Kodeks ucznia

KODEKS UCZNIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM 11 LISTOPADA W ŻÓŁWINIE

W szkole:

• Okrycie wierzchnie i obuwie po zmianie zostawiam w szatni.
  • Podczas zajęć szkolnych przebywam w budynku, poza szkołą jestem pod opieką nauczyciela.
  • Wyłączam wszelkie urządzenia telekomunikacyjne i chowam je do plecaka. Z telefonu korzystam w wyjątkowych sytuacjach, za zgodą nauczyciela.
  • Noszę schludny ubiór tzn. czysty i estetyczny. Nie maluję włosów i paznokci. Nie mam kolczyków w ciele, np. w nosie, w pępku, na brwiach, na języku; dopuszcza się noszenie skromnych kolczyków w uszach przez uczennice oraz stosowanie przez nie delikatnego makijażu podkreślającego urodę.
  • Dbam o  kulturę słowa, używam zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam, do widzenia.
  • Po dzwonku na lekcje znajduję się przy sali, w której mam zajęcia.

W czasie lekcji:

• Spokojnie wchodzę do sali, w pozycji stojącej witam nauczyciela i przygotowuję się do lekcji.
  • Jestem uważny i wykonuję polecenia nauczyciela.
  • Aktywnie biorę udział w zajęciach.
  • Nie przerywam, gdy mówi ktoś inny, chęć wypowiedzi zgłaszam podnosząc rękę.
  • Pracuję w ciszy.
  • Zgodnie współpracuję w zespole.
  • Dbam o rzeczy swoje i innych, a także o wyposażenie szkoły.
  • W czasie zajęć, za pozwoleniem nauczyciela, mogę pić wodę.
  • Dzwonek jest sygnałem zakończenia lekcji, ale to nauczyciel decyduje o tym, kiedy

opuszczę klasę.

• Po zajęciach zostawiam po sobie porządek (czysty blat, zasunięte krzesła, czysta podłoga, starta tablica).

W czasie przerw:

• Spaceruję, rozmawiam - zachowuję się bezpiecznie.
  • Nie siadam na parapetach, schodach, osłonach kaloryferów, barierkach.
  • Jeśli potrzebuję pomocy proszę o nią nauczyciela dyżurującego.

W czasie uroczystości, imprez i akcji szkolnych:

•  Godnie reprezentuję szkołę.
  •  Śpiewając hymn państwowy stoję w pozycji na baczność.
  •  Ubieram się stosownie do sytuacji, a na rozpoczęcie roku szkolnego, jego zakończenie oraz Święto Szkoły zakładam strój galowy.