STATUT
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
IM. 11 LISTOPADA W ŻÓŁWINIE
Wrzesień 2024
DZIAŁ I
INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE SZKOŁY
§1. 1. Pełna nazwa Szkoły Podstawowej brzmi: Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada w Żółwinie.
2. Siedzibą Szkoły Podstawowej jest budynek położony w Żółwinie przy ul. Szkolnej 39
§2. Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada w Żółwinie jest placówką publiczną.
§3. 1. Organem prowadzącym Szkołę Podstawową jest Gmina Brwinów.
2. Siedziba Gminy mieści się w Brwinowie przy ul. Grodziskiej 12.
§4. Nadzór pedagogiczny nad Szkołą Podstawową sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.
§5. Ilekroć w dalszej części statutu jest mowa o:
§6. Szkoła posiada sztandar i ceremoniał szkolny.
§7. 1. Szkoła używa następujących pieczęci urzędowych:
Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada Żółwinie
05-807 Żółwin, ul. Szkolna 39
tel./fax 22 758-93-97
2. Pieczęcie używane są w sytuacjach uregulowanych oddzielnymi przepisami.
§8. Szkoła realizuje cele i zadania określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich
i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka, Ustawie Prawo Oświatowe oraz w przepisach wydanych na jej podstawie, w szczególności w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej.
§9. 1. Szkoła podejmuje działania w celu tworzenia optymalnych warunków realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej, zapewnienia każdemu uczniowi warunków niezbędnych do jego rozwoju, podnoszenia jakości pracy Szkoły i jej rozwoju organizacyjnego.
2. Działania, o których mowa w ust. 1, dotyczą:
§10. 1. Działalność edukacyjna Szkoły jest określana przez:
2. Cele i zadania Szkoły w zakresie dydaktyki zawarte są w programach nauczania poszczególnych przedmiotów wymienionych w Szkolnym Zestawie Programów Nauczania.
3. Cele i zadania Szkoły w zakresie wychowania i profilaktyki zawarte są w Programie Wychowawczo – Profilaktycznym Szkoły.
§11. Najważniejsze cele Szkoły, to:
§12. Powyższe cele realizowane są w Szkole z wykorzystaniem różnych metod i form pracy,
a w szczególności:
§13. 1. W celu realizacji zadań wychowawczych i profilaktycznych, Szkoła realizuje Program Wychowawczo-Profilaktyczny, dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów, przygotowany w oparciu o przeprowadzoną diagnozę potrzeb i problemów występujących w naszej społeczności szkolnej, skierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców.
2. Program Wychowawczo-Profilaktyczny opracowany jest przez nauczycieli Szkoły przy współpracy z rodzicami i Samorządem Uczniowskim i uchwalony przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.
3. Na podstawie uchwalonego Programu Wychowawczo-Profilaktycznego, wychowawca klasy opracowuje na dany rok szkolny plan pracy wychowawczej oddziału i przedstawia go rodzicom swojego oddziału.
4. Program, o którym mowa w ust. 1 realizowany jest przez wszystkich nauczycieli szkoły.
Organizacja nauczania i wychowania
§14. 1. Cykl kształcenia w Szkole trwa 8 lat i obejmuje I i II etap edukacyjny:
2. 1) W budynku szkoły funkcjonuje może funkcjonować oddział przedszkolny.
2) Oddział przedszkolny organizacyjnie przynależy do Przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żółwinie.
3. uchylony
§15. 1. Podstawową jednostką organizacyjną Szkoły jest oddział.
2. Zajęcia edukacyjne w klasach I-III Szkoły są prowadzone w oddziałach liczących nie więcej niż 25 uczniów, a w klasach IV-VIII – zgodnie z możliwościami szkoły.
3. Sytuację powstałą w przypadku przyjęcia z urzędu, w okresie od rozpoczęcia do zakończenia zajęć dydaktycznych, do oddziału klasy I, II lub III Szkoły, ucznia zamieszkałego w obwodzie, które spowoduje zwiększenie grupy oddziałowej do liczby przekraczającej 25 osób, regulują przepisy w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół publicznych przedszkoli.
4. Podziału oddziału na grupy dokonuje się, w klasach IV i starszych, na zajęciach komputerowych, dostosowując liczbę uczniów biorących udział w zajęciach do liczby komputerów w pracowni, na zajęciach języków obcych, jeżeli liczba uczniów przekracza 24 oraz na zajęciach wychowania fizycznego, które mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej, liczącej nie więcej niż 26 uczniów.
§16. Podstawę organizacji pracy Szkoły w danym roku szkolnym stanowią:
§17. 1. Godzina lekcyjna trwa 45 minut.
2. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.
3. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I - III ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć.
4. Czas trwania zajęć w oddziale przedszkolnym jest określony w Rozdziale 2.
§18. 1. Podstawowymi formami działalności dydaktyczno-wychowawczej Szkoły są:
2. Zajęcia wymienione w ust. 1 pkt 2, 3 i 8 mogą być prowadzone także z udziałem wolontariuszy przy obecności nauczyciela lub wychowawcy.
3. Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego są organizowane dla uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej w ramach zajęć, o których mowa w ust. 1 pkt 9.
4. Organizację stałych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez Dyrektora Szkoły na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.
§19. 1. W szkole organizuje się naukę religii i etyki na życzenie rodziców.
2. Stosowny wniosek, w formie pisemnego oświadczenia, składany jest w sekretariacie szkoły w dniu zapisania się ucznia do szkoły lub na pierwszym zebraniu z wychowawcą.
3. Wniosek może być zmieniony lub cofnięty w każdej chwili przez rodzica, przez złożenie ponownego oświadczenia.
§20. 1. Terminy rozpoczynania i kończenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określa Minister Edukacji Narodowej w drodze rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.
2. Rok szkolny dzieli się na dwa półrocza o równym czasie trwania (ok. 18 tygodni). Termin końca pierwszego półrocza ustala Dyrektor w porozumieniu z Radą Pedagogiczną przed rozpoczęciem roku szkolnego.
3. Dyrektor Szkoły, co roku do końca września, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, ustala dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
4. Wszystkie powyższe terminy Szkoła udostępnia na swojej stronie internetowej w kalendarzu szkolnym oraz przekazuje rodzicom przez wychowawców na pierwszym zebraniu.
§21. 1. Uczniowie uczęszczający na lekcje religii, w czasie rekolekcji wielkopostnych mają organizację tych dni, dostosowaną do czasu trwania nauk rekolekcyjnych w kościele.
2. uchylony
3. W czasie trwania rekolekcji Szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej.
4. Szczegółową organizację pracy Szkoły w tych dniach ustala każdorazowo Dyrektor Szkoły.
§22. 1. Podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe do obowiązkowych zajęć edukacyjnych są bezpłatne.
2. Szkoła:
3. Zasady wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych zawarte są w Regulaminie korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
§23. 1. Nauczyciele mają prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.
2. Dyrektor Szkoły, na podstawie propozycji nauczycieli lub - w przypadku braku porozumienia w zespole nauczycielskim w sprawie przedstawienia propozycji podręczników lub materiałów edukacyjnych – sam, ustala:
3. Zestaw podręczników obowiązujący w kolejnym roku szkolnym jest podawany do publicznej wiadomości do 31 sierpnia.
§24. 1. Nauczyciele realizują treści podstawy programowej ze swoich przedmiotów według wybranego przez siebie programu nauczania.
2. Nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny.
3. Nauczyciel wybiera program nauczania, uwzględniając potrzeby i możliwości uczniów, dla których są przeznaczone oraz warunki szkoły.
4. Programy nauczania mogą obejmować treści nauczania wykraczające poza zakres treści nauczania ustalone dla danych zajęć edukacyjnych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, jeżeli są takie potrzeby uczniów.
5. Dyrektor, po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, dopuszcza do użytku przedstawione przez nauczyciela lub zespół nauczycieli programy nauczania.
6. Dopuszczone do użytku programy nauczania, stanowią Szkolny Zestaw Programów Nauczania.
§25. Do realizacji celów statutowych Szkoła posiada następującą bazę:
§26. 1. Szkoła może przyjmować studentów na praktyki pedagogiczne.
2. Podstawą przyjęcia na praktykę jest podanie studenta do Dyrektora Szkoły i pisemne porozumienie między Szkołą a wyższą uczelnią.
