowanie do bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych;
• przygotowanie do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji i poruszania się po drogach; zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom problemowym;
• kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu nauki i zabawy,
• redukowanie agresywnych zachowań poprzez uczenie sposobów rozwiązywania problemów;

• budowanie atmosfery otwartości i przyzwolenia na dyskusję;

• zwiększanie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;

•  rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu – podstawy negocjacji i mediacji;
• dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach;

• budowanie atmosfery wsparcia i zrozumienia w sytuacji problemowej;

uwrażliwienie na negatywne skutki niewłaściwego stosowania leków,  używania tzw. „dopalaczy” i innych środków psychoaktywnych (narkotyków);
• dostarczenie wiedzy z zakresu prawa dotyczącego postępowania w sprawach nieletnich;

• przeciwdziałanie ryzykownym zachowaniom seksualnym;

wzmacnianie umiejętności  wychowawczych rodziców;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- rozmowy;

- pogadanki na zajęciach;

- spotkania z pedagogiem lub psychologiem szkolnym;

- lekcje z w wychowawcą;

 

- zajęcia ze

specjalistami wspierającymi pracę szkoły;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- pedagogizacja rodziców – warsztaty, szkolenia;

Rok szkolny

Wychowawca, pedagog, psycholog, specjaliści

Zdrowie – edukacja zdrowotna

• zapoznanie i kształtowanie podstawowych zasad dbałości o zdrowie własne i innych; podejmowanie działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym;

• kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i innych ludzi oraz umiejętności tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu
• rozwijanie i kształtowanie umiejętności podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku oraz wpływu przyrody na życie

 • nabywanie umiejętności gromadzenia i porządkowania wiedzy o sobie, swoich mocnych i słabych stronach

• prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowania ograniczeń i niedoskonałości;

• kształtowanie umiejętności rozpoznawania własnych emocji;
• umiejętność zarządzania czasem;

• dbałość higienę osobistą

• kształtowanie świadomości własnego ciała z uwzględnieniem zmian fizycznych i psychicznych w okresie dojrzewania;

wspieranie uczniów,

u których rozpoznano objawy depresji lub obniżenia kondycji psychicznej

• wzmacnianie umiejętności  wychowawczych rodziców;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- rozmowy,

 - pogadanki na zajęciach,

- spotkania z pedagogiem lub  psychologiem szkolnym,

- lekcje

z wychowawcą,

- zajęcia ze specjalistami wspierającymi pracę szkoły;
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- pedagogizacja rodziców – szkolenia, warsztaty

Rok szkolny

Wychowawca, specjaliści 

 

Relacje– kształtowanie postaw społecznych

• kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych;

odbudowanie i umacnianie

u uczniów prawidłowych relacji w grupie klasowej, poczucia wspólnoty (reintegracja);
• rozwijanie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń;
• kształtowanie umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł;              

• kształtowanie umiejętności asertywnego wyrażania własnych potrzeb

wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych;

dbanie o kulturę zachowania – uświadomienie celowości stosowania właściwych zachowań między ludźmi -korzystanie z czterech magicznych słów: Dzień dobry, Dziękuję, Przepraszam, Proszę

kształtowanie postawy tolerancji, współpracy i przyjaźni z uwzględnieniem potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami;

rozwój aktywności uczniowskiej –

udział w akcjach charytatywnych, działalności wolontariatu,

inicjowanie działalności uczniów na rzecz środowiska;

• rozwijanie poczucia przynależności do grupy (samorząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota);
• przygotowanie do sprawiedliwego

i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi;
• zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju;
• rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym, umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów;
• rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób znaczących i autorytetów

• stosowanie się do reguł obowiązujących w czasie lekcji – kształtowanie dyscypliny;

• wzmacnianie umiejętności wychowawczych rodziców;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- rozmowy,

- pogadanki na zajęciach

- spotkania z pedagogiem lub psychologiem szkolnym,

- lekcje z wychowawcą

- zajęcia ze specjalistami wspierającymi pracę szkoły;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- udział

w działalności na rzecz osób potrzebujących

wsparcia i pomocy ludziom biednym, chorym, starszym, uchodźcom;
- udział w działalności wolontariatu i akcjach charytatywnych

 

 

 

- pogadanki, dyskusje,rozmowy, szkolenia, warsztaty wychowawczo-profilaktyczne;

 

 

 

 

 

 

 

 

- pedagogizacja rodziców – szkolenia warsztaty

Rok szkolny

Wychowawca, specjaliści

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kultura – wartości, normy, wzory zachowań

• kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się

w różnych sytuacjach społecznych, dbałość o język i kulturę wypowiadania się;
• kształtowanie umiejętności odróżniania dobra od zła;                       

• kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur

i tradycji
• kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt
z dziełami literackimi i wytworami kultury, zapoznanie
z wybranymi dziełami architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury,
• kształtowanie postaw wyrażających szacunek dla ludzi, kształtowanie świadomości osób z niepełnosprawnością, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw; •podejmowanie działań w celu zapobiegania dyskryminacji;
•wyrażanie szacunku dla pracy ludzi różnych zawodów
przygotowanie do podejmowania działań mających na celu rozpoznawanie i rozwijanie własnych zainteresowań;
• kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych formach ekspresji;
• kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie ciekawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania;

• rozwój zainteresowań i pasji uczniów;

• rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w kontekście analizy wpływów rówieśników i mediów na zachowanie;

• dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań i czynników które na nie wpływają;

• rozwijanie szacunku dla kultury i dorobku narodowego;

• uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania;

• kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia;

wdrażanie zmian w kształceniu zawodowym;
• popularyzowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego;

• rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpowiedzialność, prawdomówność, rzetelność i wytrwałość, samodzielność;

• wzmacnianie umiejętności  wychowawczych rodziców;

 

 

 

 

 

 

 

- rozmowy, dyskusje

- pogadanki na zajęciach,

- spotkania z pedagogiem lub psychologiem szkolnym,

- lekcje w wychowawcą

- zajęcia ze specjalistami wspierającymi pracę szkoły;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- pedagogizacja rodziców – warsztaty, szkolenia;

 

 

 

Rok szkolny

 

 

 

Wychowawca, pedagog, psycholog

 

Wspieranie indywidualnego rozwoju ucznia stosownie do jego potrzeb i możliwości

rozwijanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień;

promowanie postępów w nauce i zachowaniu –systemu oceniania jako środka do osiągania celów wychowawczych;

doskonalenie systemu diagnozy i profilaktyki pedagogicznej;

współpraca ze specjalistami;

współpraca z rodzicami / opiekunami;

budowanie poczucia własnej wartości;

wykorzystanie potencjału grupy do wspierania indywidualnego rozwoju ucznia;

rozwijanie systemu pomocy materialnej i społecznej;

tworzenie warunków doskonalenia sprawności i kondycji fizycznej;



 

 

•indywidualizacja programu nauczania;

•doradcza działalność nauczyciela przygotowania zawodowego;

•edukacja czytelnicza, promowanie czytelnictwa poprzez pracę pedagogiczną biblioteki -organizacja wystaw, konkursów;

•bogata oferta zajęć dodatkowych

i pozalekcyjnych;

•organizowanie konkursów, imprez

i uroczystości szkolnych, projekty

i programy;

•prezentowanie prac

i osiągnięć uczniów;

•nagradzanie za dobre wyniki w nauce -różnorodne formy nagradzania uczniów;

współpraca ze specjalistami;

•organizacja i prowadzenie zajęć terapii pedagogicznej, zespołów wyrównawczych, zajęć specjalistycznych uwzględniających indywidualne potrzeby;

•współpraca

z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną;

•konsultacje i dni otwarte dla rodziców,

tworzenie i realizacja indywidualnych programów terapeutycznych;

Rok szkolny

Wychowawca, nauczyciele przedmiotowi pedagog, psycholog, terapeuci pedagogiczni, specjaliści

 

 

ZASADY EWALUACJI PROGRAMU WYCHOWAWCZO PROFILAKTYCZNEGO

 

Ewaluacja polegać będzie na gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań w celu ich modyfikacji (jeżeli wystąpi taka potrzeba) oraz podnoszenia skuteczności Programu. Ewaluacja Programu przeprowadzana będzie od maja do września każdego roku szkolnego przez zespół ds. ewaluacji programu wychowawczo – profilaktycznego.

Uzyskane wyniki wykorzystywane  będą do  jego modyfikacji.

Ewaluacja przeprowadzana będzie m. in. na podstawie:

- wymiany spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli;

- oceny sytuacji w klasie prowadzonej przez wychowawcę;

- rozmów z uczniami, rodzicami i nauczycielami;

- analizy dokumentacji;

- obserwacji;

- ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli z uwzględnieniem wytycznych MEiN w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów w tym sytuacji kryzysowej, zagrożeń wynikających z nadużywania mediów, przeciwdziałania sięgania po środki psychoaktywne, oraz przeciwdziałania wpadania w depresję i obniżony nastrój.

Program Wychowawczo-Profilaktyczny podlega monitorowaniu i ewaluacji, jest otwarty, może być modyfikowany w trakcie realizacji.