3. Studenci w ramach praktyk pedagogicznych mogą prowadzić pod opieką nauczyciela zajęcia określone w § 18 ust. 1 p. 1.
Organizacja oddziału przedszkolnego
§ 27. 1. Oddział przedszkolny strukturalnie przynależy do Przedszkola w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żółwinie.
2. Nadzór pedagogiczny nad jego pracą sprawuje Wicedyrektor ds. Przedszkola w Żółwinie.
§ 28. 1. Do oddziału przedszkolnego uczęszczają dzieci w wieku 6 lat.
2. Podlegają one obowiązkowi przedszkolnemu.
§ 29. Cele i zadania oddziału przedszkolnego opisane są w Statucie Przedszkola w Żółwinie.
§ 30. Organy oddziału przedszkolnego:
§ 31. Organizacja pracy oddziałów przedszkolnych:
§ 32. Przyprowadzanie dziecka odbywa się według zasad:
§ 33. Odbieranie dziecka odbywa się według zasad:
7) W przypadkach szczególnie uzasadnionych osoba, o których mowa w pkt.6, może zostać zobowiązana do potwierdzenia zgodności danych z dowodem osobistym;
8) W sytuacji, gdy dziecko nie zostało odebrane z oddziału przedszkolnego w wyznaczonym czasie, nauczyciel opiekuje się nim do czasu kontaktu z rodzicami lub uprawnionych instytucji.
§ 34. Do realizacji celów statutowych oddział przedszkolny korzysta z:
§ 35. 1. przygotowanie i spożywanie posiłków organizowane jest zgodnie z zasadami żywienia w szkole.
§ 36. 1. Zadania nauczycieli oddziałów przedszkolnych oraz nauczycieli pracujących w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej opisane są w Statucie Przedszkola.
2. Zadania pracowników niepedagogicznych przydzielonych do pracy w oddziale przedszkolnym opisane są w Statucie Przedszkola.
§ 37. Zasady współpracy z Rodzicami opisane są w Statucie Przedszkola w Żółwinie.
Rozdział 3
Organizacja świetlicy szkolnej
§38. 1. W szkole działa świetlica szkolna.
2. Przeznaczona jest ona dla uczniów szkoły, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy rodziców, oczekiwanie na starsze rodzeństwo, organizację dojazdu do szkoły lub inne okoliczności wymagające zapewnienia uczniowi opieki w szkole, w szczególności dla uczniów klas I-IV.
3. Liczba uczniów przebywających na zajęciach w świetlicy nie powinna przekraczać 25.
4. Pierwszeństwo pobytu na świetlicy mają dzieci z klas I-III.
5. Godziny pracy świetlicy określa co roku Dyrektor Szkoły w miarę istniejących potrzeb, w tym wniosków rodziców.
§39. Cele i zadania świetlicy:
§40. 1. Planowanie pracy, organizacja i dobór form zajęć należą do kompetencji nauczycieli wychowawców grup, którzy swoją pracę odpowiednio dokumentują zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Szczegółowe zadania i organizację pracy świetlicy szkolnej określa regulamin świetlicy.
Rozdział 4
Organizacja biblioteki szkolnej
§41. 1. W Szkole jest dostępna biblioteka szkolna.
2. Biblioteka szkolna jest pracownią Szkoły służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań edukacyjnych i wychowawczych, doskonaleniu warsztatu nauczycieli, oraz popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców.
3. Godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do jej zbiorów przed, podczas zajęć lekcyjnych lub po ich zakończeniu.
§42. 1. Biblioteka gromadzi i udostępnia literaturę polską i obcą, literaturę dla dzieci i młodzieży, literaturę popularnonaukową, lektury szkolne.
2. W bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
3. Zasady wypożyczania podręczników określone są w Szkolnym regulaminie korzystania z darmowych podręczników lub materiałów edukacyjnych.
§43. 1. Z biblioteki mogą korzystać:
2. Status użytkownika biblioteki potwierdza karta biblioteczna.
3. Ewidencję użytkowników prowadzi nauczyciel bibliotekarz.
§44. Do zakresu działania nauczyciela bibliotekarza w szczególności należy:
§45. Współpraca z rodzicami, uczniami, nauczycielami oraz innymi bibliotekami odbywa się poprzez:
§46. Szczegółowe przepisy regulujące pracę biblioteki zawarte są w Regulaminie pracy biblioteki.
Rozdział 4.1
Stołówka szkolna
§46a Uchylony
§46a 1. W szkole jest zorganizowana stołówka..
Bezpieczeństwo uczniów w trakcie zajęć organizowanych przez szkołę
§47. 1. Szkoła zapewnia bezpieczeństwo od momentu wejścia dziecka do Szkoły do chwili jego wejścia do autobusu kursowego lub oddania w ręce rodzica.
2. Sposób powrotu uczniów do domu ustalają wychowawcy z rodzicami na pierwszym zebraniu w roku szkolnym.
§48. 1. Za bezpieczeństwo uczniów i higienę pracy odpowiada Dyrektor Szkoły.
2. Po okresie przerwy wakacyjnej Dyrektor organizuje przegląd techniczny obiektów szkolnych i dopuszcza je do zajęć szkolnych.
§49. 1. Dyrektor powierza odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka pracownikom pedagogicznym.
2. Nauczyciele mają obowiązek na pierwszych lekcjach w roku szkolnym zapoznać uczniów
z zasadami bezpiecznej i higienicznej pracy na swoich przedmiotach, nauczyciele wychowawcy –
z zasadami bezpieczeństwa w szkole i w drodze do szkoły.
§50. 1. W czasie lekcji odpowiedzialność za ucznia przejmuje nauczyciel prowadzący zajęcia zgodnie z planem.
2. Uczeń nieuczęszczający na lekcję religii lub zwolniony z języka obcego, w czasie tych zajęć przebywa w miejscu ustalonym, pod opieką wyznaczonego nauczyciela.
3. W czasie wycieczek szkolnych i wyjść szkolnych w czasie lekcji, opiekę nad uczniami sprawuje nauczyciel, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie organizacji wycieczek szkolnych.
4. Nauczyciel prowadzący lekcję na boisku szkolnym oraz w pracowniach lekcyjnych, w przypadku jeśli zaistniało jakieś niebezpieczeństwo, ma poinformować o tym Dyrektora Szkoły.
5. Opiekę w czasie przerw międzylekcyjnych, przed lekcjami oraz w czasie oczekiwania na odwóz zapewniają nauczyciele, zgodnie z oddzielnymi przepisami zawartymi w Regulaminie dyżurów nauczycielskich.
§51. 1. W przypadku, gdy zajęcia z nieobecnym nauczycielem wypadają na ostatnich lub pierwszych godzinach w danym dniu, jest możliwe zwolnienie uczniów z tych godzin, pod warunkiem poinformowania o tej zmianie rodziców z jednodniowym wyprzedzeniem przez dziennik elektroniczny.
2. Zwolnienie ucznia z lekcji w danym dniu na życzenie rodziców jest możliwe wyłącznie na podstawie prośby zawartej w zeszycie kontaktów, w dzienniku elektronicznym lub telefonicznie.
3. W przypadku, gdy uczeń posiada zwolnienie lekarskie z lekcji wychowania fizycznego, a zajęcia te przypadają w rozkładzie zajęć ucznia na ostatniej godzinie lekcyjnej, uczeń może być zwolniony z obecności na lekcji w przypadku złożenia przez rodziców podania do Dyrektora Szkoły i wyrażenia na to zgody przez Dyrektora.
4. W przypadku złego samopoczucia ucznia jest możliwe wcześniejsze zwolnienie ucznia z zajęć, pod warunkiem wyrażenia na to zgody przez rodzica.
§52. 1. Uczniowi sygnalizującemu złe poczucie w szkole nie podaje się leków (z wyjątkiem leków własnych dziecka danych nauczycielowi przez rodzica).
2. Szkoła wyposażona jest w apteczki pierwszej pomocy zawierające środki opatrunkowe.
3. Pracownicy pedagogiczni pracujący w szkole mają obowiązek przejść przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
4. W sytuacji, gdy uczeń uległ wypadkowi na terenie szkoły, uczniowi udziela się pierwszej pomocy i zawiadamia rodziców.
5. Do każdego wypadku, kiedy jest podejrzenie urazu głowy, narządów wewnętrznych, złamań (pęknięć) kości, wzywa się pogotowie ratunkowe.
6. Pogotowie ratunkowe wzywa się również każdorazowo w przypadku zasłabnięcia ucznia, bólu w klatce piersiowej, wystąpienia objawów wynikających z choroby przewlekłej.
§53. W sytuacjach zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu uczniów, Dyrektor może podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, z zachowaniem warunków określonych odrębnymi przepisami.
§54. W celu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki, budynek i teren szkolny objęty jest nadzorem poprzez system monitoringu CCTV.
Rozdział 5.1
Praca szkoły i bezpieczeństwo uczniów w czasie pandemii
§ 54a. 1. W czasie stanu epidemii, ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, w której może być zagrożone zdrowie ucznia, szkołą może funkcjonować w następujący sposób:
1) Zajęcia odbywają się stacjonarnie w reżimie sanitarnym z zachowaniem przepisów odrębnych dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii na terenie całego kraju ustanowionych przez Prezesa Rady Ministrów, a także wytycznych Ministra Zdrowia, oraz Głównego Inspektora Sanitarnego udostępnionych na stronie urzędu ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
2) Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania lub dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną, w której może na czas oznaczony zawiesić wszystkie zajęcia lub część zajęć w szkole.
2. Dyrektor szkoły, w sytuacji o której mowa w pkt. 1 i 2, w drodze zarządzenia w Regulaminie funkcjonowania szkoły w czasie pandemii, określa szczegółową organizację pracy szkoły, w tym w szczególności ustala zasady bezpiecznego, zgodnego z wytycznymi reżimu sanitarnego, zachowania uczniów na zajęciach lekcyjnych i na przerwie, w szatni, w bibliotece, na stołówce, przy wchodzeniu i wychodzeniu ze szkoły oraz procedury postępowania z uczniem i pracownikiem, u którego zaobserwowano objawy zakażenia górnych dróg oddechowych oraz zasady organizacji zajęć online.
Rozdział 5.2
Praca szkoły w czasie nauczania zdalnego
§ 54b. 1. W sytuacji zawieszenia zajęć w szkole na okres powyżej dwóch dni, w związku z wystąpieniem zdarzeń nadzwyczajnych zagrażających bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów wymienionych w art. 125a ust. 1 Ustawy Prawo Oświatowe, dyrektor szkoły organizuje dla uczniów zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia te są organizowane nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć.
2. Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość są realizowane z wykorzystaniem platformy MS Teams.
3. Szczegółową organizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w tym sposób potwierdzania uczestnictwa uczniów w zajęciach realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, określa Regulamin nauczania zdalnego.
Rozdział 5.3
Ochrona uczniów przed przemocą
§ 54c. Dyrektor, w celu wzmocnienia bezpieczeństwa uczniów przed przemocą, w drodze zarządzenia określa Standardy oraz Procedery ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, w tym ustala:
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej
§55. 1. W Szkole organizowana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
2. Celem pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest rozpoznawanie możliwości psychofizycznych oraz rozpoznawanie i zaspakajanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów, wynikających z:
§56. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna polega na:
§57. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana w formie:
§58. 1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje Dyrektor Szkoły.
2. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają uczniom nauczyciele oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i terapeuci pedagogiczni.
3. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w Szkole może być udzielana z inicjatywy: ucznia, rodziców ucznia, nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem, pomocy nauczyciela, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora sądowego, Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej.
4. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z rodzicami, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Pruszkowie i innymi podmiotami działającymi na rzecz rodziny i dzieci, w szczególności Środowiskowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brwinowie.
§59. 1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest dobrowolna i nieodpłatna.
2. Objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną wymaga zgody rodziców.
§60. 1. Szkoła zapewnia uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
2. Indywidualizacja pracy z uczniem na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach polega na:
§61. uchylony
Rozdział 7
Organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego
§62. 1. Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego obejmuje uczniów wszystkich etapów edukacyjnych.
2. Cele funkcjonującego w szkole wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego to w szczególności:
§63. 1. Doradztwo zawodowe w szkole realizowane jest w formie:
2. Zadania z zakresu doradztwa zawodowego realizują:
3. W ramach wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego nauczyciele prowadzący zajęcia z uczniami, nauczyciele specjaliści, w tym doradca zawodowy, współpracują w szczególności z:
§64. 1. W oparciu o wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego opracowuje się na każdy rok szkolny program realizacji doradztwa zawodowego.
2. treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego w szkole podstawowej obejmują następującą tematykę:
4. planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych.
Rozdział 8
Organizacja wolontariatu w szkole
§65. 1. W Szkole, w ramach działań samorządu uczniowskiego organizuje się pracę wolontarystyczną uczniów na rzecz pomocy innym uczniom i instytucjom współpracującym ze szkołą.
2. Praca ta wykonywana jest w formie sekcji wolontarystycznej samorządu uczniowskiego, zwanej dalej sekcją.
3. Pracą sekcji kieruje wyznaczony przez Dyrektora opiekun samorządu uczniowskiego.
§66. 1.Wszelkie formy świadczonej pomocy są bezpłatne, a udział uczniów w zaplanowanych przez sekcję działaniach jest dobrowolny, z wyboru i bez oczekiwania jakiegokolwiek wynagrodzenia.
2. W przypadku działań pozaszkolnych uczniowie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w tych działaniach.
3. Działalność wolontarystyczna jest potwierdzona zaświadczeniem, które wydaje się na zakończenie roku szkolnego lub na żądanie zainteresowanego.
§67. Praca wolontarystyczna w sekcji polega między innymi na:
§68. Działania wolontarystyczne mają na celu:
uchylony
§69. uchylony
§70. uchylony
§71. uchylony
§72. uchylony
ORGANY SZKOŁY I ICH KOMPETENCJE
§73. Szkołą kieruje Dyrektor, który jest jej przedstawicielem na zewnątrz, przełożonym służbowym wszystkich pracowników szkoły, przewodniczącym Rady Pedagogicznej.
§74. Zadania Dyrektora Szkoły jako przewodniczącego Rady Pedagogicznej:
§75. Dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami; w szczególności decyduje w sprawach:
§76. 1. W Szkole działa Rada Pedagogiczna, która jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań, dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
2. W skład Rady wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w Szkole.
3. Przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest Dyrektor Szkoły.
4. Rada Pedagogiczna ustala Regulamin swojej działalności.
§77. Kompetencje Rady Pedagogicznej
1. Do kompetencji stanowiących Rady Pedagogicznej należy:
2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
§78. 1 W szkole działa Rada Rodziców będąca samorządną reprezentacją rodziców uczniów.
2. W skład Rady Rodziców wchodzą po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w
tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału.
3. W wyborach, o których mowa w ust. 2, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.
§79. Do kompetencji Rady Rodziców w szczególności należy:
§80. Rada Rodziców uchwala regulamin swojej działalności, w którym określa w szczególności:
§81. 1 W szkole i placówce działa samorząd uczniowski, zwany dalej „samorządem”.
2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie Szkoły.
3. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
4. Kadencja Samorządu trwa jeden rok szkolny. Po jego upływie przedstawiciele klas mają prawo do wyboru nowego Samorządu lub dokonania zmian niektórych jego członków w głosowaniu jawnym.
5. Samorząd rozlicza się ze swojej działalności przed przedstawicielami klas, przez których został wybrany.
§82. 1. Zasady wybierania i działania organów samorządu określa regulamin uchwalany przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym.
2. Regulamin samorządu nie może być sprzeczny ze statutem Szkoły.
§83. 1. Samorząd może przedstawiać Radzie Pedagogicznej oraz Dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach Szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
2. Samorząd w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły może podejmować działania z zakresu wolontariatu.
Zasady współdziałania organów szkoły oraz sposób rozwiązywania sporów między nimi
§84. 1. Działające organy w Szkole wzajemnie informują się o podstawowych kierunkach planowanej i prowadzonej działalności.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, współdziałają poprzez wymianę informacji o działaniach i decyzjach. Poszczególne organy szkoły mogą zapraszać się wzajemnie na planowane lub doraźne zebrania w celu wymiany poglądów.
3. Wymianę informacji o podejmowanych i planowanych działaniach i decyzjach organizuje Dyrektor szkoły.
§85. 1. Spory między organami Szkoły rozpatrywane są na terenie szkoły z zachowaniem zasady obiektywizmu.
2. Spory między organami Szkoły (z wyjątkiem, gdy stroną sporu jest Dyrektor) rozwiązuje Dyrektor Szkoły.
3. Rozstrzygnięcie sporu, o którym mowa w ust. 1, odbywa się na wniosek zainteresowanych organów.
DZIAŁ V
NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY SZKOŁY
§86. 1. W Szkole zatrudnieni są pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni.
2. Pracownicy pedagogiczni to: nauczyciele dydaktycy, zwani dalej nauczycielami, nauczyciele specjaliści, w tym: pedagog szkolny, pedagog specjalny, psycholog, logopeda, terapeuta pedagogiczny, terapeuta integracji sensorycznej, nauczyciel współorganizujący proces kształcenia, bibliotekarz.
3. Pracownicy niepedagogiczni, to pracownicy administracji i obsługi.
4. W Szkole utworzone jest stanowisko wicedyrektora. Zakres kompetencji i zadań wicedyrektora ustala Dyrektor Szkoły.
5. Wszystkie sprawy związane ze stosunkiem pracy w/w pracowników regulują odrębne przepisy zwłaszcza ustawa Karta Nauczyciela i ustawa Kodeks Pracy.
§87. 1. Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą; jest odpowiedzialny za jakość tej pracy i powierzonych jego opiece uczniów.
2. Do obowiązków nauczyciela należy:
3. Nauczyciel ma prawo do:
§88. 1. Dyrektor Szkoły może powołać w miarę potrzeb zespoły nauczycielskie.
2. Zespół nauczycielski może być powołany na czas określony lub nieokreślony.
§89. 1. Do zespołów powołanych na czas nieokreślony w szkole należą:
2. Do zespołów powołanych na czas określony mogą należeć w szczególności:
§90. 1. Pracą zespołu kieruje przewodniczący powoływany przez Dyrektora Szkoły na wniosek tego zespołu.
2. Dyrektor Szkoły, na wniosek przewodniczącego zespołu, może wyznaczyć do realizacji określonego zadania lub zadań zespołu innych nauczycieli, specjalistów i pracowników szkoły.
3. W pracach zespołu mogą brać udział również osoby niebędące pracownikami tej szkoły lub przedszkola.
4. Zespół określa plan pracy i zadania do realizacji w danym roku szkolnym.
5. Podsumowanie pracy zespołu odbywa się podczas ostatniego w danym roku szkolnym zebrania Rady Pedagogicznej.
§91. 1. Dyrektor Szkoły powierza każdy oddział opiece wychowawczej jednemu z nauczycieli uczących w danym oddziale, zwanemu dalej wychowawcą.
2. Przed powierzeniem stanowiska wychowawcy Dyrektor może zasięgnąć opinii nauczycieli i rodziców.
3. Wychowawca pełni swoją funkcję w stosunku do powierzonej mu klasy do chwili ukończenia danego etapu edukacyjnego, chyba że Rada Rodziców złoży uzasadniony wniosek do Dyrektora szkoły o zmianę wychowawcy lub sam nauczyciel wniesie stosowną prośbę o zmianę.
§92. 1. Zadaniem wychowawcy jest sprawowanie opieki wychowawczej nad uczniami Szkoły, a w szczególności:
2. Wychowawca w celu realizacji zadań, o których mowa powyżej powinien:
§93. Kompetencje nauczyciela –wychowawcy:
§94. 1. W Szkole jest zatrudniony pedagog szkolny.
2. Do zadań pedagoga szkolnego należy:
§95. 1. W Szkole zatrudniony jest psycholog szkolny.
2. Do zadań psychologa należy w szczególności:
§95a. 1. W Szkole utworzone jest stanowisko pedagoga specjalnego.
2. Do zadań pedagoga specjalnego należy w szczególności:
§96. 1. W Szkole zatrudniony jest logopeda.
2. Do zadań logopedy należy:
§97. 1. W Szkole zatrudniony jest terapeuta pedagogiczny.
2. Do zadań terapeuty pedagogicznego należy w szczególności:
§98. 1. W Szkole utworzone jest stanowisko nauczyciela współorganizującego proces kształcenia
2. Do zadań nauczyciela współorganizującego proces kształcenia należy współorganizowanie kształcenia uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie oraz zagrożonych niedostosowaniem społecznym z uwzględnieniem zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, a w szczególności:
3. Zakres współpracy nauczyciela wiodącego i wychowawcy z nauczycielem współorganizującym kształcenie ucznia niepełnosprawnego:
§99. 1. Dyrektor Szkoły, za zgodą organu prowadzącego, może utworzyć stanowisko doradcy zawodowego.
2. Do zadań doradcy zawodowego należy:
3. W przypadku braku doradcy zawodowego w szkole, Dyrektor wyznacza nauczyciela planującego i realizującego zadania z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego.
§100. uchylony
§101. 1. Bibliotekę szkolną prowadzi nauczyciel – bibliotekarz.
2. Bibliotekarz obowiązany jest systematycznie zaznajamiać się z księgozbiorem szkolnym i nowościami wydawniczymi, podnosić swój poziom zawodowy oraz doskonalić działalność biblioteki.
3. Do obowiązków bibliotekarza należy:
Pracownicy obsługi i administracji
§102. 1. W Szkole, za zgodą organu prowadzącego, mogą być utworzone następujące stanowiska dla administracji i obsługi:
2. Zadaniem pracowników administracji i obsługi jest zapewnienie sprawnego działania Szkoły, utrzymanie obiektu i jego otoczenia w ładzie i czystości.
3. Szczegółowy zakres czynności dla zatrudnionych pracowników określa Dyrektor Szkoły podczas zawierania umowy o pracę, ustalając każdemu pracownikowi szczegółowy zakres obowiązków i uprawnień.
§103. 1. Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia szkoły, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
2. Na wniosek rodziców naukę w szkole może także rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat.
3. Warunki przyjęcia dziecka młodszego regulują zapisy w ustawie prawo oświatowe.
4. Na wniosek rodziców Dyrektor Szkoły może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez ucznia obowiązku szkolnego poza szkołą.
5. Warunki spełniania przez ucznia obowiązku szkolnego poza szkoła regulują zapisy w ustawie prawo oświatowe.
§104. 1. Dyrektor Szkoły kontroluje spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkujące w obwodzie szkoły.
2. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:
3. Niespełnianie obowiązku szkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§105. Zasady rekrutacji do szkoły podawane są co roku do publicznej wiadomości i regulowane są przepisami zawartymi w ustawie prawo oświatowe.
§106. Uczeń szkoły ma prawo do:
§107. Uczeń ma obowiązek:
Rodzaje i warunki przyznawania nagród
§108. Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Samorząd Uczniowski, organ prowadzący szkołę lub inna organizacja działająca na terenie szkoły ma prawo do nagradzania ucznia za:
§109. 1. Nagrody przyznaje Dyrektor Szkoły - na wniosek Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego lub Rady Rodziców.
2. Nagrody fundowane są przez Radę Rodziców lub sponsorów (za wyjątkiem nagrody Burmistrza Gminy).
§110. Ustala się następujące rodzaje nagród dla uczniów:
Rodzaje kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwołania się od kary
§111. Uczeń może być ukarany za nieprzestrzeganie zasad określonych Statutem Szkoły, a w szczególności za:
§112. 1. Ustala się następujące rodzaje kar dla uczniów:
2. Wymienione kary wiążą się z obniżeniem oceny ze sprawowania.
§112a. 1. W przypadku, gdy uczeń wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły w związku z realizacją obowiązku szkolnego, dyrektor może, za zgodą rodziców oraz ucznia, zastosować środek oddziaływania wychowawczego w postaci:
2. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły.
3. W przypadku, gdy nieletni dopuścił się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego – wdrażane jest postępowanie w trybie sądowym. Podobnie, gdy nie ma zgody rodziców bądź nieletniego na zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego lub jego zastosowanie nie jest wystarczające.
§113. Uczeń, który nie stara się zmienić swojego postępowania, mimo zastosowania wobec niego wszystkich możliwych działań wychowawczych wymienionych, może być przeniesiony do innej szkoły przez Kuratora Oświaty na wniosek Dyrektora.
§114. 1. Od każdej wymierzonej kary uczeń ma prawo się odwołać.
2. Uczeń może odwołać się od otrzymanej kary w terminie 2 dni od daty nałożenia kary za pośrednictwem Samorządu Uczniowskiego, rodziców bądź osobiście.
3. Odwołanie składa na piśmie do Dyrektora Szkoły.
4. Sprawy sporne między stronami powinny być rozpatrywane przy udziale wszystkich zainteresowanych.
§115. Szkoła ma obowiązek informowania rodziców ucznia o przyznanej uczniowi nagrodzie lub zastosowaniu wobec niego kary.
Rozdział 5
§ 116. Uczniom, którzy z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebują pomocy i wsparcia, szkoła zapewnia w szczególności:
§117. 1. Dla zapewnienia warunków osiągania jak najlepszych wyników kształcenia i wychowania uczniów konieczna jest współpraca rodziców z organami Szkoły.
2. W celu wymiany informacji oraz dyskusji na tematy dydaktyki i wychowania oraz profilaktyki organizowane są w szkole stałe spotkania z rodzicami według corocznego terminarza zatwierdzonego przez Radę Pedagogiczną.
2a. Szkoła korzysta z dziennika elektronicznego.
1) W e-dzienniku zamieszczane są w szczególności informacje o: ocenach ucznia, frekwencji, ważnych terminach, oraz wiadomości od wychowawcy i dyrektora.
2) Dziennik jest podstawowym narzędziem wymiany informacji między szkołą a rodzicami.
3) W klasach 1-3 nauczyciel oraz inni nauczyciele uczący w klasie dodatkowo na bieżąco mogą informować Rodziców o działaniach ucznia, za pośrednictwem poczty służbowej lub platformy ClassDojo.
3. Szkoła organizuje warsztaty wychowawcze dla rodziców. Tematyka spotkań ustalana jest co roku na pierwszych zebraniach z rodzicami.
§118. W ramach współpracy ze szkołą rodzice mają prawo:
§ 119. W szkole od rodzica oczekuje się:
4a) niezwłocznego informowania wychowawcę o zmianie numeru telefonu;
4b) bieżącego informowania o nieobecności ucznia oraz usprawiedliwiania nieobecności w e-dzienniku w ciągu tygodnia od daty powrotu dziecka do szkoły;
§ 119a. 1. Rodzice mają obowiązek angażowania się jako partnerzy w nauczaniu ich dzieci w szkole.
2. Współdziałanie nauczycieli i rodziców (opiekunów prawnych) ma prowadzić do stworzenia możliwie najlepszych warunków wszechstronnego rozwoju dziecka
3. Współpraca między nauczycielami i rodzicami ma przebiegać na zasadzie wzajemnego szacunku i rozumienia racji obu stron.
4. Zasady komunikacji między nauczycielem i rodzicem (spotkania, rozmowy doraźne) powinny przebiegać w taki sposób, by nie zakłócały procesu dydaktyczno-wychowawczego oraz opiekuńczego; nie powinny być też prowadzone w obecności uczniów, chyba że obie strony zdecydują o potrzebie trójstronnego spotkania.
6. Ewentualne konflikty między nauczycielami i rodzicami rozstrzyga dyrektor szkoły z zachowaniem ścieżki służbowej.
§ 120. 1. Rodzice uczniów poświęcający swój czas pracy na rzecz szkoły otrzymują na koniec roku szkolnego podziękowanie na piśmie.
2. uchylony
DZIAŁ VIII
ZASADY WEWNĄTRZSZKOLNEGO OCENIANIA
§121. Ocenianiu podlegają:
§122. 1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania.
2. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę oddziału, nauczycieli oraz uczniów danego oddziału stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych oraz obowiązków określonych w par. 157 ust. 2.
§123. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, które ma na celu:
§124. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
§125. 1. Wymagania edukacyjne są to osiągnięcia i kompetencje uczniów na poszczególnych etapach edukacyjnych w zakresie wiadomości, umiejętności i postaw uczniów. Określają, co uczeń powinien wiedzieć, rozumieć i umieć po zakończeniu procesu nauczania po każdym roku nauki.
2. Wymagania edukacyjne opracowują nauczyciele na bazie podstawy programowej i realizowanego programu nauczania dla nauczanych zajęć edukacyjnych na danym etapie edukacyjnym.
3. uchylony
§126. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o:
§127. Wychowawca oddziału na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o:
§128. 1. O wymaganiach edukacyjnych oraz przedmiotowych zasadach oceniania uczniowie są informowani przez nauczyciela przedmiotu na pierwszej lekcji organizacyjnej, a o zasadach oceniania zachowania - przez wychowawcę na jednej z pierwszych godzin do dyspozycji wychowawcy.
2. Zasady oceniania wewnątrzszkolnego (wymagania edukacyjne, oraz zasady oceniania zachowania) są przedstawiane rodzicom na pierwszym zebraniu w roku szkolnym.
3. Fakt przekazania uczniom i rodzicom informacji wymienionych w par. 126 i 127 nauczyciele odnotowują w dzienniku lekcyjnym jako temat danych zajęć edukacyjnych, godziny wychowawczej oraz zebrania z rodzicami
4. Nauczyciele uczący w oddziałach I – III informacje, o których mowa w ust. 3 przekazują uczniom i ich rodzicom ustnie lub poprzez dziennik elektroniczny.
5. Poczynając od oddziału IV informacje, o których mowa w ust. 3 nauczyciele wysyłają do rodziców poprzez dziennik elektroniczny lub podają uczniom na piśmie, a uczniowie wklejają je do zeszytu lekcyjnego.
§129. 1. Nauczyciele na zajęciach edukacyjnych indywidualizują pracę z uczniem odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
2. Nauczyciele dostosowują wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
§130. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych lub informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
3. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć, o którym mowa w ust. 2, uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" albo "zwolniona".
4. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego.
5. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 4, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
6. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" albo "zwolniona".
§131. Uczeń w trakcie nauki w szkole otrzymuje oceny:
§132. 1. W klasach I-III szkoły podstawowej:
2. W kl. IV-VIII:
3. Śródroczna i roczna opisowa ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych, o której mowa w ust. 1 p. 2 i ust. 2 p. 1, uwzględnia poziom i postępy w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do odpowiednio wymagań i efektów kształcenia dla danego etapu edukacyjnego oraz wskazuje potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia związane z przezwyciężaniem trudności w nauce lub rozwijaniem uzdolnień.
§133. 1. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.
2. Uczeń informowany jest o ocenie w momencie jej wystawienia.
3. Ocena powinna być wpisana do dziennika elektronicznego w dniu jej wystawienia.
4. Ocen uczniów nie przedstawia się publicznie na forum klasy ani na zebraniu z rodzicami.
§134. 1. Nauczyciel ustnie na zajęciach lekcyjnych uzasadnia uczniowi ustalone oceny bieżące, śródroczne, roczne i końcowe.
2. Dodatkowo na prośbę ucznia lub rodzica nauczyciel jest zobowiązany ustnie uzasadnić ustalone oceny bieżące, śródroczne, roczne i końcowe w terminach ustalonych z uczniem lub rodzicem.
3. Uzasadnienie oceny bieżącej obejmuje odniesienie się do wcześniej ustalonych i znanych uczniowi kryteriów (oczekiwań) wobec jego pracy, wypowiedzi lub innej aktywności oraz wskazanie:
4. Uzasadnienie oceny śródrocznej, rocznej i końcowej obejmuje odniesienie się do wcześniej ustalonych i znanych uczniowi wymagań na poszczególne oceny oraz wskazanie:
5. Jeśli uczeń lub rodzic uzna uzasadnienie za niewystarczające, może złożyć pisemny wniosek do Dyrektora Szkoły o sporządzenie uzasadnienia oceny na piśmie. Nauczyciel sporządza uzasadnienie w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku. Pisemne uzasadnienie oceny obejmuje wskazania, wymienione w p. 3 lub 4. Pisemne uzasadnienie nauczyciel przedmiotu składa w sekretariacie szkoły. Dyrektor w ciągu trzech dni przekazuje uzasadnienie oceny wnioskodawcy.
§134a. 1. Ocenianie ucznia w edukacji wczesnoszkolnej jest jawne i odbywa się na bieżąco w klasie, podczas wielokierunkowej działalności ucznia.
2. Nauczyciel stosuje wszystkie dostępne sposoby oceniania wspomagającego, tj.: obserwuje ucznia i jego pracę, rozmawia z nim i motywuje do dalszych wysiłków.
3. Prace ucznia (zeszyty, dyktanda, prace samodzielne, prace plastyczne itp.) dzieci zanoszą do domu lub są przechowywane w teczce ucznia w szkole. Sprawdziany i testy pozostają w szkole do końca danego roku szkolnego.
4. Rodzice mają wgląd w teczkę ucznia i analizę jego wyników.
5. Wyniki sprawdzianów zapisywane są w dzienniku w skali %, punktowej oraz zaznaczonym poziomem przyswojenia materiału ( forma do wyboru przez Nauczyciela).
Zasady udostępniania prac pisemnych
§135. 1. Sprawdzone i ocenione kartkówki dotyczące zagadnień omawianych podczas trzech ostatnich zajęć są oddawane uczniom do domu.
2. Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia, takie jak testy i sprawdziany dotyczące działów programowych, są przechowywane w szkole przez nauczycieli przedmiotów przez cały rok szkolny. Uczeń może je odebrać w ostatnim tygodniu roku szkolnego. Po tym terminie prace są niszczone przez nauczyciela przedmiotu.
3. Nauczyciel na zajęciach lekcyjnych udostępnia uczniowi sprawdzone i ocenione prace pisemne.
4. Uczeń może sporządzać kserokopie, notatki, odpisy, fotografie prac.
§136. 1. Na prośbę ucznia lub jego rodziców w ciągu całego roku szkolnego nauczyciel udostępnia prace ucznia w terminie i miejscu wspólnie ustalonym. Sprawdzone i ocenione prace ucznia są udostępniane do wglądu zawsze w czasie dni otwartych dla rodziców w Szkole lub indywidualnych spotkań z rodzicami ucznia.
2. Udostępnianie odbywa się w obecności nauczyciela przedmiotu.
3. Uczeń lub rodzic ma prawo do uzyskania uzasadnienia oceny zgodnie z § 127, dotyczącym uzasadnienia oceny bieżącej oraz do dodatkowych wyjaśnień związanych ze strukturą sprawdzianu, sposobem oceniania pracy, a także do otrzymania wskazówek związanych z poprawą pracy.
4. Rodzic może sporządzać kserokopie, notatki, odpisy, fotografie prac.
5. Sprawdzonych i ocenionych pisemnych prac ucznia, takich jak testy i sprawdziany dotyczące działów programowych, nie można wynosić poza teren Szkoły.
6. Na wniosek rodzica lub ucznia Dyrektor Szkoły udostępnia do wglądu dokumentację dotyczącą egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego lub dokumentację dotyczącą zastrzeżeń, o których mowa w rozdziale 16 oraz inną dokumentację dotyczącą oceniania ucznia w terminie i miejscu wspólnie ustalonym.
7. Udostępnianie odbywa się w obecności Dyrektora lub osoby przez niego upoważnionej. Uczeń lub rodzic ma prawo do uzyskania uzasadnienia oceny ustalonej w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego i poprawkowego, zgodnie z § 127 oraz do dodatkowych wyjaśnień związanych ze strukturą testu wykorzystanego do egzaminów i sposobem oceniania pracy ucznia. Uczeń lub rodzic może sporządzać notatki, odpisy.
8. Dokumentacji dotyczącej egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, zastrzeżeń wobec rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub zachowania oraz innej dokumentacji dotyczącej oceniania ucznia nie można wynosić poza teren Szkoły.
§137. 1. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia.
2. Przed każdą formą sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia nauczyciel podaje kryteria do pracy (kryteria sukcesu), czyli co będzie podlegać ocenianiu. W komentarzu do pracy ucznia nauczyciel odnosi się do wcześniej ustalonych kryteriów.
3. W klasach I-III oceny bieżące są ocenami opisowymi, w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oceny bieżące mogą być ocenami opisowymi i wyrażonymi stopniem.
4. W klasach I-III, w trakcie realizacji treści programowych zawartych w danym dziale tematycznym, nauczyciele oceniają wszystkie formy sprawdzenia wiedzy i umiejętności komentarzem ustnym lub pisemnym, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć. Po zakończeniu realizacji działu tematycznego poddają ocenie, wyrażonej procentami, poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności.
5. W klasach IV-VIII nauczyciele wraz z uczniami, ustalają na początku roku szkolnego, w jaki sposób będą oceniali poszczególne formy wiedzy i umiejętności - czy oceną opisową, czy oceną sumującą.
§138. 1. Ocena opisowa jest informacją zwrotną odnoszącą się do jawnych, znanych uczniowi kryteriów oceniania – czyli oczekiwań stawianych wobec pracy pisemnej ucznia, wypowiedzi ustnej, sprawdzianu, innej aktywności ucznia lub opanowania zagadnień omawianych na lekcji.
2. Pełna ocena opisowa zawiera cztery elementy:
3. Ocena opisowa może być ustna i pisemna.
4. Formę oceny opisowej, ustnej i pisemnej, ustala nauczyciel z uczniami na początku roku.
§139. 1. W klasach IV-VIII szkoły podstawowej oceny bieżące z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali:
2. W klasach IV-VIII szkoły podstawowej oceny ze sprawdzianów wystawiane są wg następującej skali:
Punktacja Ocena
98 – 100% celująca
96 – 97% celująca -
93 – 95% bardzo dobra +
90 – 92% bardzo dobra
87 – 89% bardzo dobra -
83 – 86% dobra +
79 – 82% dobra
75 – 78% dobra –
67 – 74% dostateczna +
58 – 66% dostateczna
50 – 57% dostateczna –
43 – 49% dopuszczająca +
36 – 42% dopuszczająca
30 – 35% dopuszczająca –
25 – 29% niedostateczna +
0 – 24% niedostateczna
3. Uchylony
Rozdział 8
Sposób dokumentowania ocen w dzienniku
§140. 1. Nauczyciele i wychowawca wpisują oceny cząstkowe cyfrowe i opisowe w dzienniku elektronicznym.
2. Dopuszcza się w ocenach cząstkowych cyfrowych stosowanie znaków: „+” , „-”.
3. Przy ocenianiu można stosować zapis informacji typu: nieobecność – „nb”, nieprzygotowanie – „np”, brak zadania – „bz”.
4. Oprócz znaku cyfrowego, umieszcza się w dzienniku informacje dodatkowe takie jak:
Zasady sprawdzania osiągnięć i postępów uczniów
§140a. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych oraz zasady przeprowadzania prac kontrolnych:
1) sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych mogą być: odpowiedzi ustne ucznia, sprawdziany, prace klasowe (jedno – lub dwugodzinne), testy, kartkówki, pracy na lekcji, zadań praktycznych, ćwiczeń, projekty uczniowskie;
2) pracą klasową, sprawdzianem, testem nazywamy pisemną pracę obejmującą materiał całego okresu, działu, lektury; kartkówką nazywamy pracę pisemną obejmującą materiał najwięcej z trzech ostatnich lekcji i trwającą do 15 minut.
3) w klasach 1-3 osiągnięcia uczniów kontrolowane są poprzez: karty pracy, sprawdziany wiedzy i umiejętności, testy, analizę wytworów pracy, zadania praktyczne.
§141. 1. Każdy dział programowy może kończyć się pomiarem sumatywnym.
2. Prace klasowe zapowiedziane są co najmniej na tydzień wcześniej i potwierdzone wpisem w terminarzu w dzienniku elektronicznym.
3. Każda praca klasowa poprzedzona jest lekcją powtórzeniową z podaniem kryteriów sukcesu (NaCoBezU).
§142. 1. Kartkówka z ostatniej lekcji może odbywać się bez zapowiedzi.
2. Kartkówka z więcej niż jednej lekcji musi być zapowiedziana.
3. Prace kontrolne wymienione w punktach 1 i 2 nie mogą trwać dłużej niż 15 minut.
§142a. Nauczyciel tworząc pytania na sprawdzian i kartkówkę odnosi się do wymagań na wszystkie oceny. Przy wystawianiu oceny z kartkówek i sprawdzianów obowiązuje pełna skala ocen.
§143. 1. Termin zwrotu uczniom sprawdzonych i ocenionych prac pisemnych przez nauczycieli nie może przekroczyć 14 dni od daty przeprowadzenia pracy pisemnej.
2. W przypadku niedotrzymania terminu uczeń decyduje o wpisaniu oceny do dziennika.
§144. 1. uchylony.
2. W pierwszym dniu po feriach i dniach świątecznych nauczyciele nie przeprowadzają sprawdzianów z ostatnich lekcji (z wyjątkiem prac klasowych zapowiedzianych wcześniej).
§145. 1. Jednego dnia może odbywać się jedna praca klasowa (nauczyciel musi dokonać wpisu w terminarzu w dzienniku, w momencie zapowiedzi).
2. Tygodniowo mogą odbywać się maksymalnie 3 prace klasowe.
3. W przypadku nieobecności nauczyciela w dniu sprawdzianu, pracy klasowej itp., termin należy ponownie uzgodnić z klasą (przy czym nie obowiązuje jednotygodniowe wyprzedzenie).
§146. 1. Jeżeli przedmiot realizowany jest w wymiarze 1 godziny w tygodniu, ocena śródoczna i roczna wystawiana jest z co najmniej z trzech ocen cząstkowych.
2. Jeżeli przedmiot realizowany jest w wymiarze więcej niż 1 godziny w tygodniu - z co najmniej czterech ocen cząstkowych.
§147. 1. Na każdej lekcji sprawdzane jest przygotowanie uczniów.
2. uchylony
§148. 1. Po każdej pracy klasowej (j. polski, matematyka), dokonuje się analizy błędów i ich poprawy; z innych przedmiotów - w zależności od potrzeb zespołu klasowego.
2. Uczeń nieobecny na pracy pisemnej, pisze ją w terminie ustalonym przez nauczyciela w terminie nie dłuższym niż 14 dni od powrotu do szkoły
2’. W przypadku niedotrzymania przez ucznia ustalonego terminu (pkt .2), nauczyciel ma prawo przeprowadzić sprawdzian w wyznaczonym przez siebie terminie.
3. Uczeń może poprawić ocenę z każdej pracy pisemnej w terminie 7-14 dni w zależności od liczby godzin przedmiotu.
4. Uchylony.
4’. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej ucznia w dniu poprawy pracy pisemnej, uczeń może pisać pracę w terminie dodatkowym nieprzekraczającym jednego tygodnia od dnia powrotu do szkoły.
§148a.
1. Uczeń ma prawo do nieprzygotowania do lekcji:
1) 3 razy w okresie bez podania przyczyny w przypadku przedmiotu, na którego realizację przypadają 3 i więcej godzin w tygodniowym planie nauczania; 2 razy w okresie, w przypadku przedmiotu, na którego realizację przypadają 1 lub 2 godziny w tygodniowym planie nauczania.
2) w szczególnych sytuacjach losowych na pisemną prośbę rodzica.
2. W przypadku zajęć wychowania fizycznego nieprzygotowanie do zajęć należy rozumieć jako brak wymaganego stroju.
3. W przypadku plastyki, zajęć technicznych, muzyki nieprzygotowanie należy rozumieć jako brak wymaganych przyborów i materiałów.
4. Nieprzygotowanie należy zgłosić nauczycielowi na początku lekcji.
5. W dzienniku nieprzygotowanie oznaczane jest przez nauczyciela skrótem „np.”
6. W przypadku nie zgłoszenia przez ucznia nieprzygotowania, nauczyciel może sprawdzić wiedzę ucznia i wystawić ocenę adekwatną do spełnienia przez niego wymagań
7. Prawo nieprzygotowania nie dotyczy zapowiedzianych prac kontrolnych.
8. uchylony
9. Przy trzecim lub czwartym i każdym kolejnym nieprzygotowaniu nauczyciel wstawia do librusa „np.” i punkty ujemne z zachowania za niewywiązywanie się z obowiązków ucznia (-10).
10. uchylony
§148a.
Uczniowie klas IV przez pierwsze dwa tygodnie nauki nie otrzymują ocen niedostatecznych i dopuszczających.
Rozdział 10
§149. Uczeń podlega klasyfikacji:
§150. 1. Klasyfikacja śródroczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Klasyfikację śródroczną przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego, w ostatnim tygodniu pierwszego półrocza (termin uzależniony od terminu ferii zimowych).
§151. 1. Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z tych zajęć i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Klasyfikację roczną przeprowadza się w ostatnim tygodniu przed zakończeniem zajęć edukacyjnych (zwykle w trzecim tygodniu czerwca).
§152. 1. Na klasyfikację końcową składają się:
2. Klasyfikacji końcowej dokonuje się w klasie programowo najwyższej.
§153. 1. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
2. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:
§154. 1. W kl. IV-VIII szkoły podstawowej ocena śródroczna i roczna ustalana jest przez nauczyciela, w zależności od przyjętej formy oceniania bieżącego, na podstawie:
i wyrażana jest stopniem.
2. W kl. IV-VIII szkoły podstawowej śródroczne, roczne oraz końcowe oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali:
3. Oceny śródroczne mogą być wyrażone cyfrą ze znakiem plus.
4. Pozytywnymi ocenami klasyfikacyjnymi są oceny ustalone w stopniach, o których mowa w ust. 2 pkt 1-5.
5. Negatywną oceną klasyfikacyjną jest ocena ustalona w stopniu, o którym mowa w ust. 2 pkt 6.
§155. Kryteria wymagań na poszczególne oceny:
§156. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego - także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.
Zasady oceniania zachowania uczniów
§157. 1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary:
1a. Ocenę zachowania ucznia ustala się w oparciu o następujące kryteria:
2. W kl. IV-VIII szkoły podstawowej, śródroczną, roczną i końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali:
§158. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy biorąc pod uwagę:
§159. Uchylony
§160. Uchylony
§161. Uchylony
§162. 1. Na miesiąc przed śródroczną i roczną klasyfikacją uczniów (w terminach ustalonych zgodnie z kalendarzem roku szkolnego i podanych do wiadomości uczniów i rodziców) wychowawcy klas 4-8 są zobowiązani poinformować ucznia o przewidywanej ocenie zachowania, wpisując ją do dziennika. Wychowawca zobowiązany jest również w formie ustnej lub pisemnej poinformować ucznia o:
2. Uchylony
§163. Za prowadzenie dokumentacji oceny zachowania uczniów odpowiada wychowawca, który:
§164. 1. Wychowawca ma obowiązek umożliwić otrzymanie wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
2. Warunki poprawy oceny ustalane są każdorazowo z uczniem, biorąc pod uwagę możliwe do spełnienia w przypadku danego ucznia zadania i charakter występujących problemów wychowawczych.
3. Ustalany jest również termin wywiązania z ustalonych zobowiązań – nie późniejszy niż klasyfikacyjne zebranie Rady Pedagogicznej.
§165. Uchylony
§166. 1. Na dzień przed śródrocznym/rocznym klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej, wychowawca klasy jest obowiązany poinformować ucznia i jego rodziców o ustalonej ocenie zachowania wpisując ją do dziennika.
2. W sytuacji, kiedy uczeń zasłużył na ocenę naganną po wyżej wymienionym terminie, należy natychmiast powiadomić rodziców i odnotować ten fakt w dzienniku.
3. Jeżeli uczeń po ustaleniu oceny zachowania wykazał się zachowaniem, które jest podstawą do zmiany wystawionej oceny na niższą, należy zawiadomić o tym fakcie ucznia i jego rodziców i odnotować ten fakt w dzienniku.
§167. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub inne dysfunkcje rozwojowe, należy uwzględnić wpływ tych zaburzeń lub dysfunkcji na jego zachowanie, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
Zasady informowania o wystawionych ocenach klasyfikacyjnych
§168. 1. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, a śródroczna i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania - wychowawca oddziału po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danego oddziału oraz ocenianego ucznia.
2. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć edukacyjnych dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ustala nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne po zasięgnięciu opinii nauczyciela wspomagającego.
3. Oceny ustalone zgodnie z ust. 1 i 2 są ostateczne, z zastrzeżeniem rozdziału 15 i 16.
§169. 1. Rodzice i uczniowie informowani są o przewidywanych ocenach klasyfikacyjnych w następujących terminach (ustalonych w kalendarzu roku szkolnego i podanych do wiadomości uczniów i rodziców na początku roku szkolnego):
1) Oceny śródroczne:
Rodzice i uczniowie uczniów klas 4-8 – na miesiąc przed śródrocznym klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej
2) Oceny roczne:
a) Rodzice i uczniowie uczniów klas 1-3 – na dwa tygodnie przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej
b) Rodzice i uczniowie uczniów klas 4-8 – na miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym zebraniem Rady Pedagogicznej
2. Proponowane oceny są udostępnione do wiadomości uczniów i rodziców w dzienniku elektronicznym.
2a. Wystawione oceny proponowane mogą ulec zmianie (podwyższeniu, obniżeniu) w zależności od dalszych postępów edukacyjnych ucznia.
3. W przypadku, gdy uczeń otrzymał ocenę niedostateczną z co najmniej jednego przedmiotu, wychowawca wzywa rodzica na spotkanie w czasie dnia otwartego i przekazuje na piśmie informację o wystawionej ocenie oraz wskazania dla ucznia, co powinien wykonać, aby poprawić ocenę. Rodzic podpisem potwierdza otrzymanie informacji. Informację tę można przekazać również poprzez dziennik elektroniczny.
4. Do dnia klasyfikacyjnego zebrania Rady Pedagogicznej, nauczyciele poszczególnych przedmiotów i wychowawcy klas 4-8 są zobowiązani poinformować ponownie ucznia i rodziców o ustalonych dla niego ocenach klasyfikacyjnych i ocenie z zachowania. Oceny są wystawione w dzienniku elektronicznym.
Zasady podwyższenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny zachowania
§170. 1. Uczeń ma prawo do poprawy przewidywanych rocznych ocen klasyfikacyjnych i rocznej oceny zachowania.
2. Na wniosek ucznia lub rodzica nauczyciel przedstawia zakres wymagań edukacyjnych na wyższą ocenę, termin i sposób poprawy.
3. W przypadku poprawy oceny zachowania wychowawca przedstawia obszary, w których uczeń powinien poprawić swoje zachowanie, termin i sposób poprawy.
4. Ocena uzyskana przez ucznia w wyniku poprawy oceny nie może być niższa od oceny ustalonej wcześniej.
§171. 1. Ostateczny termin poprawy ocen przewidywanych, to dzień poprzedzający klasyfikację.
2. Jeśli uczeń po terminie wystawienia oceny przewidywanej otrzyma oceny cząstkowe niższe niż wynika to z wystawionej oceny, można wystawić ocenę niższą niż przewidywana z wyjątkiem oceny niedostatecznej z zastrzeżeniem p. 3
3. Jeśli uczeń otrzyma oceny cząstkowe niższe w dniu wystawienia ocen klasyfikacyjnych, nauczyciel nie może wystawić oceny klasyfikacyjnej niższej niż ocena przewidywana.
§172. 1. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków poprzez udział w zajęciach wyrównawczych i indywidualnych konsultacjach z nauczycielem.
2. W przypadku otrzymania przez ucznia w klasyfikacyjnej śródrocznej oceny niedostatecznej z zajęć edukacyjnych, uczeń ma obowiązek w II półroczu zaliczyć materiał z I półrocza w zakresie wymagań na ocenę dostateczną, w terminie jednego miesiąca od rozpoczęcia II półrocza, w formie ustalonej przez nauczyciela.
3. W przypadku braku klasyfikacji z zajęć edukacyjnych w klasyfikacji śródrocznej, uczeń ma obowiązek w II półroczu zaliczyć materiał z I półrocza w zakresie wymagań na ocenę dostateczną, w formie i w terminie ustalonymi z nauczycielem, nie później jednak niż do terminu wystawienia oceny proponowanej. Jeśli uczeń nie zaliczy materiału z I półrocza – na koniec roku pozostaje nieklasyfikowany z danego przedmiotu.
§173. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie, za który przeprowadzana jest klasyfikacja.
2. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny z zastrzeżeniem p. 3.
3. Uczeń nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny za zgodą Rady Pedagogicznej.
4. Egzaminy klasyfikacyjne zdaje również uczeń, który:
§174. 1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych.
2. Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
3. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w terminie ustalonym zgodnie z ust. 3, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły.
§175. 1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
2. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
3. Dla ucznia realizującego obowiązek szkolny poza Szkołą nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z:
§176. 1. Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w § 173 ust. 2 i 3, przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
2. Egzamin klasyfikacyjny, o którym mowa w § 173 ust. 4, przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
§177. 1. Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w § 173 ust. 4 oraz jego rodzicami liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może przystąpić do egzaminów klasyfikacyjnych w ciągu jednego dnia.
2. Podczas egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni - w charakterze obserwatorów - rodzice ucznia.
§178. 1. Z egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
2. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.
3. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
§179. 1. Ocena ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna, z zastrzeżeniem rozdziału 15 i 16.
2. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "nieklasyfikowany" albo "nieklasyfikowana".
Rozdział 15
§180. 1. Począwszy od klasy IV, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć.
2. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły.
3. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły, nie później niż do końca września.
4. Roczna ocena klasyfikacyjna ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest ostateczna, z zastrzeżeniem rozdziału 16.
§181. 1. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Rada Pedagogiczna, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia, może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej.
§182. 1. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
2. Egzamin poprawkowy z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, zajęć technicznych, informatyki, zajęć komputerowych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
§183. 1. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza Dyrektor Szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
2. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja, w której skład wchodzą:
3. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, Dyrektor Szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
§184. 1. Z egzaminu poprawkowego sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
2. Do protokołu dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.
3. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
§185. 1. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora Szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen.
2. Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
§186. 1. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, Dyrektor Szkoły powołuje komisję, która:
2. Ustalona przez komisję, o której mowa w ust. 1, roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.
3. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem negatywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
§187. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez Dyrektora Szkoły w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami.
§188. 1. Przepisy §185 - §187 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych ustalonej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego.
2. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję, o której mowa w ust. 3, jest ostateczna.
§189. 1. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
2. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, zajęć technicznych, informatyki, zajęć komputerowych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
3. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
§190. 1. W skład komisji o której mowa w § 186 ust. 1 p. 1, wchodzą:
2. Nauczyciel, o którym mowa w ust 1 p. 2, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku Dyrektor Szkoły powołuje w skład komisji innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
3. W skład komisji, o której mowa w par. 186 ust. 1 pkt 2, wchodzą:
4. Komisja ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Ocena jest ustalana w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
§191. 1. Ze sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
2. Do protokołu, o którym mowa w ust. 1, dołącza się odpowiednio pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.
§192. 1. Z posiedzenia komisji, o której mowa w par. 186 ust. 1 pkt 2, sporządza się protokół, zawierający w szczególności:
2. Protokoły, o których mowa w §191 i §192, stanowią załączniki do arkusza ocen ucznia.
§193. 1. Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje w każdym roku szkolnym promocję do klasy programowo wyższej.
2. W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, Rada Pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I-III szkoły podstawowej, na wniosek wychowawcy oddziału po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału.
3. Na wniosek rodziców ucznia i po uzyskaniu zgody wychowawcy oddziału albo na wniosek wychowawcy oddziału i po uzyskaniu zgody rodziców ucznia Rada Pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas.
4. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych otrzymał roczne pozytywne oceny klasyfikacyjne.
5. Uczeń, który nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej, powtarza klasę.
§194. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
2. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także roczne oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.
3. Uchylony
4. Uczeń realizujący obowiązek szkolny poza szkołą, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią rocznych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
§195. 1. Uczeń kończy szkołę podstawową, jeżeli:
2. Uczeń, który nie spełnił warunków, o których mowa w ust. 1, powtarza ostatnią klasę i przystępuje w roku szkolnym, w którym powtarza tę klasę, do egzaminu ósmoklasisty.
§196. 1. Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią końcowych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą końcową ocenę klasyfikacyjną zachowania.
2. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne, do średniej ocen, o której mowa w ust. 1, wlicza się także końcowe oceny klasyfikacyjne uzyskane z tych zajęć.
3. Uchylony
4. Uczeń realizujący obowiązek szkolny poza szkołą, kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią końcowych ocen klasyfikacyjnych co najmniej 4,75.
§197. Szkoła prowadzi i przechowuje dokumentację, zgodnie z odrębnymi przepisami.
§198. 1. Szkoła jest jednostką budżetową Gminy Brwinów.
2. Zasady gospodarki finansowej Szkoły określają odrębne przepisy.
§199. 1. Statut obowiązuje wszystkich członków społeczności szkolnej: nauczycieli, uczniów, innych pracowników, rodziców.
2. Dokument ten jest dostępny dla wszystkich członków społeczności szkolnej na stronie internetowej szkoły.
§200. 1. Wnioski o dokonanie zmian w statucie Szkoły wysuwa przewodniczący Rady Pedagogicznej lub członkowie Rady.
2. Zmiany w statucie Szkoły muszą być dokonywane uchwałą Rady Pedagogicznej w obecności 2/3 członków Rady Pedagogicznej zwykłą większością głosów.
3. Z wnioskiem o dokonanie zmiany w statucie mogą występować do Rady Pedagogicznej również inne organy szkoły: Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski.
4. Wniosek ten kierują na piśmie po podjęciu stosownej uchwały.
5. Wszystkie zmiany w statucie skutkują wprowadzeniem wersji jednolitej statutu.
§201. Dokument obowiązuje od 15 listopada 2017. Jednocześnie traci moc statut Zespołu Szkół w Żółwinie z dnia 19 stycznia 2017 r.